اجرای لایحه رکود بازارمسکن را تشدید می‌کند

0

با اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها در کوتاه مدت شاهد رکود و تورم در بازار مسکن خواهیم بود.
تورج دانشور کارشناس مسکن در گفت‌وگو با ایسنا ، درباره تاثیر لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها بر بخش مسکن اظهار کرد: اجرای این لایحه بر بخش مسکن اثر مستقیم ندارد و بیشتر نیازهای اولیه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.وی افزود: براساس خط مشی سال جدید، اجرای این لایحه صرفه‌جویی و جلوگیری از اسراف‌ در کشور را درپی دارد.
این کارشناس مسکن با بیان اینکه اثر هدفمند کردن یارانه‌ها بر بخش مسکن غیرمستقیم است، خاطرنشان کرد: با افزایش قیمت‌ها و همچنین رشد نقدینگی در بازار، در بخش ساختمان با افزایش قیمت به صورت زنجیره‌ای روبه‌رو می‌شویم.
دانشور با اشاره به افزایش قیمت مصالح ساختمانی و دستمزد نیروی انسانی و در نهایت افزایش قیمت تمام شده، تصریح کرد: با اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها رکود موجود در بازار مسکن تشدید می‌شود.
وی ادامه داد: افراد فرصت‌طلب که همیشه در کمین هستند و به دولت‌ها نیز آسیب می‌زنند بر اثر زمزمه‌های اجرای این طرح از دو ماه گذشته اقدام به افزایش قیمت‌ها کرده‌اند.
دانشور به نابسامانی و نارضایتی عمومی پس از اجرای طرح اشاره و اظهار کرد: آثار روانی اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها که باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود بر مسائل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی تاثیرگذار است بنابراین باید هنرمندانه و با دقت اقدام به اجرای آن کرد تا از مخاطرات آن کاسته شود.
این کارشناس مسکن درباره تزریق یارانه به بخش مسکن برای جلوگیری از هرگونه افزایش قیمت احتمالی گفت: قیمت مسکن را بازار تعیین می‌کند و تزریق یارانه به این بخش به تورم دامن می‌زند بنابراین وزارت مسکن باید سیاستگذاری کرده و از مداخله در امور بازار پرهیز کند چرا که هرگونه دخالت تنها وضعیت بازار را بدتر می‌کند.
وی در پاسخ به این سوال که برای جلوگیری از افزایش قیمت مسکن چه باید کرد؟ خاطرنشان کرد: راهکار موجود تولید است زیرا تقاضای موجود در بازار مسکن بسیار بیشتر از عرضه است، بنابراین باید با برنامه‌ریزی بلندمدت اقدام به حل مشکل مسکن کرد، در غیر این صورت حاصل اجرای سیاست‌های متنوعی می‌شود که نتیجه‌بخش نبوده است.
این کارشناس مسکن با اشاره به اینکه مدل‌های مختلفی از سایر نقاط دنیا در کشور اجرا شده است، ادامه داد: روش بومی و ملی برای حل مشکل مسکن در کشور وجود ندارد.
دانشور در پاسخ به این سوال که آیا با آغاز آذر ماه بازار مسکن از رونق برخوردار می‌شود؟ تصریح کرد: در همه جای دنیا زمستان فصل رکود در صنعت ساختمان است و ساخت و ساز به دلیل سرما متوقف می‌شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.