آیکون سازه‌ای متفاوت از جکسون کلمنتس باروز

3

آیکون سازه‌ای متفاوت از جکسون کلمنتس باروز

آیکون (Icon) آپارتمانی ۱۷ طبقه است که در بهترین نقطه از سنت‌کلیدای ملبورن قرار دارد. شرکت معماری جکسون کلمنتس باروز طراحی و ساخت این سازه متفاوت را برعهده داشته است. در آیکون با مجموعه پیچیده‌ای از جوامع و رنگ‌ها و فرهنگ‌ها طرف هستیم. در واقع هر بخش این بنا اشاره به منطقه‌ای خاص دارد که از دور هم خود را به‌راحتی نمایان می‌کند. هر سوی بلوک‌ها که بروید بخشی از شهر زیر پای شماست و از ساحل و پارک‌ها تا شلوغی شهر منتظر تحسین بیننده است.

آشنایی با شرکت طراح

شرکت معماری جکسون کلمنتس باروز (Jackson Clements Burrows) شرکتی فعال در عرصه طراحی شهری و طراحی داخلی است و دفتر مرکزی آن در شهر ملبورن استرالیا قرار دارد. این شرکت در سال ۱۹۹۸ توسط تیم جکسون، یان کلمنتس و گراهام باروز تاسیس شد. جکسون کلمنتس باروز متشکل از تیمی ۵۰ نفره از معماران، طراحان شهری و طراحان داخلی است. تمرکز اصلی پروژه‌های این شرکت در حوزه طراحی است و هدف اصلی آن، ارائه طرح‌هایی نوین و خلاقانه است که در تطابق و تناسب با فضای محیطی و اجتماعی بافت منطقه مورد نظر باشد.

آیکون، نردبانی از جعبه‌های رنگارنگ

آیکون (Icon) آپارتمانی ۱۷طبقه است که در بهترین نقطه از سنت‌کلیدای ملبورن قرار گرفته ‌است. سنت‌کلیدای تقاطعی شلوغ است که همیشه مسیر رفت‌وآمد خودروها، کامیون‌ها، اتوبوس‌ها، دوچرخه‌سوارها و ترامواهایی است که به‌سرعت در حال طی مسیر هستند. دامان این سازه پر است از ساختمان‌های ریز و درشت و علائم راهنمایی و رانندگی و بیلبوردها. درواقع اینجا مسیری است ایده‌آل برای خیابان‌گردی و گم‌‌شدن در جغرافیای یکی از بزرگ‌ترین شهرهای استرالیا. در آستانه دروازه این مسیر، آیکون به استقبال گردشگرانی می‌رود که آماده مسحور شدن در فضای سنت‌کلیدا و حومه ساحلی آن هستند. نمای بیرونی آیکون شبیه به اثری به‌جامانده از کودکی است که در حال بازی و خانه‌سازی بوده است. در آیکون با مجموعه‌ای متفاوت از جعبه‌های رنگارنگ مواجه می‌شویم که دقیقا به‌ترتیبی روی هم چیده شده‌اند که انتظارش را نداریم. هیچ بخشی با بخش دیگر رابطه بصری ندارد و این نامتجانس‌بودن ظاهری مثل زنجیری آبستره است که همه این اشکال متفاوت را کنار هم جمع کرده و به یگانگی رسانده است. شاید به‌همین خاطر است که آیکون نماینده‌ای نیک از بافتی است که در آن آرام گرفته است؛ محیطی به‌شدت شهری و مدرن با تفاوت‌های ظاهری و روحی واحد.

داستان یک شهر

در آیکون با مجموعه پیچیده‌ای از جوامع و رنگ‌ها و فرهنگ‌ها طرف هستیم. بزرگ‌ترین اشتباه این است که به دنبال یک جواب و یک مسیر باشید. هر بخش این بنا اشاره‌ای دارد به منطقه‌ای خاص که از دور هم خود را به‌راحتی نمایان می‌کند. وارد بنا که بشوید تازه ماجرا آغاز می‌شود؛ هر سوی این بلوک‌ها که بروید بخشی از شهر زیر پای شماست و از ساحل و پارک‌ها تا شلوغی شهر منتظر تحسین بیننده است. در سطوح پایین‌تر، بلوک‌ها دقیقا ‌طوری چیده شده‌اند که شانه به شانه ساختمان‌های پیرامونی بزنند. اما هرچه بالاتر می‌رویم رشته از دست‌مان رها شده و بلوک‌ها به هرطرف که خواستند می‌چرخند. شاید معماری در آینده همین‌طور خواهد بود؛ همان‌جا می‌رود که می‌خواهد نه آنجا که ما می‌خواهیم! نمای مش (mesh) سازه، نتیجه همکاری و همفکری شرکت طراح با متیو جانسون است که نمایی چهل‌رنگ ساخته است. یعنی از همان ورودیه مخاطب می‌داند که اینجا با تمام سازه‌هایی که قبلا دیده یا حتی خیال کرده، متفاوت است. اگر کمی درنگ کنید، خورشید که به گردش در آسمان پرداخت، رنگ این بلوک‌ها کم‌کم تغییر می‌کند و در هر ساعت روز هر سوی این سازه رنگ و نمایی جدید به خود می‌گیرد. شب که از راه رسید نمای مش ساختمان برق می‌زند و فرم معماری بدیعش آخرین حقه‌اش را هم از آستین بیرون می‌آورد.

اکتشاف در آیکون

در این سازه، ۱۴طبقه آپارتمان مسکونی و پارکینگ طبقاتی در ۶ سطح در نظر گرفته شده ‌است (۳ سطح در زیرزمین و ۳ سطح روی زمین). اما این همه داشته‌های آیکون نیست: فضاهای تجاری مخصوص و یک لابی بزرگ در طبقه همکف وجود دارد. مسیر ورود خودروها هم از پشت سازه و از خیابان ولینگتون است. در آیکون ۱۱۵ واحد آپارتمانی وجود دارد: ۶۵ واحد تک‌خوابه، ۴۷ واحد دوخوابه و ۳واحد سه‌خوابه. همچنین پارکینگ‌های این سازه ظرفیت پارک ۱۲۵ خودرو، ۷۲ دوچرخه و انباری برای ۱۲۱جعبه دارد. آیکون در نقطه‌ای از شهر قرار گرفته که دسترسی به ایستگاه‌های تراموا و اتوبوس به‌سرعت امکان‌پذیر است و به‌راحتی می‌توان به هرنقطه از شهر ملبورن سفر کرد. هر آپارتمان در آیکون یک سیستم تامین انرژی ۶ ستاره دارد که با شاترهای آماده در پنجره‌ها می‌تواند میزان نور خورشید ورودی به داخل منزل را تنظیم کرده، نورپردازی داخلی را به‌همان شکل که کاربر می‌خواهد مدیریت کند. درضمن هر واحد یک کانال دفع زباله جداگانه برای زباله‌های بازیافتی و معمولی دارد. طبقه آخر سازه، شمال و جنوب سنت‌کلیدا را به‌هم وصل می‌کند. همچنین آیکون درکنار ساختمان کدبوری شووپس (Cadbury Schweppes) و برج مسکونی مارکویز (Marquisse) مثلثی از معماری شهری می‌سازد که چون دروازه‌ای بزرگ در آستانه شهر ملبورن ایستاده است.

3 ديدگاه

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.