اجرای برنامه های شهرسازی به طرح آمایش سرزمین نیاز دارد

0

معاون وزیر مسکن وشهرسازی اعلام کرد: نبود طرح " آمایش سرزمین" که یک طرح بالادستی محسوب می شود ،بروز نقص و ایراد در اجرای طرحهای پایین دستی را به دنبال دارد. به گزارش consbank، میرمحمد غراوی در نخستین نشست مطبوعاتی خود در سمت معاون شهرسازی و معماری وزیر مسکن ، درپاسخ به سوال ایرنا مبنی بر اینکه با توجه به نبود طرح آمایش سرزمین چه توجیهی برای تهیه طرح های جامع و تفضیلی وجود دارد ، ضمن اظهار مطلب فوق گفت :وظیفه تهیه طرح آمایش سرزمین ، برعهده ما نیست.
وی اضافه کرد: اکنون معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری مسوولیت تهیه طرح آمایش سرزمین را برعهده دارد و پیش از این نیز سازمان برنامه وبودجه این وظیفه را برعهده داشت .
غراوی افزود:طرح آمایش سرزمین حوزه مطالعات اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی را نیز در برمی گیرد که در وظایف وزارت مسکن وشهرسازی تعریف نشده و بهرحال تهیه این طرح ملاک عمل برای این وزارتخانه در زمینه طرحهای توسعه عمران شهری است.
معاون وزیر مسکن وشهرسازی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار اقتصادی ایرنا مبنی بر اینکه طرحهای جامع و تفضیلی شهری پیش از طرح مسکن مهر تهیه شده اند و آیا این طرحها اکنون بایکدیگر منطبق هستند یا خیر ، اظهار داشت : طرحهای جامع و تفضیلی شهری برای یک دوره زمانی پیش بینی شده اند و محدوه کاربریهای مختلف شهرها را مشخص می کنند.
وی افزود : طرح مسکن مهر از خرداد ماه ۱۳۸۶ به اجرا درآمد و در آن زمان در شمار زیادی از شهرها بدلیل نبود اراضی لازم ، ساخت وساز طرح مهر امکان پذیر نبود و وزارت مسکن و شهرسازی به نیابت از دولت اقدام به خرید اراضی و اجرای آن کرد .
به گفته غراوی، وزارت مسکن وشهرسازی درقالب طرح مسکن مهر برای کلان شهرها ، مناطق دیگری را انتخاب کرد که موسوم به شهرهای جدید هستند و اکنون این طرح در بیش از ۱۰ شهر جدید درحال اجرا است.
طرح آمایش سرزمین مجموعه اهداف ، راهبردها ، سیاست ها و برنامه های اجرایی بخش های دولتی و غیر دولتی (عمومی ،خصوصی و تعاونی ) استانها را در ابعاد اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، زیست محیطی و کالبدی در بر می گیرد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.