احتمال خاموشی‌های گسترده در بهار ۸۹

0

رئیس سندیکای برق با اشاره به بدهی ۶ هزار میلیارد تومانی دولت به تولید کنندگان برق گفت چنانچه این صنعت به موقع تامین مالی نشود کشور در بهار و تابستان شاهد افزایش قابل توجه خاموشی خواهد بود.
به گزارش consbank، محمد پارسا‍ در گفت وگو با «فردا» گفت: قیمت یارانه ای برق و عدم تامین مالی تفاوت قیمت تمام شده و یارانه ای با عث ایجاد بحران مالی در صنعت برق شده است.
وی با بیان اینکه از سال ۸۲ قیمت برق ثابت مانده است، اظهار کرد: در نتیجه سال به سال کمبود منابع مالی تشدید و بدهی دولت به سال بعد منتقل شده است و طبعا این فشار در نهایت تولید کندگان و پیمانکاران صنعت برق را با بحران مالی شدید مواجه کرده است.
وی خاطر نشان ساخت: اکنون در واقع دولت به تولید کنندگان و پیمانکاران حدود ۶ هزار میلیارد تومان بدهکار است که ۵۰ درصد این بدهی به بخش خصوصی مربوط است. از این ۶ میلیارد تومان ۵ هزار میلیارد تومان اصل بدهی است و ۱۰۰۰ میلیارد تومان جریمه تاخیر پرداخت بدهی است. پارسا افزود: از سوی دیگر بخش عمده این بدهی ها به بانک منتقل می شود چرا که شرکتها ی تولید کننده برای سرمایه گذاری از تسهیلات بانکی استفاده کرده اند اما دولت وقتی برق را به قیمت یارانهای خریداری کرده اما مابالتفاوت آن را پرداخت نکرده در نتیجه تولید کنندگان دچار کسری منابع شدت و در واقع بخشی از مطالبات معوق بانک ها به وسیله صنعت برق رقم خورده است.
وی با بیان اینکه اگر چه اخیرا بحث متمم ۴ هزار یلیارد تومانی برای تامین مالی مالی صنعت برق تهیه شده گفت: اما حتی اگر این متتمم در مجلس تصویب شود باز هم دو هزار میلیارد تومان بدهی دولت به سال اینده منتقل می شود و فشارها همچنان باقی است.
وی باتاکید بر اینکه اساس بحران در صنعت برق به دو طریق مستقیم و غیر مستقیم بر جامعه و اقتصاد اثر منفی می گذارد، تصریح کرد:به صوورت مستقیم باعث ایجاد خاموشی در سطح کشور خواهیم بود که این اتفاق ابتدا به صورت مقطعی است و احتمالا از اواخر بهار و اوایل تابستان سال ۸۹ ما شاهد چنین خاموشی هایی خواهیم بود.
وی افزود: اثر مستقیم دیگر بر صنعت و اقتصاد وارد می شود. چرا که زیرساخت اصلی صنایع بر برق استوار است حال اگر این بنگاه ها دچار کمبود و قطعی برق شوند صنعت و اقتصاد دچار وقفه شدید می شود. کما اینکه این مسئله را در خواموشی های سال ۸۷ مشاهده کردیم.وی همچنین خاطر نشان کرد: در عین خال به صورت غیر مستقیم کمبود برق بر شاخص های کلان اقتصادی اثر گذاشته و باعث کاهش رشد اقتصادی و بهره وری می شود و درنهایت اختلال در فرایند عرضه و تقاضا را فرابند را فراهم می اورد. طبعا این مسئله خود ممکن است پیامدهای منفی اجتماعی در پی داشته باشد.
وی عنوان کرد: از سوی دیگر کاهش رشد اقتصادی خود بخود به افزایش نرخ بیکاری منجر می شود کما اینکه اکنون بحث تعدیل نیروی انسانی در بخش برق آغاز شده و طی چند روز اخیر حدود ۱۵۰۰ نفر از کارگران بخش برق بیکار شده اند.
وی گفت: یکی دیگر از اثرات مهم عدم تامین مالی بخش تولید برق از دست رفتن تلاش های ۳۰ ساله بعد از انقلاب است. هم اکنون بالغ بر ۹۵ درصد از برق کشور در داخل توسط شرکتهیی چون مپنا، فراب و یارسیان تولید می شود. چنانچه این شرکت ها تضعیف شوند طبعا شرکتهای چین، هند و اروپایی جایگزین این شرکت‌ها خواهد شد.. بنا براین دولت باید خیلی جدی به بحث تامین مالی تولید کنندگان و پیمانکاران بخش برق بپردازد.
رئیس سندیکاری برق تاکید کرد: در عین عال ذکر این نکته نیزضروری است که تامین ۶ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به تولید کنندگان در واقع یک مداوای کوتاه مدت و اورژانسی صنعت برق است اما چنانچه قصد داریم صنعت برق در کشور پویایی خور را بدسه اورد باید سیاست گذاری های واقعی در این باره صورت گیرد. واقعی سازی قیمت یارانه ای برق یکی ازعوامل عمده نجات صنعت برق است. اما در کنار این مسئله توسعه این صنعت بر اساس استاندارد های روز جهان و تولید برق هسته ای که ار بعد زیست محیطی مهم است نیز ضروری است.بنا بر این گزارش دولت در لایحه بودجه ۸۹ حدود ۳٫۲ هزار میلیارد تومان اعتبار به عنوان یارانه برق در نظر گرفته است. این میزان یارنه با وجه به متتمم ۴ هزار میلیارد تومانی چنانچه ب تصویب مجلس برسد شاید باعث شود تا خاموشی ها در بهار و تابستان اتفاق نیفتد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.