اختصاصی / تحلیل رییس سابق بانک جهانی از سقوط دوبی

0

در حالی که بسیاری دلیل سقوط اقتصادی دوبی را نامتعادل بودن بازار املاک این شیخ نشین می دانند، رییس سابق بانک جهانی دلیل این سقوط را افزایش بدهی دوبی، وابستگی بیش از حد به رشد اقتصادی و سرعت بالای توسعه دوبی می داند.
به گزارش consbank به نقل از منا، جیمز ولفنسون در سخنرانی خود در اجلاس رقابت جهانی در ریاض گفت: به نظرم سردمداران دوبی اهداف مناسبی در زمینه ایجاد یک فضای رقابتی اقتصادی داشتند. و پس ازآن هم برای ایجاد پیشرفت درزمینه سرویسهای اجتماعی، آموزش و ایجاد فضاهای مناسب برایزندگی تلاشهای مناسب انجام شد.
رییس بانک جهانی گفت: نکته ای که امروز محرز شده اینست که این اتفاقا بیش از حد سریع افتاد بدون اینکه فضای کافی برای هضم آنها وجود داشته باشد.
وی افزود: با توجه به اینکه انجام چنین تغییرات سریعی نیازمند سرمایه ای بسیار عظیم بود. دوبی سعی در جبران کمبود سرمایه خود با رشد اقتصادی خود داشت. هنگامیکه این رشد متوقف شد این کمبود سرمایه با بدهی جایگزین شد و اقتصاد سقوط کرد.
ولفنسون تصریح کرد: بدهی دوبی ورلد و عدم توانایی پرداخت آن موجب تاخیر شش ماهه در پرداخت، بوجود آمدن ترس در بازارهای جهانی شد و چون دوبی از منابع سرشار نفت مانند ابوظبی، همسایه اش، بهره مند نیست در نهایت راه فرار موثری پیش روی این امارت وجود نخواهد داشت.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.