اختصاصی/ بهینه‌سازی مصرف انرژی با روند فعلی ۳۰ سال زمان می‌برد

0

اصلاح الگوی مصرف انرژی و چگونگی مصرف ۱۳۵۵ میلیارد تومان یارانه، نیازمند مدیریت اجرایی عالی و جامعی است.
مهندس آرش نجفی رییس هیات مدیره انجمن بهینه‌سازی مصرف انرژی ایران در گفت‌وگو با ماهنامه «ساخت‌وساز» ضمن بیان این مطلب گفت: اصلاح الگوی مصرف انرژی در کشور ما تاکنون بیشتر در حد جلسات و سمینارها بوده و اقدام عملی چندانی صورت نگرفته است.
وی افزود: با وجود ۱۷ میلیون واحد مسکونی در کشور و ساخت‌ سالانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار واحد جدید، بهینه‌سازی انرژی در کمتر از ۱۰ درصد ساختمان‌ها اعمال می‌شود.
نجفی با اشاره به اهداف تاسیس شرکت عمران و بهسازی محارم گفت: بازار بزرگ مسکن در کشور و مصوبه اخیر دولت مبنی بر اختصاص یارانه برای اصلاح الگوی مصرف انرژی نشان می‌دهد که مدیریت این امر نمی‌تواند فقط بر عهده دولت باشد و باید شرکت‌های متخصص غیردولتی در کنار دولت وارد کار اجرایی شوند.
وی افزود: براساس برنامه راهبردی شرکت، در مرحله نخست راهکار عملیاتی برای اصلاح الگوی مصرف انرژی در ساختمان به صورت کارشناسی تعریف می‌شود و در مرحله بعد این راهکارها به مرحله اجرا درمی‌آید.
نجفی با بیان این‌که شرکت عمران و بهسازی محارم یکی از نخستین شرکت‌ها در خصوص مسایل اجرایی و عملیاتی بهینه‌سازی مصرف انرژی است تصریح کرد: با وجود بازار بزرگ کشورمان، اگر ۳۰۰ شرکت مشابه عمران و بهسازی محارم تاسیس شود، بیش از ۳۰ سال زمان نیاز است تا به اهداف کلی دست یابیم.
وی افزود: در حال حاضر تعداد شرکت‌های فعال در زمینه نصب درب و پنجره‌های «یو پی وی سی» کمتر از ۱۰۰ شرکت است که باید سریعا فکری به حال این وضعیت بشود.
وی گفت: در عین حال افراد غیرکارشناس وارد ساخت درب و پنجره «یو پی وی سی» شده‌اند و از مواد نامرغوب استفاده می‌کنند که در این زمینه نیز اقدامات مناسب باید صورت بگیرد.
رییس هیات مدیره شرکت عمران و بهسازی محارم با بیان این‌که تهران و ۸ شهر بزرگ کشور صورت مساله اصلی ما در بحث بهینه‌سازی مصرف انرژی است تاکید کرد: در شرایط فعلی باید گام بزرگی برداشته شود تا از مباحث تئوری و دانشگاهی جلوتر رفته و راه درست اجرایی نشان داده شود تا هم مانع هدر رفتن منابع مالی شویم و هم اقدامی ماندگار برای مملکت انجام دهیم.
نجفی خاطر نشان کرد: بهینه‌سازی مصرف انرژی در عین فرصت بودن، هشدارآمیز نیز هست. چرا که در صورت عدم مدیریت درست، طرح به سرعت شکست می‌خورد، باعث از بین رفتن اعتماد جامعه می‌شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.