آغاز مذاکره برقی با امارات

0
به گزارش consbank، اسماعیل محسنی‌کبیر اظهار داشت: مرحله نخست بررسی‌ها برای انتقال برق از منطقه جنوب به امارات توسط خط HVDC با ولتاژ ۵۰۰ کیلوولت انجام شده است که باید مرحله دوم مطالعه‌ها جهت بررسی ابعاد فنی طرح انجام تا ظرفیت تبادل ۱۵۰۰ مگاوات برق بین دو کشور ایجاد شود.

وی افزود: در ابتدا، هدف از اجرای این طرح تبادل برق بوده اما اکنون بعد صادراتی آن پررنگ‌تر شده است.

وی با اشاره به لزوم سرمایه‌گذاری بسیار زیاد برای اجرای این طرح، گفت: با توجه به اینکه تجهیزات اجرای این طرح همچون مبدل‌های آن بسیار گران است، سهم سرمایه‌گذاری‌های طرفین ۵۰ – ۵۰ است.

وی درباره اجرای خطوط HVDC در داخل کشور، گفت: احداث خط انتقال HVDC برای انتقال برق از خراسان به تهران در برنامه‌ها قرار دارد تا تولید اضافه آن منطقه در تهران و در طول شبکه مصرف شود.

وی تصریح کرد: بحث‌های زیادی با پاکستان داریم که براساس آن ۱۰۰۰ مگاوات برق ازطریق خطوط HVDC به پاکستان منتقل شود ضمن آنکه طرح دیگری برای تبادل برق بین تاجیکستان، افغانستان و ایران مدنظر است که عملیاتی‌شدن این طرح‌ها تنها ازطریق خطوط HVDC توجیه اقتصادی دارد.

وی افزود: اتصال شبکه ایران به ترکیه نیز ازطریق احداث پست back to back امکان‌پذیر است. شبکه ما الان به‌صورت ایزوله برق می‌دهد که درصورت اتصال شبکه برق ما به ترکیه، باید ازطریق احداث این نوع پست در وان ترکیه و خط HVDC صورت بگیرد.

وی یادآور شد: همه این طرح‌ها در حال مطالعه و یا مذاکره است که با عملیاتی شدن آن، شبکه برق کشور به شبکه برق کشورهای همسایه متصل می‌شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.