اتاقک‌هایی برای تلطیف فضای خشک محیط کاری

0

اتاقک‌هایی برای تلطیف فضای خشک محیط کاری

دانشجویان دانشگاه سوئیسی ایکال (Ecal) برای تلطیف فضای خشک و بی‌روح اداره‎‌ها، در فضای داخلی این مکان‌ها اتاقک‌هایی برای باغبانی، چرت زدن و بدنسازی طراحی کردند. کارکنان می‌توانند در این اتاقک‌های مجزا استراحت کنند، به پرورش گیاهان بپردازند، برای خودشان نوشیدنی بریزند و  حتی کار کنند.

طراحان برای ساخت این اتاقک‌ها از سامانه ورک‌بیز (Workbays) رنان و اروان بورولک بهره برده‌اند. سیستمی که برای یک شرکت سوئیسی به نام ویترا طراحی شده بود و شامل مجموعه‌ای از فضاهای مجزای انعطاف‌پذیر می‌شد تا واحدهای مختلف شرکت بتوانند بر اساس نیازشان در جاهای مختلف سیستم کار کنند. به گفته اروان بورولک: ما به جای انبار و مخزن، تعدادی چاردیواری کوچک طراحی کردیم تا در آن‌ها همچون یک لانه خواهید توانست برای لحظاتی ناپدید ‌شوید.

هر یک از  ساختار‌های طراحی‌شده از سوی دانشجویان ایکال کارکرد متفاوتی دارد و برای نبرد با آنچه «کامیل بلین»، مربی این کارگاه، «اتاقک‌های اداری بسیار سفت و سخت دهه ۶۰» توصیف می‌کند آفریده شده‌ است. مانند فضایی که برای پرورش گیاهان در نظر گرفته شده یا مکانی که از  ساختار بارهای ژاپنی نوشیدن سوشی الهام گرفته است.

کامیل بلین می‌گوید: در این کارگاه ما کوشیدیم  با افزودن ویژگی‌هایی به ورک‌بیز و به خود محیط کار با نگاه ارگانیک به اداره تأکید کنیم. کاری که به ارتباط بیشتر میان کاربران و مبلمان محیطی می‌انجامد. با اضافه کردن ساختارهای بسیار ساده‌ای به یک ورک بیز موجود، آن مکان به فضایی تبدیل می‌شود که در آن کارکنان می‌توانند از محیط کار فاصله بگیرند یا به شیوه راحت‌تری به کار بپردازند.

بسیاری از دانشجویان نیز محصولات جدیدی را طراحی کرده‌اند. مانند لامپ آهن‌ربایی که  در امتداد دیوارهای نمدین پارتیشن اتاقک‌ها می‌لغزد و صندوق‌هایی که دسترسی به آن از دو سوی دیوارهای نمدی امکان‌پذیر است. کارکنانی که ترجیح می‌دهند بخشی از روز را ایستاده کار کنند می‌توانند از چارپایه کمکی ایستا استفاده کنند. چارپایه‌ای که دارای صندلی بلندی است و به کمک محوری تی شکل بالا و پایین رونده حمایت می‌شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.