اجرای طرح تخلیه امن اضطراری در تمام محلات تهران

0

طرح تخلیه امن اضطراری با هدف ارتقای توانمندی واکنش اضطراری شهروندان تهرانی در ۷۲ ساعت اولیه بعد از وقوع زلزله و آموزش فرایند تخلیه امن اضطراری شهروندان تهرانی تا پایان امسال در تمامی محلات تهران اجرا می‌شود.
به گزارشConsBank به نقل از مهر، طرح تخلیه امن اضطراری با هدف ارتقای توانمندی واکنش اضطراری شهروندان تهرانی در ۷۲ ساعت اولیه بعد از وقوع زلزله و آموزش فرایند تخلیه امن اضطراری شهروندان تهرانی از دو سال پیش آغاز و در پنج محله تهران از سوی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران انجام شده است.
بر اساس این گزارش، در این طرح اماکن عمومی از جمله فضاهای باز، پارک‌ها و مساجد بر اساس برداشت‌های میدانی شناسایی شده و سپس نقشه تخلیه امن هر محله به شکلی ساده و  گویا طراحی و چاپ شده و میان شهروندان محلات توزیع می‌شود.
 بنا بر این گزارش، انتخاب نهایی مراکز تخلیه امن اضطراری بر اساس معیارهای جمعیتی و تراکم جمعیت و همچنین ارزیابی مقاومت نسبی ساختمان‌های عمومی منتخب در محلات انجام شده است.
 فاطمه صالح معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان مدیریت بحران تهران گفت: آگاه‌سازی شهروندان نسبت به نقاط مناسب جهت تخلیه اضطراری، تدوین فرآیندهای مناسب و اجرایی و ارتقای آمادگی عمومی در مقابل وقوع بحران از دیگر اهداف این طرح است.
وی افزود: تخلیه امن اضطراری به فرایندی گفته می‌شود که طی آن افراد هنگام وقوع زلزله و خطرات ناشی از آن یا احتمال وقوع خطر، محل سکونت خود را ترک کرده و تا زمان رفع خطر به مدت ۷۲ ساعت در مراکز تخلیه اضطراری مستقر شده و مراکز تخلیه امن اضطراری به طور معمول فضاهای باز یا مراکز سرپوشیده امن و مقاوم موجود در بافت شهری به شمار می‌آید.
 وی مراحل اجرای این طرح را شامل انجام بازدیدهای میدانی، ارزیابی مقاومت لرزه‌ای ساختمان‌های مورد نظر، تعیین محل‌های تخلیه امن، تهیه نقشه شناسایی محله، تهیه نقشه و راهنمای تخلیه امن، اطلاع‌رسانی و آموزش، توزیع نقشه راهنمای تخلیه امن اضطراری و برگزاری مانور تخلیه امن اضطراری در سطح محلات اعلام کرد و گفت: این طرح تاکنون در محلات کوی‌نصر، امامزاده‌حسن، شمیران‌نو، یوسف‌آباد و بریانک به صورت آزمایشی انجام شده و با توجه به نتایج مثبت اثربخشی و دریافت بازخورد مناسب از اجرای آزمایشی آن قرار است تا پایان سال نقشه‌های تخلیه اضطراری تمامی محلات تهران تهیه و میان شهروندان توزیع ‌شود.
وی یکی از ویژگی‌های اجرای این طرح را اثربخشی و تأثیر مستقیم و مثبت آن بر شهروندان از نظر روحی و آرامش خاطر توصیف کرد و گفت: به این ترتیب شهروندان اطمینان خواهند یافت که محله آنها کاملاً شناسایی و نقاط قوت و ضعف و خطرپذیری محله مورد بررسی قرار گرفته و در عین حال اعضاء خانواده آنها نیز از محل‌های تعیین شده مطلع خواهند بود و در مواقع اضطرار و بحران می‌توانند از وضعیت و سلامت افراد خانواده خود در این محل مطلع شوند.
  بنا بر این گزارش، این مکان‌ها می‌توانند در شرایط عادی نیز به عنوان فضائی محلی و دوستانه برای تجمع موقتی شهروندان و همسایگان ساکن در هر محله مورد استفاده قرار گیرند تا در صورت لزوم و وقوع بحران‌های بزرگ احتمالی به راحتی به فضاهای اسکان موقت تعیین شده در شهر انتقال و اسکان یابند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.