اجرای صحیح مبحث ۱۹ شش میلیارد دلار صرفه جویی دارد

0

رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن کشور گفت: حداقل ۶ میلیارد دلار صرفه‌جویی را می توان در صورت اجرای صحیح مبحث ۱۹ و جلوگیری از هدررفت انرژی گرمایشی در ساختمانها انتظار داشت.
به گزارش consbank به نقل از مهر ، محمود فاطمی عقدا در جشنواره اصلاح الگوی مصرف در صنعت ساختمان و مسکن در تهران گفت: مصرف انرژی در واحدهای تجاری و خانگی حدود ۴۰ درصد کل میزان مصرف انرژی کشوراست و به طور متوسط سالانه ۶/۱ درصد به میزان مصرف انرژی کشور افزوده شده است و اگرمیزان مصرف انرژی در کشور با این روند ادامه یابد، ایران تا افق سند چشم انداز بیست ساله یکی از واردکنندگان انرژی دردنیا می شود.
رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن کشور با اشاره به ارتباط صنعت ساختمان با ۶ صنعت زیربنایی، بیان کرد: سهم بخش صنعت از مصرف کل انرژی در کشور ۲۰ درصد است، ضمن اینکه بیش از ۶۰ درصد از مصرف انرژی دربخش صنعت به طورمستقیم در ارتباط با مصالح ساختمانی است.
وی با اشاره به پرمصرف ترین ماده ساختمانی، عنوان کرد: در حال حاضر دردنیا به ازای هر یک نفر یک تن بتن درهرسال تولید می شود که این میزان درایران حدود ۳ تن برآورد شده است.
فاطمی عقدا با اشاره به تولید ۶۰ میلیون تن سیمان درکشور، خاطرنشان کرد: سرانه سالانه مصرف سیمان در کشور از ۲۲۰ کیلوگرم در سال ۵۷ به بیش از ۶۰۰ کیلوگرم در حال حاضر رسیده است.
وی افزود: در حال حاضر صنعت فولاد و آهن کشور حدود ۱۶ درصد از کل مصرف انرژی در بخش صنعت را به خود اختصاص داده است، ضمن اینکه در تولید فولاد بیش از ۳۰ درصد بیشتر ازمتوسط جهانی انرژی درکشور مصرف می شود.
رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن کشورعنوان کرد: مشکل عمده در خصوص رعایت الگوی مصرف در استفاده از مصالح، تولید مصالح با کیفیت نامناسب و غیراستاندارد است که سبب هدررفت منابع اولیه و تحمیل هزینه های ناشی از عمر مفید کم سازه ها می شود.
وی افزود: مصرف انرژی در بخش خانگی و تجاری حدود ۴۰ درصد، بخش صنعت ۲۰ درصد از کل انرژی مصرفی در کشور را شامل می شود، ضمن اینکه مصرف روشنایی در ساختمان ۴۰ درصد، گرمایشی یا سرمایشی ۴۵ درصد و مصارف ثابت و سایر مصارف حدود ۱۵ درصد از انرژی مصرفی در ساختمان را شامل می شود و بخش حرارتی با مصرف ۴۵ درصد از انرژی بیشترین سهم از مصرف انرژی در ساختمان را دارد.
عقدا با بیان اینکه هم اکنون میزان شدت انرژی در ایران حدود ۴/۵ برابر بیش از متوسط جهانی است، افزود: عدم رعایت الزامات اجرای ساختمانها از لحاظ مصرف انرژی وجود مصالح غیراستاندارد و غیرمنطبق با شرایط اقلیمی مناطق مختلف کشور از مهمترین دلایل مصرف زیاد انرژی در ساختمان ها در کشور است.
وی اعلام کرد: مجموع انرژی نهایی مصرف شده در کشور بیش از۵۰ میلیارد دلار در سال است و با توجه به اینکه ۴۰ درصد انرژی مصرفی در کشور در بخش خانگی و تجاری مصرف می شود، لذا سالانه می توان حداقل ۶ میلیارد دلار صرفه جویی در صورت اجرای صحیح مبحث ۱۹ و جلوگیری از هدرررفت انرژی گرمایشی در ساختمانها انتظار داشت.
رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن کشوربا اعلام اینکه حداقل صرفه جویی ناشی از اصلاح الگوی مصرف در زمینه صنعت ساختمان سالیانه حدود ۷ میلیارد دلار است، افزود: بیشترین پتانسیل صرفه جویی انرژی مربوط به صنعت ۵۰۰ میلیون دلار در سال است و صنعت آهن و فولاد کشر با دارا بودن ارزش صرفه جویی معادل حدود ۴۰۰ میلیون دلاردر جایگاه دوم قرار دارد و صنعت سیمان با اختصاص حدود ۲۰۰ میلیون دلار از ارزش صرفه جویی به خود دررتبه های بعدی قرار دارند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.