آسایش در دل شهری کهن

0

آسایش در دل شهری کهنآتلیه طراحی ۱+۲ (Atelier 2+1) در سال ۲۰۱۰ و با مدیریت ماتیاس بورونکای (Matthias BORONKAY) و دای هایپ وو (Duy-Hiep VO) آغاز به کار کرد. هردوی آنان از مدرسه ملی معماری پاریس (L’école nationale supérieure d’architecture de Paris-Val de Seine) فارغ‌التحصیل شده‌اند و محیط آموزشی این آکادمی سبب آشنایی آنان بوده است. یکی از مهمترین شاخص‌های این دفتر طراحی در آشنایی این گروه با ریز جزئیات ضوابط شهری و چهارچوب‌های حقوقی در شهر‌ها و کشور‌های محل پروژه است. دانش کافی حقوقی در این مجموعه پیشرو در نتیجه بهره‌گیری از یک شورای حقوقی فعال در تمام پروژه‌ها حاصل می‌شود.

بر این اساس پس از انعقاد قرارداد با کارفرما، محل پروژه از سوی متخصصان مجموعه آنالیز خواهد شد. سپس هم‌زمان با بررسی‌های فنی و تخصصی از سوی گروه معمار، مشاوران حقوقی و قانونی در مجموعه، مکاتبات لازم را با مسئولان شهری آغاز می‌کنند. گفتنی است توانمندی‌های طراحی و اجرایی آتلیه ۱+۲ در بسیاری از شاخه‌های اجرایی و کاربری نیز نمود عینی داشته است. در ادامه با یکی از جدیدترین پروژه‌های این مجموعه خوش‌فکر آشنا می‌شویم.آسایشگاه شبانه‌روزی بیماران ضایعه روانی، زیرمجموعه انستیتوی پول سیودُن (Paul Sivadon Institute)، بستر جدیدترین پروژه اجرایی معماران آتلیه طراحی ۱+۲ بوده است. این پروژه منحصر‌به‌فرد و جذاب در حاشیه یک مجموعه پزشکی ویژه بیماران روحی و روانی قرار دارد و از مساحتی بالغ‌‌بر ۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع بهره می‌برد. توانمندی‌های متعدد تیم طراحی و معماری ۱+۲ سبب شد تا در شرح قرارداد میان آن‌ها، مسئولیت گردآوری ابزار و وسایل نیز به این مجموعه محول شود.

آسایش در دل شهری کهن

ساختمان این آسایشگاه با رعایت تمام قوانین معماری شهری، ضوابط تراکم و همچنین نسبت شیشه به متریال‌های سخت نظیر آجر و فولاد بنا شده است. در این پروژه که نوسازی ساختمانی متعلق به اوایل دهه ۶۰ میلادی در پاریس است، تلاش شد تا نمای بیرونی آن تغییری چندانی در بافت منطقه‌ای ایجاد نکند و در عین حال مشابهت‌های جالبی با سازه پیشین در آن به چشم می‌خورد. الگوی اصلی طراحان آتلیه ۲+۱ بر مبنای طرح نوسازی بارون اوسمان (Georges Eugene Haussmann) بر منصه ظهور نشست. طراحی نمای این مجموعه همچون استاندارد کلی شهر پاریس از انحنایی بسیار ظریف بر بام‌ها و ردیف پنجره‌های مستطیل در کنار هم بهره می‌برد. گفتنی است اوسمان معمار و طراح شهری معروفی است که به خاطر طرح نوسازی پاریس مشهور است.

آسایشگاه انستیتوی پول سیودُن از ۳ ساختمان اصلی تشکیل می‌شود که مسیر ورود به هردو از طریق سازه‌ قدیمی مجموعه ممکن شده است. معماران آتلیه ۲+۱ برای حفظ اصالت این مجموعه پیش از تخریب بخش عمده این ساختمان، ورودی سنگی آن‌ را از پروژه خارج کردند و ضمن اصلاح و ترمیم آن، پس از اتمام ساختمان در محل پیشین قرار دادند.

این ساختمان یک رستوران شیک، فضای مشاع بسیار زیبا، اتاق سرگرمی و یک وُید در مرکز ساختمان مرکزی دارد که برای بیماران و خدمه در ساعات گوناگون لحظات آرامبخشی به همراه خواهد داشت. سنگ‌های کفپوشی از مینرال‌های طبیعی در فضای باز قرار دارد تا حتی در صورتی که افراد کفشی پا نکرده باشند آسیب نبینند. همچنین ۲ محوطه اسپا و ماساژ در این مجموعه قرار دارد و تمام امکانات مورد نیاز برای این بخش پیش‌بینی شده است. گفتنی است محیط بسیار صمیمی و راحت این آسایشگاه به کمک متریال چوب در دیوار‌ها و وسایل، کفپوش‌های پارکت و سکو‌های سنگ طبیعی نیز تأثیر بسیار مثبت بر مراجعان خواهد داشت.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.