آمیزش شور هنر شرق و غرب

0

آمیزش شور هنر شرق و غرب

گروه معماری دیزاین ورک گروپ (Design Work Group) در سال ۲۰۰۶ در هندوستان آغاز به کار کرد. فعالیت‌های این مجموعه جوان و خوش‌فکر با سرمشق خلاقیت و نوآوری کلید خورد تا در بستر جامعه‌ای سنتی و تاریخ‌دار، نگرشی نوبنیاد ایجاد کند. این مجموعه در تمام زمینه‌های مهندسی شهری، مسکونی، اداری، تجاری، رفاهی و درمانی فعالیت داشته و پروژه‌های شاخص و مهمی را به‌دست گرفته است. شفافیت، دانش و ارتباط فراگیر شعار سازمانی گروه معماری دیزاین ورک گروپ بوده و حکایت از افق بلند‌مدت این مجموعه برای کشور هند دارد.

جوی‌های آرام

پروژه مسکونی گروه معماری دیزاین ورک گروپ در ایالت گوجرات کشور هندوستان جشنواره‌ای روح‌بخش و مجلل از آمیزش هنر و اندیشه مشرق‌زمین و دنیای پیشرفته غرب است. این عمارت مسکونی زیبا با مساحت ۹۰۰مترمربع در دهکده‌ای به نام سانیا هامد قرار دارد که ناحیه‌ای استوایی و بسیار گرمسیر محسوب می‌شود. بر حسب اقلیم گرم و شرجی این ناحیه در بخش نما اغلب از آجر استفاده شده است که از ورود حرارت به داخل سازه جلوگیری کرده و رطوبت پیرامونی را به خود می‌گیرد. گروه معماری ۴ اتاق خواب و چند فضای عمومی و جمعی برای این خانه شیک در نظر گرفته‌اند. چندین شیوه هنرمندانه نظیر پارتیشن‌های شیشه‌‌ای و راهرو‌های بسیار زیبا و آرام‌بخش به‌منظور جداسازی این بخش‌ها از یکدیگر در نظر گرفته شده که ضمن هارمونی جذابی که با مهندسی کلی سازه دارد، همچون جوی‌های آرامی در خانه روان است. تمام آجر‌های کارشده در این خانه از آجر‌های نسوز یا دیرگداز استفاده شده که به ۲ شکل چینش روی یکدیگر قرار گرفته‌اند. بهره‌مندی از آجر در معماری داخلی جدا از اینکه تا حد زیادی به دینامیک بودن فضای داخلی کمک کرده موجب شده است که ظرفیت‌های متعددی در طراحی و اجرایی ایجاد شود. بنابراین برپایه تمهیدی زیباشناسانه، تمام ورود‌ی‌ها و کنج‌های مسکونی در این خانه آجری بوده یا به‌کمک دیوایدر‌های آجری به‌یکدیگر متصل می‌شوند

ارجاعات مینیمالیستی

تمام اتاق‌ها در بخش غربی ساختمان در کنار دالان‌های پشت باغ قرار داشته و محل گردش باد‌های خنک است. شاخص اشرافی این خانه به‌روشنی از استخر بزرگ مرکز آن و سالن باشکوه غذاخوری پیداست. ترکیب و آمیزش موفقیت‌آمیز آجر نسوز، سنگ گرانیت، چوب، درخت‌های مینیاتوری و‌ یک قایق پارویی همچون نقاشی روح‌بخشی به‌جامانده از عصری ناشناخته به چشم می‌آید و پیامی از هنر آفرینش از گروه معماری در خود دارد. خانه گرمسیری گروه معماری دیزاین ورک گروپ محیطی آرام و به‌دور از هیاهوی شهری است که به‌دور از افراط و تفریط هنر معماری در نهایت سلیقه و سادگی برپایه اقلیم و بودجه کارفرما طراحی و اجرا شده است. البته نباید از ارجاعات طراحان این خانه که به‌طور قطع از هنرمندان مینیمالیست و پست مدرن الهام گرفته‌اند چشم‌پوشی کرد. انتخاب سبک‌های نزدیک به سلایق غربی در بخش‌هایی از خانه همچون سرویس بهداشتی، به‌نوعی با تکیه‌بر گزینش مصالح و متریال شیر‌آلات و نحوه کاربری آنان بوده است تا کاربر با ناهمخوانی طراحی روبرو نشود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.