آزمایش لرزه ای مدل ساختمان‌های تونلی برای نخستین بار در کشور

0

نخستین نمونه های آزمایش‌های لرزه‌ ای بر روی مدل ساختمان های تونلی در کشور در آزمایشگاه سازه پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله انجام شد.
به گزارش consbank به نقل از ایسنا، این آزمایش‌ها به دنبال انجام مطالعات تئوریک و برنامه ای تحقیقاتی که از دو سال پیش به مدیریت دکتر ساسان عشقی و همکاری مهندس علیرضا توافقی آغاز شده بر روی نمونه های ساخته شده در سه طبقه و با مقیاس یک به پنج انجام شد.
کمبود تحقیقات انجام شده بر رفتار لرزه‌ ای ساختمان های تونلی در مقایسه با سایر سیستم های سازه‌یی، به کارگیری ضوابط سیستم دیوار باربر بتنی در مورد این ساختمان ها و فقدان پیش بینی تمهیدات خاص و صریح برای طراحی سازه های بتنی در آیین نامه های موجود و جبران خلاء موجود در این زمینه، علت اصلی این برنامه تحقیقاتی می باشد.
گفتنی است این نمونه ها اولین نمونه‌ هایی است که در ایران برای بررسی رفتار لرزه‌ ای ساختمان‌های تونلی ساخته شده و مجموعه ای از آزمایش‌ها بر روی آنها انجام خواهد شد. در مرحله اول، آزمایشات ارتعاشات اجباری جهت شناسایی رفتار دینامیکی سیستم در محدوده خطی، بارگذاری رفت و برگشتی جهت بررسی مکانیسم‌های خرابی، شناسایی سیستم سازه آسیب دیده و محاسبه ضریب رفتار انجام شد. در مرحله دوم بعد از ترمیم و تقویت نمونه سازه های آسیب دیده مجددا آنها را تحت اثر بارگذاری قرار گرفت.
با توجه به نیاز کشور برای استفاده از روش‌های صنعتی در تولید مسکن، ساختمان‌های پانلی بتنی با سیستم تونلی که در آنها سیستم انتقال بار تنها از دیوارها و دال‌های بتنی تشکیل شده است، می تواند گزینه مناسبی برای این کار محسوب شود.
مزیت نسبی این ساختمان‌ها نسبت به سایر سیستم‌های سازه‌یی مرسوم مانند سیستم‌های قابی یا سیستم‌های دوگانه(قاب-دیوار) را می توان سرعت اجرا و مقرون به صرفه بودن آنها به خصوص در انبوه سازی‌ها دانست.
گفتنی است، سیستم تونلی به عنوان یکی از فن آوری‌های مورد تایید وزارت مسکن و شهرسازی، امروزه مورد توجه بسیاری از انبوه سازان داخلی کشور قرار گرفته است و در حال حاضر تعداد پروژه‌های در حال احداث با این روش رو به افزایش است. به علاوه در سالیان گذشته نیز در ایران بسیاری از ساختمان‌ها با این روش ساخته شده و هم اکنون مورد بهره‌برداری است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.