احداث مسکن‌مهر خارج از نقشه طرح جامع شهرها باید ممنوع شود

0

اجرای پروژه‌های مسکن مهر در شهرها خارج از نقشه طرح جامع شهری ممنوع است.
به گزارش ConsBankبه نقل از ایلنا، پارک‌ ناهارخوران، بزرگترین پارک‌جنگلی گلستان که زیر نظر شهرداری گرگان اداره می‌شود، جزء قسمت‌هایی است که اصلا کاربرد مسکونی برای ساخت مسکن مهر نداشته و تنها کاربرد تفریحی ـ توریستی دارد که احداث این‌گونه شهرک‌ها هم، ملزم به انجام ارزیابی‌های زیست‌محیطی است.
معاون دفتر ارزیابی سازمان حفاظت ازمحیط زیست در مورد نظارت بر اجرای پروژه مسکن مهر در مکان‌هایی مانند باغ تاریخی گرگان، به خبرنگار ایلنا گفت: پروژه‌های مسکن مهر شامل ارزیابی اثرات زیست‌محیطی نیستند چون جزو طرح‌های شهرسازی است و فقط شورای‌عالی مسکن و شهرسازی بر آن نظارت می‌کند.
علیرضا رحمتی ادامه داد: طرح‌های ارزیابی زیست‌محیطی جزء پروژه‌های مسکن و شهرسازی است که تعیین تکلیف این پروژه‌ها با شورای‌عالی مسکن و شهرسازی است که در این کارگروه مدیرکل محیط‌زیست استان و یا نماینده وی حضور دارند و پروژه‌ها را از نظر رعایت ضوابط و معیارهای زیست‌محیطی مورد نظارت قرار می‌دهند.
وی در پاسخ به لزوم انجام ارزیابی زیست محیط در چنین پروژه‌هایی گفت: اصولا در ساخت مجتمع‌های مسکونی دو کاربری مد نظر قرار گرفته می‌شود که یکی طرح‌های مسکن و شهرسازی با کاربرد مسکونی شهری و دیگری کاربری توریستی ‍ـ تفریحی است که مورد دوم ملزم به ارزیابی زیست‌محیطی است.
رحمتی در پاسخ به اینکه قرار است پروژه مسکن مهر در پارک ناهارخوران هم اجرا شود گفت: من درباره این موضوع چیزی نشنیده‌ام ولی پارک‌ ناهارخوران جزء قسمت‌های است که اصلا کاربرد مسکونی نداشته و فقط کاربرد تفریحی ـ توریستی دارد که احداث اینگونه شهرک‌ها نیز هم ملزم به انجام ارزیابی‌های زیست‌محیطی است.
وی در خصوص نظارت سازمان حفاظت محیط‌زیست بر پروژه‌های مسکن مهر گفت: با روند نظارت بر پروژه‌های مسکن مهر آشنا‌ نیستم، چون روند نظارت بر این پروژه‌ها بر عهده مدیرکل محیط‌زیست هر استان است.
وی در این مورد ادامه داد:‌برای هر شهر طرح جامع شهری وجود دارد و در این طرح‌ها دقیقا مشخص شده که هر نقطه از شهر چه کاربردی دارد که این کاربری‌ها هم برای فضای داخل شهر و هم برای محدوده شهر است. این طرح جامع توسط شورای عالی مسکن و شهرسازی تصویب می‌شود و لازم‌الاجرا است و اختصاص هر گونه کاربری مسکونی خارج از این طرح ممنوع است.
به گزارش خبرنگار ایلنا این‌ درحالی است که بنا به گفته رئیس کمیسیون عمران شورای شهر گرگان قرار است برای اجرای پروژه مسکن مهر غیراز باغ صدساله گرگان، باغ طبیعی ناهارخوران هم که از نظر توریستی و زیست‌محیطی مهم است تخریب شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.