اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در شرکت های خدماتی

0

وزارت کار و امور اجتماعی دربخشنامه ای به روسای سازمانهای کار و امور اجتماعی استانها، اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در شرکتهای خدماتی، پشتیبانی و تامین نیروی انسانی را ابلاغ کرد.
به گزارش مهر، در این دستورالعمل آمده است که شرکتهای خدماتی، پشتیبانی و تامین نیروی انسانی که در اجرای مصوبات هیات وزیران اقدام به تنظیم قراردادهای پیمانکاری با سازمانهای دولتی و دستگاههای اجرایی می کنند و فاقد طرح طبقه بندی مشاغل کارگری نیز هستند، اجرای طبقه بندی در مورد کارکنان این شرکتهای پیمانکاری باید بر اساس دستورالعمل وزارت کار و با استفاده از لیست مشاغل طبقه بندی شده باشد.
همچنین دستورالعمل مزدی مورد عمل برای کارگران این نوع از شرکتها نیز باید همان جداول مزدی طرح هماهنگ شرکتهای خدماتی که همه ساله از سوی شورای عالی کار تعیین می شود باشد. شرکتهای خدماتی مشمول موارد یاد شده موظف شدند تا پس از انعقاد قرارداد با سازمانها و دستگاهها، لیست مشخصات فردی و شغلی افراد تحت پوشش خود را به سازمانهای کار و امور اجتماعی ارسال کنند.
این گزارش می افزاید: در این ابلاغیه شرکتهای پیمانکاری از فعالیتهای خارج از چارچوب مورد تایید وزارت کار و همچنین ورود به حوزه های جدید بدون تاییدیه وزارت کار و امور اجتماعی منع شده اند.
نکته ای که توسط وزارت کار و امور اجتماعی در ابلاغیه اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در شرکتهای تامین نیروی انسانی مورد تاکید قرار گرفته است مربوط به این است که اگر دستگاه پیمان دهنده خود دارای طرح طبقه بندی مشاغل کارگری باشد، شرکت خدمات نیروی انسانی موظف به اجرای قوانین و پرداخت دستمزد برابر با قوانین آن مجموعه است و اگر خود پیمانکار نیز مانند دستگاه پیمان دهنده دارای طرح طبقه بندی مشاغل کارگری باشد باید دو طرح با هم تطابق داده شود به نحوی که در پرداخت مزد کارگران از حدود تعیین شده در طبقه بندی مشاغل دستگاه پیمان دهنده کمتر نباشد.
در بخش پایانی این ابلاغیه وزارت کار و امور اجتماعی توجه شرکتهای پیمانکاری نیروی انسانی را به کارگاههای مشمول قانون کار جلب کرده است که اگر در تاریخ انعقاد قرارداد پیمانکاری، کارگاهها فاقد طرح طبقه بندی مشاغل باشند و اگر موضوع فعالیت پیمانکاران جنبه خدماتی و تامین نیروی انسانی داشته باشد، می توانند از طرح هماهنگ شرکتهای خدماتی و جدول مزدی استفاده کنند. در صورتی که موضوع قرارداد پیمانکاری خارج از حدود خدمات شرکت خدماتی باشد، ملزم به تهیه و اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در خصوص کارگران خود هستند و طرح هماهنگ خدماتی و جدول مزدی در این مورد ملاک نخواهد بود.
گفتنی است، در حال حاضر ۱۶ هزار و ۵۹۶ شرکت در ۳۰ استان کشور اعضای شرکتهای خدماتی و پشتیبانی نیروی انسانی را تشکیل می دهند که از این تعداد اهواز با ۴ هزار و ۱۰۰، اصفهان با ۸۲۴، تهران با هزار و ۲۰۰، خراسان رضوی با ۹۰۰ و امیدیه اهواز با ۷۹۰ شرکت دارای بیشترین آمار هستند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.