احیای تسهیلات خرید مسکن برای معرفی‌شدگان از سوی دولت

0

مقاومت دولت در برابر اعطای تسهیلات خرید مسکن با صدور یک مجوز خاص شکسته شد. کارگروه مسکن، بانک مرکزی را موظف کرده به افرادی که وزارت ارشاد معرفی می‌کند تا سقف ۷۰ درصد ارزش ملک – معادل ۵۰ میلیون تومان- تسهیلات خرید مسکن اعطا کند. این افراد باید هنرمند بوده و حداکثر تعداد معرفی‌شدگان ۱۰۰۰ نفر باشد.
رییس‌جمهور در حالی این مصوبه را تایید و ابلاغ کرده که گفته می‌شود او و برخی یارانش در شورای عالی مسکن به شدت مخالف احیای مجدد وام خرید مسکن هستند.
سال ۸۶ در اوج بحران مسکن در کشور که قیمت‌ها ساعتی بالا می‌رفت و تقریبا همه مسوولان از نمایندگان مجلس گرفته تا مسوولان وزارت اطلاعات و البته وزارت مسکن نگران تبعات گرانی‌ها بودند، رییس‌جمهور فرمان توقف پرداخت تسهیلات خرید مسکن را صادر کرد. آن زمان تقریبا همه بانک‌ها چه دولتی چه خصوصی سهم عمده‌ای از منابع در اختیارشان را در راه اعطای تسهیلات چند میلیونی به خریداران مسکن صرف می‌کردند که این موضوع از نگاه دولت نوعی تزریق نقدینگی و تحریک قیمت‌ها در بازار مسکن محسوب می‌شد. اما اکنون نکته جالب در این میان، عقب‌نشینی آهسته از تصمیم دو سال پیش و از همه مهم‌تر طراحی مسیر میان‌بر از سوی برخی بانک‌ها برای دور زدن فرمان دو سال پیش است.
در حالی که دولت پس‌از دو سال وقفه در پرداخت وام خرید مسکن به بانک مرکزی اجازه داده به‌صورت محدود آن هم با معرفی‌نامه از سوی دستگاه دولتی (وزارت ارشاد) تسهیلات خرید مسکن اعطا کند، اما برخی بانک‌ها در این مدت از طریق شرکت‌های واسطه‌ای اقدام به پرداخت انواع وام خرید مسکن کرده‌اند.
خبرنگار دنیای اقتصاد که در قالب خریدار مسکن با تعدادی از شرکت‌هایی که به اسم «مشاوره وام مسکن» در روزنامه‌ها آگهی می‌کنند تماس گرفت و درباره وام‌هایی غیر از وام ۱۸ میلیونی بانک مسکن جویا شد که در پاسخ شنید: «انواع وام‌های ۳۰ تا ۱۰۰ میلیونی متعلق به بانک‌های دولتی و خصوصی موجود است فقط کافی است سند ملک را ارائه کنید تا ظرف حداکثر ۳۰ روز تسهیلات به حسابتان ریخته شود.»
شرکت‌هایی که با واسطه، وام‌های خرید مسکن را از بانک‌ها گرفته و به مشتری واگذار می‌کنند، معادل ۲۰ تا ۲۵ درصد ارزش وام را تحت عنوان کارمزد (حق دلالی) از مشتری دریافت می‌کنند که این رقم قابل‌توجه فقط به‌خاطر ممنوعیت در پرداخت تسهیلات، سر راه خریداران مسکن سبز شده است. چون بانک‌ها اگر به‌صورت مستقیم وام خرید مسکن اعطا کنند قطعا با برخورد قانونی بانک مرکزی مواجه خواهند شد.
یکی از همین شرکت‌ها قادر است از یک بانک‌ خصوصی معادل ۷۰ درصد ارزش ملک (تا سقف ۵۰ میلیون تومان) وام خرید مسکن تامین و به مشتری اعطا کند، این وام ۵ ساله بوده و اقساط آن ماهانه یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان است ضمن اینکه نرخ بهره وام نیز ۲۴ درصد است.
شرکت مشاوره دیگری که فعالیتش در آگهی روزنامه را خرید و فروش انواع وام معرفی کرده این امکان را دارد که به شرطی که ارزش ملک حداقل ۱۵۰ میلیون تومان باشد تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان وام با نرخ بهره ۱۲ درصد از بانک دولتی دریافت و به خریدار مسکن واگذار کند.
این وام ۵ ساله بوده و اقساط آن ماهانه دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. این شرکت در ازای تامین چنین وامی دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به عنوان کارمزد یا همان حق کمیسیون از مشتری دریافت خواهد کرد. شرکت دیگری که با عنوان مشاوره وام مسکن در تهران فعالیت می‌کند به شرطی وام مسکن اعطا می‌کند که متقاضی بر طبق فیش حقوقی توان پرداخت اقساط را داشته باشد.
مشاور این شرکت می‌گوید، بانک طرف قراردادش فقط به افرادی وام خرید مسکن می‌دهد که اطمینان کند آنها قادر به بازپرداخت آن هستند. تسهیلات خرید مسکن این شرکت از جانب یک بانک خصوصی با نرخ بهره ۲۶ درصد و در حالت‌های ۳۰، ۴۰ و ۵۰ میلیون تومانی با بازپرداخت ۵ ساله اعطا می‌شود. کارمزد این وام‌ها ۳ میلیون تومان خواهد بود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.