آثار روانی هدفمند کردن یارانه‌ها رکود بازار مسکن را طولانی‌تر می‌کند

0

مردم منتظرند ببینند بر اثر اجرای این طرح چه اتفاقی در بازار می‌افتد و در نتیجه در تصیم‌گیری آنها برای ورود به بازار مسکن تعلل ایجاد می‌شود. بنابراین می‌توان گفت آثار روانی اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها رکود بازار مسکن را طولانی‌تر می‌کند.
بیژن کاموری فعال بازار مسکن در گفت‌وگو با ایسنا، درباره تاثیر لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها بر وضعیت بازار مسکن اظهار داشت: با اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها قیمت حامل‌های انرژی افزایش یافته و در پی آن تولید مصالح ساختمانی نیز گران‌تر می‌شود و در نتیجه قیمت تمام شده ساخت نیز بالا می‌رود.
وی اضافه کرد: اگر پیش‌بینی صورت گرفته مبنی بر افزایش ۳۰تا ۷۰ درصدی نرخ تورم بر اثر اجرای این طرح درست باشد آنگاه عوامل تاثیرگذار در قیمت تمام شده مسکن مانند زمین، هزینه‌های صدور پروانه و تراکم و همچنین آب و برق و تلفن افزایش می‌یابد.
کاموری گفت: اگر نرخ تورم افزایش یابد تاثیر آن به بخش مسکن نیز منتقل شده و رکود و تورم بازار مسکن نیز تشدید می‌شود و رونق بازار مسکن نیز به تعویق می‌افتد چراکه نقدینگی‌ها صرف جبران افزایش تورم در سایر کالاها شده و به سمت بازار مسکن هدایت نمی‌شوند.
این کارشناس مسکن تصریح کرد: تقاضای مسکن به دلیل اینکه نمی‌تواند با قیمت مسکن برابری کند، فروکش کرده است و نقدینگی‌ها در جهت تقویت این تقاضا حرکت نمی‌کنند. همچنین اگر بر اثر اجرای این طرح نرخ تورم بین ۳۰ تا ۷۰ درصد افزایش یابد علاوه بر افزایش قیمت تمام شده مسکن، بازار تقاضا با رکود شدیدتر روبرو می‌شود.
وی با بیان اینکه یارانه نقدی به دلیل ایجاد توان برابری برای دهک‌های پایین جامعه در مقابل افزایش نرخ‌ها پرداخت می‌شود، اضافه کرد: یارانه نقدی که بر اثر اجرای طرح به افراد تعلق می‌گیرد پراکنده بوده و صرف جبران تورم افزایش یافته و تامین مایحتاج لازم خانواده می‌شود.
کاموری درباره تزریق یارانه به بخش مسکن برای جلوگیری از هرگونه افزایش احتمالی قیمت مسکن اظهار کرد: یارانه‌ها به کالاهای اساسی و ضروری خانوار تعلق می‌گیرد و مسکن نیز یارانه‌ای بالاتر از ارقامی که تاکنون درباره آن مطرح شده را می‌پذیرد اما اگر نحوه پرداخت این یارانه درست باشد، می‌تواند بر بخش مسکن تاثیر مثبت داشته باشد.
این کارشناس مسکن با اشاره به اینکه بهتر است وزیر مسکن و شهرسازی در جهت افزایش وام مسکن، کاهش نرخ بهره و افزایش زمان باز پرداخت وام تلاش کند، خاطرنشان کرد: باید دید یارانه موردنظر برای اختصاص به بخش مسکن چگونه است. با اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها قیمت مسکن افزایش نمی‌یابد زیرا به دلیل وجود رکود تورمی در این بازار از میزان متقاضیان واقعی بازار کاسته شده و با اجرای این لایحه توان متقاضیان بیشتر تقلیل می‌یابد بنابراین باید بیشتر منتظر رکود در بازار بود.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.