آمارهای پیشرفت مسکن مهر با گذشت زمان پسرفت می‌کند

0

مراجع مسوول در حوزه مسکن، اخیرا تعداد متقاضیان واجد شرایط نهایی مسکن مهر تا پایان مهرماه امسال را یک میلیون و ۴۱ هزار نفر اعلام کرده بودند، اما در جدیدترین گزارش دفتر اقتصادی وزارت مسکن که دیروز منتشر شد، این رقم به ۹۴۵ هزار و ۹۲۱ نفر کاهش پیدا کرده است که مقایسه این دو آمار با فرض درست بودن هر دو، از ریزش ۹۵ هزار نفری متقاضیان مسکن مهر حکایت دارد.
هر چند به نظر می‌رسد، با اتفاقاتی که طی سه ماه اخیر در بزرگ‌ترین پروژه ملی تامین مسکن افتاده، باید روند انصرافی‌های مسکن مهر متوقف شده باشد؛ چراکه اقدامات اخیر به‌خصوص در حوزه «مشکلات‌زدایی از تعاونی‌های مسکن»، توانسته امید به صاحب‌خانه شدن در مسکن مهر را افزایش دهد. اما با این حال، آنچه را که نمی‌توان انکار کرد، انتشار دو گزارش آماری از یک پروژه آن هم توسط یک مرجع است که مقایسه ارقام موجود در آنها، نشان ‌می‌دهد برخی شاخص‌ها از جمله تعداد متقاضیان به جای پیشرفت یا ثبات، پسرفت کرده است.
تا پایان ۲۷/۷/۸۸، گزارش پیشرفت مسکن مهر حاکی از وجود یک میلیون و ۴۱ هزار و ۱۶۹ نفر واجد شرایط نهایی مسکن مهر بود که از این تعداد به یک میلیون و ۵ هزار و ۸۳۶ نفر زمین ۹۹ ساله واگذار شده و برای ۲۶۵ هزار و ۹۵۲ نفر پروانه ساخت صادر شده است.
این در حالی است که روز گذشته در یکی از رسانه‌های مکتوب، گزارشی به نقل از دفتر اقتصادی وزارت مسکن منتشر شد که در آن عنوان شده بود، تاکنون معادل ۹۴۵ هزار و ۹۲۱ نفر متقاضی مسکن مهر در کل کشور واجد شرایط نهایی شناخته شده‌اند. در این گزارش همچنین تاکید شده تاکنون به استعداد ۸۶۹ هزار و ۱۵۴ واحد مسکونی زمین تخصیص داده شده و برای ۴۱۹ هزار و ۱۳۳ واحد پروانه ساختمانی صادر شده است.
به گزارش دنیای اقتصاد، مقایسه گزارش مهر ماه با گزارش دیروز یکی از رسانه‌ها، نشان می‌دهد تعداد واجدین شرایط مسکن مهر ظرف کمتر از سه ماه، حدود ۹۵ هزار نفر کاهش پیدا کرده است، همچنین تعداد افرادی که زمین به آنها واگذار شده کم شده و در مقابل، تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده، با رشد قابل توجه ۲۰۰ هزار فقره‌ای در این سه ماه روبه‌رو شده است.
احتمال اینکه در یکی از این دو گزارش اشتباه آماری رخ داده باشد، زیاد است. به‌خصوص اینکه، وزیر مسکن اخیرا تعداد یک میلیون و ۴۱ هزار نفر متقاضی مسکن مهر را تایید کرده بود.
علی نیکزاد وزیر مسکن در تاریخ ۹ آبان ماه امسال در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس اعلام کرد: «پس از پالایش توسط وزارت تعاون، یک میلیون و ۴۱ هزار نفر واجد شرایط برای طرح مسکن مهر شناخته شده‌اند.»
نیکزاد همچنین در تعدادی از سفرهای استانی در چند ماه اخیر، تعداد متقاضیان مسکن مهر را همین رقم اعلام کرده و از برنامه‌ریزی برای سرعت‌بخشی به پروژه‌های ۹۹ ساله بر مبنای این تعداد متقاضی خبر داده بود.
در حال حاضر این سوال مطرح است که به رغم اقدامات مناسبی که طی سه ماه اخیر وزارت مسکن برای طرح مسکن مهر انجام داده و از طریق سفر به بیش‌از ۲۴ استان کشور، ریز مشکلات تعاونی‌های مسکن را شناسایی و در همان استان و در شورای تامین مسکن استان، نسبت به رفع آنها اقدام کرده، چگونه می‌توان قبول کرد که در این مدت، باز هم انصراف از مسکن مهر رخ داده است؟
آیا چنانچه اختلاف آمارها چیزی غیر از ماجرای انصراف است، نباید نسبت به جلوگیری از تکرار مواردی این چنینی اقدام شود؟
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.