آماده‌باش شهرهای جدید برای مسکن مهر

0

معاون وزیر مسکن در امور شهرهای جدید با اشاره به اینکه، میهمانی بزرگ «۹۹ساله‌ها» نزدیک است، از اجرای برنامه «توسعه امکانات سکونتی» برای زمان بهره‌برداری از پروژه‌های مسکن مهر در ۱۸ شهر جدید خبر داد.
به گزارش consbank ، جمشید نورصالحی در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد»، سرعت ساخت‌وساز پروژه‌های مسکن مهر در سه ماه اخیر را ۴ برابر گذشته، عنوان کرد و گفت: در حال حاضر عملیات ساخت ۲۵ هزار واحد مسکونی مهر در شهرهای جدید از مرحله فونداسیون عبور کرده و در تهران برای ساخت ۷۰ هزار واحد با انبوه‌سازان قرارداد منعقد شده است.در قالب برنامه «توسعه امکانات سکونتی» قرار است مترو و آب و فاضلاب شهری تا سال ۹۱ در ۱۳ شهر جدید به‌طور کامل تامین و برقرار شود.نورصالحی، مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در پاسخ به نگرانی‌ها درباره احتمال خالی ماندن واحدهای مسکونی مهر در شهرهای جدید اطراف تهران به دلیل فراهم نبودن امکانات، گفت: احداث مترو در پرند و هشتگرد باعث خواهد شد اشتیاق سکونت در این مناطق در مقایسه با شهر متراکم تهران، به مراتب افزایش پیدا کند.تازه‌ترین اطلاعات آماری از وضعیت مسکن مهر، نشان می‌دهد بزرگ‌ترین طرح دولتی تامین مسکن بعد از دو سال اجرای ضعیف و بدون خاصیت به‌خصوص در شهرهای جدید، این اواخر شتاب گرفته و آثار امیدوار‌کننده‌ای از خود به جا گذاشته است. تا قبل از پاییز امسال تنها ۶ هزار واحد مسکونی مهر در ۱۸ شهر جدید به مرحله پی‌ریزی رسیده بود، اما در سه ماه اخیر این حجم، رشد ۴ برابری پیدا کرده است.گفته می‌شود آنچه باعث شده روند ساخت مسکن مهر شتاب بگیرد همکاری انبوه‌سازان با این پروژه در قالب نظارت و پیگیری زیرمجموعه‌های وزارت مسکن بوده است.
شهرهای جدید محل استقرار افرادی خواهد بود که هم‌اکنون در کلان‌شهرها به دنبال مسکن هستند. دولت در سال ۸۶ مصوب کرد زمین ۹۹ ساله برای متقاضیان مسکن مهر در کلان‌شهرها را در شهرهای جدید اطراف تحویل آنها دهد. چون در کلان‌شهرها اصلا زمین دولتی وجود ندارد که در قالب مسکن مهر تحویل متقاضیان شود.
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در این باره گفت: اینکه دولت در کلان‌شهرها زمین ندارد یک واقعیت است البته ممکن است مثلا در یکی از ۸ کلان‌شهر کشور ۵ هزار متر زمین در تملک دولت باشد، اما برای پاسخ به ۱۶۰ هزار متقاضی در تهران، ۴۰ هزار متقاضی در اصفهان، ۳۰ هزار متقاضی در شیراز، ۴۴ هزار متقاضی در تبریز و ۴۰ هزار متقاضی در مشهد زمین موجود نیست.وی افزود: در حال حاضر برای جمعیت متقاضی مسکن مهر در همه کلان‌شهرها، تامین زمین در شهرهای جدید اطراف شده است.
نورصالحی درباره برنامه توسعه امکانات سکونتی شهرهای جدید تصریح کرد: در بودجه سال آینده برای اولین بار در تاریخ شهرهای جدید اعتبار مناسب و رقم بی‌سابقه‌ای برای بحث مترو، آب شهری و سیستم فاضلاب شهرهای جدید در نظر گرفته شده است. وی افزود: هم‌اکنون در این شهرها عمده مشکلات در همین سه حوزه خلاصه می‌شود که برای رفع آنها به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که با اختصاص بودجه طی سه سال آینده، موارد برطرف شود.مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید افزود: دولت در بودجه سال آینده پیشنهاد کرده ۵۳۵ میلیارد تومان برای مترو، آب شهری و فاضلاب شهرهای جدید در نظر گرفته شود.
وی درباره مترو پرند نیز گفت: مطالعات احداث خط مترو برای شهر جدید پرند به پایان رسیده و از سال آینده با تامین اعتبار جداگانه، عملیات احداث آن شروع می‌شود.
معاون وزیر مسکن در امور شهرهای جدید جمعیت فعلی ساکن در ۱۸ شهر جدید کشور را ۴۳۰ هزار نفر عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه هم‌اکنون ساخت ۲۵۰ هزار واحد مسکونی مهر در این شهرها قطعی شده و برای آنها زمین اختصاص داده شده است، جمعیت شهرهای جدید به‌زودی به یک میلیون و ۴۵۰ هزار نفر افزایش پیدا خواهد کرد.نورصالحی متقاضیان مسکن مهر را به میهمانانی که دولت آنها را به زمین‌های ۹۹ ساله دعوت کرده، توصیف کرد و افزود: همه دغدغه دولت ساماندهی این افراد و به نتیجه رساندن طرح مسکن مهر است.
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید درباره فرضیه مهاجرت دوباره مالکان مسکن مهر به کلان‌شهرها نیز گفت: چنین فرضیه‌ای کاملا مردود است بر مبنای آنچه که ما تحلیل داریم، قریب به اتفاق ثبت‌نام‌کنندگان برای این طرح، افرادی هستند که واقعا مشکل مسکن دارند و به امید صاحب‌خانه شدن از طریق مسکن مهر وارد طرح شده‌اند.
نورصالحی درباره آخرین وضعیت ساخت‌وساز مسکن مهر در شهرهای جدید چنین گفت: «در سه ماه گذشته عمده تعاونی‌هایی که مشکلی به لحاظ توان مالی اعضا یا مدیریت فنی هیات‌مدیره نداشتند کار ساخت‌وساز را شروع کرده‌اند. در کل شهرهای جدید ۲۵ هزار واحد مسکونی مهر از مرحله پی‌ریزی عبور کرده است. در پرند و هشتگرد نیز تاکنون به ترتیب برای ساخت ۴۲ هزار و ۲۸ هزار واحد مسکونی با انبوه‌سازان قرارداد ساخت منعقد شده که انبوه‌سازان متعهد شده‌اند این واحدها را ظرف نهایت ۲۴ ماه ساخته و تحویل متقاضیان دهند. در این دو شهر جدید در عین حال مراحل مقدماتی برای ساخت ۵۰ هزار واحد دیگر در قالب مسکن مهر از طریق انبوه‌سازان در حال اجراست.پرند و هشتگرد در حال حاضر به ترتیب ۱۰ هزار و ۲۰ هزار واحد مسکونی ساخته شده دارند که قرار است در قالب پروژه‌های مسکن مهر به این ارقام ۱۱۰ هزار و ۵۰ هزار واحد اضافه شود. برنامه‌ریزی‌ها در شرکت عمران شهرهای جدید به گونه‌ای انجام شده که تا پایان امسال پی‌ریزی حدود ۷۵ هزار تا ۱۰۰ هزار واحد مسکونی مهر (بسته به شرایط جوی) در شهرهای جدید به پایان خواهد رسید.»

