آینده دلار و یورو در بازار

0
12

قیمت دلار در بازار ارز تهران در حالی از ۱۰۵۰ تومان فراتر رفت که کارشناسان از ادامه سقوط قیمت یورو در بازار خبر می دهند.
به گزارشConsBank به نقل از مهر، دکتر مهدی تقوی استاد اقتصاد کلان دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اینکه افزایش قیمت دلار تاثیر چندانی بر صادرات کشور ندارد بلکه موجب افزایش تورم می‌شود، هشدار داد در صورت افزایش شدید ارزش دلار ، تورم وحشتناکی در انتظار کشور خواهد بود.
درباره دلایل افزایش قیمت دلار در بازار و کاهش قیمت یورو گفت: هم اکنون اقتصاد کشورهای یونان و اسپانیا با مشکلاتی مواجه شده اند.
وی توضیح داد: یونان در حال حاضر از لحاظ اقتصادی ورشکسته شده و بدهی های عظیمی دارد که نمی تواند آنها را بازپرداخت کند، ضمن اینکه اتحادیه اروپا نیز برای کمک به یونان و اسپانیا با مشکلاتی دست به گریبان است، بنابراین وضعیت یورو دچار مشکل شده است.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه افراد فعال در بازار پیش بینی می کنند که ارزش یورو کاهش یابد و با توجه به این امر موجودیهای یورو را به دلار تبدیل می کنند، تصریح کرد: بنابراین تقاضا برای دلار در بازارها افزایش می یابد و دلیل عرضه یورو نیز این است که قیمت دلار افزایش و قیمت یورو کاهش می یابد.
وی با اشاره به وضعیت بحران مالی اروپا و خروج آمریکا از بحران، گفت: پیش بینی می شود که وضعیت اقتصادی آمریکا در کوتاه مدت بهبود یافته و وضعیت اقتصادی اروپا بدتر شود که این پیش بینی ها نیز بر بازار اثر می گذارد. وضعیت آینده نیز بستگی به این موضوع دارد که مردمی که وضعیت مذکور را برای اقتصاد امریکا و اروپا پیش بینی کرده بودند، هم اکنون این پیش بینی را چگونه تعدیل می کنند.
تقوی ادامه داد: اگر این پیش بینی را تعدیل نکنند، یعنی همان تفکر را که وضعیت در اروپا وخیم خواهد بود را داشته باشند، وضعیت اروپا از هم اکنون نیز بدتر خواهد شد و در آمریکا بهبود خواهد یافت، بنابراین افزایش قیمت دلار نسبت به یورو ادامه خواهد یافت.
وی تصریح کرد: اگر شواهدی دال بر اینکه بحران اقتصادی اروپا فروکش می کند، وجود داشته باشد، آن زمان مردم نسبت به خرید یورو اقدام می کنند و یا اگر پیش بینی کنند که در آینده ای نزدیک وضع اروپا بهبود خواهد یافت، هم اکنون که قیمت یورو در “کف” است نسبت به خرید این نوع ارز اقدام خواهند کرد، بنابراین وضعیت یورو نسبت به دلار بهتر خواهد شد.
کارشناس مسائل اقتصادی بیان کرد: اگر پیش بینی شود که بحران مالی فعلی در ابتدای راه است و این بحران ادامه خواهد داشت، ارزش دلار در مقابل یورو باز هم افزایش خواهد یافت.
وی تصریح کرد: این موضوع که این اقدامات ضرر و یا منفعت دارد، بستگی به زمان تبدیل دلارها به یورو و نرخهای آنها دارد و حال اگر بانک مرکزی می خواهد این نسبت را تغییر دهد باید به نرخهای دلار و یورو توجه کند، همچنین بانک مرکزی باید اعلام کند که چه مقدار از دلارها را به یورو تبدیل کرده و ارزهای تبدیل شده در آن زمان چه نرخ و هم اکنون چه نرخی دارند.
تقوی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی باید به نحوی سبد ارزی کشور را تغییر دهد و مدیریت کند که همواره از این تغییرات سود عاید کشور شود، افزود: بانک مرکزی نباید به یک پول خاص دلبستگی داشته باشد و سیاست نیز نباید در کار بانک مرکزی نقشی داشته باشد. به عبارت دیگر ،نحوه ارتباط ایران و آمریکا نباید باعث شود که بانک مرکزی دلارها را وارد بازار کند.
وی پیشنهاد کرد که دولت به صادرکنندگان سوبسید ارائه کند تا صادرکنندگان به راحتی بتوانند صادرات را انجام دهند، که در این حالت قیمت واردات نیز افزایش نیابد، گرچه ممکن است این پیشنهاد خوشایند دولت نباشد، اما تنها راه حل است. با توجه به واردات ۷۰ میلیارد دلاری، اگر ارزش دلار ۵۰ درصد افزایش یابد، اقتصاد را فلج کرده و تورم وحشتناکی در انتظار کشور خواهد بود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید