آتشفشان‌های سبز و تامین انرژی شهری

0

یک نیروگاه پسماند زیستی در شمال‌شرقی انگلستان، این روزها خبرساز شده است. شکل این نیروگاه شبیه یک آتشفشان کوچک است و با تبدیل سوخت زیستی به گرما و برق، انرژی یکصدهزار خانه در آن منطقه را تامین خواهد کرد.
اکثر مردم نمی‌خواهند در کنار یک آتشفشان زندگی کنند؛ اما به زودی ساکنان Stockton-on-Tees در شمال شرقی انگلستان می‌توانند برای تامین انرژی خود به قله آتشفشانی نزدیک محل سکونتشان تکیه کنند. قرار است با احداث یک نیروگاه برجی‌شکل که ساخت آن از اواخر سال ۲۰۱۰ / پاییز ۱۳۸۹ آغاز خواهد شد، انرژی و گرمای مورد نیاز بیش از صد هزار خانه را در این شهر تامین کرد.
به گزارش consbank به نقل از نشنال‌جئوگرافیک، متیو دی، مدیر این پروژه در شرکت سرمایه‌گذاری بیوانرژی گفت: «این ایستگاه آتشفشانی‌شکل که از پسماند زیستی برای تولید انرژی استفاده می‌کند، طوری طراحی شده تا با علفزارهای اطراف درآمیزد و چشم‌انداز بدیعی ایحاد کند. ما تصمیم گرفتیم به جای ساخت یک ایستگاه کوچک و نه چندان قابل توجه، یک ایستگاه انرژی بزرگ بسازیم».
قرار است پسماندهای روغن نخل در کشت‌زارهای مالزی، سوخت این نیروگاه بیوماس ۸۵ متری را تامین کند. بدین ترتیب از هیچ زمین کشاورزی این منطقه برای تغییر کاربری و تولید سوخت‌های زیستی به‌جای کاشت محصولات کشاورزی استفاده نخواهد شد. این نیروگاه در کنار دریا ساخته شده تا با حمل پسماندها توسط کشتی، از ترافیک جاده‌ها نیز کاسته شود.
با راه‌اندازی این نیروگاه و مصرف سوختی که از مالزی منتقل می‌شود، میزان تولید گاز دی‌اکسیدکربن در مقایسه با نیروگاه‌هایی که سوخت خود را از ذغال تامین می‌کند، تا ۸۰ درصد کاهش پیدا می‌کند. این نیروگاه فوق‌العاده بی‌صدا است و هیچ دود یا ابر سیاهی از آن خارج نمی‌شود.
نزدیکی به محل سکونت ساکنان منطقه، سود کلیدی دیگر هم به همراه دارد. می‌توان با استفاده از گرمای بدست‌آمده در حین تولید الکتریسیته، خانه‌های اطراف منطقه را نیز گرم کرد و به این ترتیب، گامی دیگر به تولید کم‌تر گاز دی‌اکسید کربن نزدیک‌تر شد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.