تعیین تکلیف تعاونی‌های رسوبی
شاید تنها واقعیتی که دولت در حوزه مسکن مهر نمی‌تواند آن را انکار کند وجود انبوهی از تعاونی‌های مسکن است که اعضای آنها به امید خانه‌دارشدن جلو آمده‌اند، اما هنوز اقدامی برای ساخت‌ پروژه‌شان نکرده‌اند.
در شهرهای جدید مساحت زمین‌هایی که طی دو سال گذشته در قالب زمین ۹۹ ساله به تعاونی‌ها تحویل شده، اما کوچک‌ترین حرکت عمرانی روی آنها نشده، رو به افزایش است.
معاون وزیر مسکن در امور شهرهای جدید برای تحرک بخشیدن به این تعاونی‌ها از اجرای برنامه‌ای خبر داده است که در قالب آن دو بار اخطار کتبی به هیات‌مدیره تعاونی‌های مسکن داده می‌شود و در صورت عدم هرگونه اقدام برای ساخت پروژه‌ها از سوی تعاونی، شرکت عمران وارد کار خواهد شد و با معرفی انبوه‌ساز معتبر به تعاونی‌ عملا عملیات ساخت را آغاز می‌کند.
نورصالحی تصریح کرد: برنامه ما خارج کردن تعاونی‌های مسکن مهر از حالت رخوت و ایجاد تحول در این پروژه ملی است.
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید درباره کاهش بی‌سابقه قیمت مسکن در شهرهای جدید و اینکه قیمت عرضه مسکن با زمین ملکی هم‌اکنون معادل هزینه ساخت مسکن مهر در این شهرها است، گفت: این قضیه صحت ندارد، چون هزینه ساخت مسکن مهر هم‌اکنون حدود ۳۵۰ هزار تومان است، اما قیمت واحدهای مسکونی در شهرهای جدید حداقل ۵/۱ برابر این رقم است. وی در عین حال افزود: با فرض اینکه قیمت خرید آنی واحد مسکونی با هزینه ساخت مسکن مهر برابری کند؛ اما بسته به توان مالی افراد و مقایسه‌ای که مردم بین این دو گزینه انجام می‌دهند، هر کدام یکی از دو راه را برای صاحب‌خانه شدن انتخاب می‌کنند.
نورصالحی تاکید کرد: به هر حال مهم‌ترین مزیت صاحب‌خانه شدن از طریق مسکن مهر، پرداخت سهم زیادی از هزینه‌ها در طول زمان در قالب تسهیلاتی است که دولت به مردم اعطا می‌کند. این درحالی است که برای خرید آنی از بازار مسکن باید کل ارزش ملک به صورت نقد پرداخت شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.