آزمایش ارتعاش اجباری روی ساختمان انجام شد

0

آزمایش ارتعاش اجباری روی ساختمان و اثر دامنه نیروی ورودی بر فرکانس‌های طبیعی آن در یک پایان‌نامه دانشجویی در پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی انجام شد.
به گزارش فارس، خصوصیات دینامیکی سازه‌ها از قبیل زمان‌های طبیعی ارتعاش، شکل مودهای ارتعاشی و میزان میرایی در ردیف مهمترین عوامل هستند که نحوه رفتار سازه را در برابر زلزله مشخص می‌کنند. در مورد مدل‌های ریاضی و تئوری با توجه به اینکه در آنها از فرضیات ساده کننده استفاده می‌شود و از اثر اجزاء غیر سازه‌ای صرف‌نظر می‌شود و همچنین با توجه به اینکه میزان میرایی در سازه‌ها به نوع مصالح مصرفی و روش ساخت بستگی دارد باید دقت این مدلها را از طریق آزمایش‌های لرزه‌ای برروی سازه‌ها بررسی کرد.
جهت بررسی میزان هماهنگی نتایج بدست آمده از تحلیل مدل‌های ریاضی و تئوری با آزمایش‌های واقعی، ساختمان جدید مؤسسه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله ابتدا به صورت ریاضی و تئورتی تحلیل شده است و سپس تحت آزمایش تحریک سینوسی پایا قرار گرفته است.
برای این منظور از یک دستگاه لرزاننده که قادر به اعمال یک نیروی سینوسی در ساختمان توسط لرزاننده تحریک شده است رکوردهای پاسخ طبقات ساختمان به دست آمده‌اند و بعد از پردازش رکوردها و از بین بردن نوفه‌های آنها طیف‌های فرکانس- پاسخ در هر طبقه رسم شده‌اند. با توجه به این طیف‌ها و نیز با توجه به نسبت دامنه‌ها و اختلاف فاز شتاب‌نگارها درهر فرکانس تشدید مودهای تغییر شکل ساختمان رسم شده‌اند و همچنین مقادیر میرایی مودی برای هر مود با استفاده از روش پهنای نوار در طیفهای پاسخ بدست آمده‌اند.
نتایج به دست آمده از تحلیل و آزمایش با هم مقایسه شده‌اند و سعی شده است که مدل ریاضی به گونه‌ای اصلاح شود که نتایج حاصل از آن با نتایج حاصل از آزمایش تطابق داشته باشد. در ابتدا در مدل کامپیوتری از اثر سختی میان‌قاب‌ها صرف‌نظر شده بود لذا بین نتایج مدل کامپیوتری و آزمایش اختلاف بسیار قابل ملاحظه‌ای به دست آمد. بعد از آنکه سختی میان‌قاب‌ها در مدل کامپیوتری اثر داده شد نتایج حاصل از تحلیل کامپیوتری و آزمایش به هم نزدیک‌تر شده و تطابق بیشتری با هم داشتند. با توجه به اینکه آزمایش‌ها بسته به شرایط، تحت اثر نیروهای مختلف انجام شده‌اند اثر دامنه نیروی ورودی بر فرکانس‌های تشدید بررسی شده و مشخص شده که مقدار فرکانس‌های تشدید مستقل از مقدار نیروی ورودی است.
مطلبی که از مقایسه نتایج آزمایش با مدل کامپیوتری مشخص می شود این است که میان‌قاب‌ها در رفتار سازه دارای نقش اساسی هستند و باید سختی آنها را در تحلیل‌های کامپیوتری در نظر گرفت. علاوه بر آن نتایج آزمایش برروی ساختمان عدم صلبیت و انعطاف پذیر بودن کف را نشان می دهد و این بر خلاف فرضیات به کار رفته در مدل کامپیوتری است. قبل از اینکه میان‌قاب‌ها در مدل کامپیوتری اضافه شوند نتایج از حاصل از تحلیل کامپیوتری نشان داد که در فرکانس ۹۸/۱ هرتز در ساختمان پیچش بوجود می‌آید اما بعد از اینکه اثر میان‌قاب‌ها در مدل کامپیوتری اضافه شد در محدوده فرکانسی ۰/۱۲-۰/۰ هرتز پدیده پیچش مشاهده نشد و این موضوع توسط نتایج آزمایش هم تأیید شد به این ترتیب که در محدوده فرکانسی مورد آزمایش در ساختمان پیچش به وجود نیامد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.