با معماری بیونیک آشنا شوید

0
معماری بیونیک

در سال های اخیر، الهام و استعاره از طبیعت وارد حوزه معماری نیز گردیده است تا دغدغه رسیدن به یک معماری کامل را هموار سازد. در واقع معماری بیونیک ، نگرش جدید به معماری و سازه در چهارچوب قوانین طبیعت، در راستای برطرف ساختن نقص ها و خطاهای انسانی و همچنین رهایی از بحران انرژی و منابع طبیعی می باشد.

هدف معماری بیونیک، رسیدن به یک نوع معماری متعارف با اصول معماری پایدار و هماهنگ با طبیعت می باشد. به کارگیری فرم های طبیعی در معماری، نشانه گرایش و تمایل انسان به آثار خلقت و تأثیرات آن می باشد. احترام به طبیعت در زمینه های عملکردی و زیبایی، همواره در فرهنگ ها و اقوام ملل مختلف وجود داشته است و وجود ارتباط تنگاتنگ طبیعت جاندار و بی جان و معماری، موضوعی است که با نگاهی گذرا به معماری در طول تاریخ بشر، روشن و آشکار می باشد.

واژه بیونیک، ترکیب دو لغت “بیولوژی” و “تکنیک” می باشد که به معنای بکارگیری دانش سیستم های زنده در حل مسائل فنی می باشد که به روابط موجودات زنده و ماشین ها اشاره دارد و حاصل همکاری زیست شناسان و مهندسان می باشد.

پیشگامان معماری بیونیک

بشر از ابتدا برای ساخت مکان ها و وسایل گوناگون از طبیعت و محیط زیست الهام می گرفته است. ساخت ماشین پرنده توسط لئوناردو داوینچی با الهام از ساختمان بدن خفاش، ساخت زیردریایی با توجه به سرعت زیاد دلفین ها و یا ساخت نمایشگاه مونترال اثر فرای اتو با الهام از تارهای عنکبوت، نمونه هایی از معماری بیونیک می باشند.

بیونیک که در لغت به معنی “زیست شناختی” یا “بکارگیری اندام های ساختگی طبیعی” می باشد، برای اولین بار توسط دانشمند آمریکایی به نام جک.ای.استیل در سال ۱۹۵۹ به کار برده شد.

چارلی لوکستون از پیشگامان عرصه معماری بیونیک می باشد که نقطه تمرکز معماران بیونیک را استفاده به جا از مواردی در طبیعت می داند که موجب استحکام ساختمان و ایجاد تنوع و آرامش در فضا می شود.

بیونیک و ارگانیک مهم ترین روند قرن بیستم بوده و سالیوان، رایت و لوکوربوزیه همگی روی تشابهات بیولوژیکی کار می کردند. جنبش معماری بیونیک شکل چهارضلعی و منتظم ساختمان های سنتی را برای پدیدآوردن ساختمان های بیولوژیکی و جهان طبیعی نفی می کند. نتیجه این دیدگاه، مجموعه ای از ساختمان های منحصر به فرد با قالب های بیولوژیکی و ریاضی می شود که در اکثر آنها از آناتومی انسان الهام گرفته شده است.

بناها در معماری بیونیک با استفاده از مواد شکننده و ناپایدار ساخته می شدند یا در دل یک حفره طبیعی که در زمین یا صخره شکل گرفته است، قرار دارند. یکی از این مکان های طبیعی، غارها بودند. از بارزترین نمونه های معماری غاری از عصر باستان، مقبره کاتوکومب رم و ناپل و مقبره های لبنان می باشند. کلیساهای سنگی در ارمنستان و نیز غارهای بسیار بزرگ مسکونی در گورمه ترکیه و ماترا در جنوب ایتالیا از دیگر نمونه های این سبک معماری هستند. ساخت هواپیماهای تیزپرواز با الهام از بال پرستو و ساخت رایانه با الهام از مغز انسان، نمونه هایی از بکارگیری علم بیونیک می باشند.

به لحاظ ساختار و شکل کلی، استادیوم المپیک مونیخ، بانک کارمرز در فرانکفورت آلمان و ساختمان اینونیک کمبریج از مشهورترین نمونه های بیونیک در معماری و ساخت بنا می باشند.

اصول طراحی بیونیک

قاعده اصلی بیونیک، استفاده از شباهت و همانندی می باشد. در بیونیک، کار با توجه به عملکرد فنی مورد نظر شروع می شود و سپس سیستم هایی که در طبیعت، عملکردی مشابه دارند، مورد جستجو قرار می گیرند. روند سیستماتیک این کار به صورت زیر می باشد:

  • تجزیه و تحلیل ویژگی های کارکردی سیستم فنی موردنظر
  • انتقال این ویژگی ها به دنیای بیولوژیکی
  • مقایسه ویژگی های کارکردی سیستم فنی با همانند بیولوژیکی
  • انتخاب ساختارهای برجسته و مشخص
  • انتقال ساختارهای اصلی به سیستم فنی

بخش های بیونیک

علم سیستم هایی که کار آنها بر اساس سیستم های زنده می باشد. (ساختار اصلی)

علم سیستم هایی که خصوصیاتشان مشابه خصوصیات سیستم های زنده می باشد. (مکانیزم ها)

علم سیستم هایی که از نظر ظاهر به سیستم های زنده شبیه هستند. (دریافت های حسی فرم)

چندین نمونه از آثار معماری بیونیک

شهرک علوم و فنون در والنسیای اسپانیا

در ساخت این بنا، از فرم چشم الهام گرفته شده است.

موزه هنر میلواکی

معماری بیونیک

این سازه مانند پرنده ای که بال های خود را باز و بسته می کند، نمایش می دهد.

برج کاکتوس

معماری بیونیک

بزرگترین برج بتنی جهان می باشد که حتی خلل و فرج کاکتوس نیز در آن رعایت شده است.

برج تورنینگ تورسو

معماری بیونیک

این برج معروف به پیکره مارپیچ می باشد که طرح مبهمی از ستون فقرات انسان می باشد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.