آبگیری ۲ سد بزرگ کشور در سال آینده

0
به گزارش Consbank، محمدحاج رسولی‌ها در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه عملیات احداث سد شهر کور شهرستان مهرستان از سال ۹۲ آغاز شده است اظهار کرد: پروژه احداث این سد از بزرگترین طرح های سد سازی کشور است که برای تکمیل آن ۱۲۰میلیارد تومان اعتبار لازم است.
وی افزود: آبگیری این سد با تخصیص ۹۰میلیارد تومان اعتبار و ۳۰میلیارد دیگر به صورت اوراق خزانه سال آینده آغاز می شود.
مشاور وزیر نیرو همچنین از آبگیری سد کهیرشهرستان کنارک در نیمه اول سال ۹۶ خبرداد و گفت:هم اکنون پیشرفت فیزیکی این پروژه ۸۰ درصد است که با اعتباری بالغ بر ۵۰میلیارد تومان به بهره برداری می رسد.
به گفته حاج رسولی ها عملیات احداث خط انتقال آب از سد زیردان شهرستان کنارک به منطقه پیرسهراب چابهار نیز در سال ۹۶ با ۵۲ میلیارد تومان اعتبار آغازمی شود.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به بازدید خود از بخش زرآبادشهرستان کنارک تاکید کرد: باتوجه به بحران آب و پایین آمدن سطح آب سفره های زیرزمینی باید چاهای فاقد پروانه ساماندهی و برداشت های غیرمجاز بانصب کنتور هوشمند کنترل شود.
عملیات احداث سدکهیر در جنوب سیستان وبلوچستان باگنجایش ۳۱۴ میلیون مترمکعب ذخیرسازی آب از سال ۸۸ آغازشده است که با بهره برداری از آن ۲۴۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی پایین دست منطقه به صورت تحت فشارآبیاری خواهد شد. همچنین گنجایش سد شهری کور ۴۶۰ هزار مترمکعب است که برای ذخیره سازی آب سیلاب های منطقه در مصارف کشاورزی و جلوگیری از هدر رفت آن در پاکستان ساخته شده است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.