اختصاصی/ افتتاح بلندترین برج جهان، زیر سایه مشکلات مالی دوبی

0

افتتاح بلندترین برج جهان در دوبی قرار بود نمادی از جاه طلبی های بی حد و حصر امارات با وجود نگرانی های موجود در مورد بحران مالی، باشد.
به گزارش consbank به نقل از zawya، دولت دوبی، که برای تامین هزینه های این پروژه پر زرق و برق وامهای کلانی گرفته بود، این روزها برای بازپرداخت کوه بدهی های موجود و مواجهه با بحران بخش املاک و مستغلات سابقاً پررونق خود تلاش می کند.
برخی ناظران اعتماد بیشتری در مورد قابلیت دوبی برای خروج از بحران در برابر دیگر ناظران که پیش بینی ورشکستگی دوبی را پس از درخواست درتعویق پرداخت بدهی های دوبی ورلد کرده بودند، دارند.
کمک ۱۰ میلیارد دلاری امارت همسایه دوبی، ابوظبی در آخرین لحظات موجبات پرداخت بدهی های ضروری دوبی و نجات این امارت از ورشکستگی را فراهم آورد.
مهدی مطر، اقتصاد دان ارشد شعاع گفت: “در حال حاضر اعتماد به نفس بیشتری در مورد وضعیت دوبی پس از دریافت کمک ابوظبی و برنامه های موجود برای بازسازی، در مقایسه با یک ماه گدشته وجود دارد.”
” داستان این بدهی ها به نحوی که در رسانه ها منتشر شد با واقعیت تفاوت داشت و بهتر از داستانهای رسانه ای بود.”
دوبی ورلد مذاکرات خود با طلبکاران را در اواخر دسامبر با امید رسیدن به توافقی درمورد بازپرداخت بدهی ۲۲ میلیارد دلاری ، شرکتهای زیرمجموعه اش آغاز کرد.
مذاکرات پس از پرداخت ۴٫۱ میلیارد دلار از بدهی های شرکت النخیل با اوراق قرضه و با کمک ابوظبی آغاز شد.
اما برای این امارت، که منابع نفت اندکی دارد ، بدهی کلی در حدود ۱۰۰ میلیارد دلار تخمین زده می شود.
خوش اقبالی پس از ظهور بحران مالی جهانی که پیشرفت سریع اقتصادی این امارت را نیز متوقف کرد رو به افول گذاشت.
سعود مسعود تحلیلگر ارشد املاک و مستغلات در بانک UBS دوبی می گوید:” ۹۰ درصد از کل جمعیت دوبی را مهاجران تشکیل می دهند و۵۰ درصد از نیروی کار در بخشهای مسکن و ساخت و ساز فعالیت می کنند.”

او پیش بینی میکند که هشت درصد از جمعیت دوبی که قبل از بحران در حدود دو میلیون بود، کاسته شود. مسعود همچنین پیش بینی کرد در سال ۲۰۱۰ نیز دوبی با کاهش جمعیتی معادل ۲ درصد روبه رو خواهد شد.
به گفته وی این کاهش جمعیت باعث کاهش بیشتر قیمت املاک در دوبی را که در سال ۲۰۰۹ با افتی ۵۰ درصدی مواجه شد، می شود
با بیشتر شدن عرضه از تقاضا با افزایش خانه های آماده تحویل و با خروج ۱۰ درصد جمعیت از دوبی طی سالهای ۲۰۰۹-۲۰۱۰ تحویل حدود ۴ هزار واحد مسکونی در این زمان، شاهد عرضه ۳۰ هزار واحد مسکونی مازاد بر تقاضا خواهد شد.
این امر موجب افت ۸۰ درصدی تعداد پروژه ها در سال ۲۰۰۹ در مقایسه با سال گذشته شد.

سعود مسعود افزود:”پروژه های بزرگ تا زمان نامشخصی به تعویق افتاده اند و اگر سرمایه گذاران طلبهای سازندگان را پرداخت نکنند ، آنها نیز در پرداخت به پیمانکاران با مشکل مواجه خواهند شد.”
ویلاها و آپارتمانهای خالی در حال حاضر بخش بزرگی از چشم انداز دوبی را تشکیل می دهند در حالی که اکثر پروژه های بزرگ از جمله برج یک کیلومتری جدید، ارتفاع نهایی آن بیش از ۸۰۰ متراست، که انتظار می رود برج دوبی را مانند ساختمانی کوتاه جلوه دهددر حالت تعلیق به سر می برند.
اما به نظر نمی رسد که بحران بدهی های دوبی به معنای سقوط کامل این امارت باشد. اگر قیمت نفت را در این سطح باقی بماند و اقتصاد جهانی وضعیت بهتر بیابد، وضعیت تمام منطقه در مسیر رشد قرار خواهد گرفت.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.