اختصاصی/ قیمت املاک در دوبی باز هم کاهش می یابد

0

در حالی که قیمت ملک در دوبی تا به امروز بالغ بر ۶۰ درصد نسبت به دوران رونق افت داشته است، پیش بینی ها حکایت از نزول ۱۰ درصدی قیمتها در سال ۲۰۱۰ دارند.
به گزارش consbank ، نظر سنجی انجام شده توسط خبرگزاری رویترز نشان می دهد، بحران بدهی های امارات ترمیم اقتصاد امارات را تا سال ۲۰۱۲ به تعویق خواهد انداخت.
نتایج یک تحقیق که از گروهی ۱۲ نفری از تحلیلگران اقتصادی به عمل آمده، نشان می دهد قیمت خانه های مسکونی در کشور امارات برای افزایش تا پیش از آغاز سال ۲۰۱۱، تنها از شانسی ۱۳ درصدی برخوردارست.
شوک بزرگ در بازار ساخت و ساز امارات زمانی وارد شد که ۲۵ نوامبر سال ۲۰۰۹ مسئولین دوبی از طلبکاران شرکت Dubai World و Nakheel، که بانیان اصلی توسعه سریع دوبی بودند، خواستند تا برای تادیه بدهی این شرکتها منتظر بمانند.
فابیو اسکاچیاویانی اقتصاددان شاغل در مرکز بین المللی مالی دوبی می گوید: " تعهدات معوق Dubai World بیش از هر عامل دیگری موجب ناامیدی در بازار مسکن برای بازگشت به دوران رونق شده است."
بر طبق پیش بینی ها در سال ۲۰۱۱ نیز دوبی شاهد افت قیمت در بازاراملاک تا حدود ۳ درصد خواهد بود. اما یک تحلیلگر عقیده دارد قیمتها در دوبی تا ۴۰ درصد از مقدار کنونی پایین تر خواهد آمد.
کیت ادواردز مسئول مدیریت اموال شرکت First Investors قطر در این رابطه گفت: "شرایط بازار املاک امارات با توجه به چشم انداز نامناسب اقتصادی، بیشی گرفتن عرضه مسکن بر تقاضا و پروژه ها نیمه تمام و یا متوقف شده، در سال ۲۰۱۰ نیز چندان مناسب به نظر نمی رسد."
وی افزود:"البته ما انتظار داریم تا جمعیت دوبی مجددا رو به افزایش برود اما این مسئله وابسته به کیفیت و مکان جغرافیایی مسکن است." انتظار می رود تا پایان سال ۲۰۱۰ در دوبی ۳۲ هزار واحد مسکونی مازاد بر تقاضا وجود داشته باشد.
پیش از اعلام بدهی نجومی شرکت Dubai World، اقتصاد این امارت توسط بحران اقتصادی جهانی دچار رکود شدیدی شده بود که نمونه بارز این مسئله در پروژه های نیمه تمام یا متوقف شده با ارزشی بالغ بر میلیاردها دلار و بیکار شدن تعداد زیادی از کارکنان در بخش ساخت و ساز دوبی که درنهایت به ترک کشور اماارات توسط این گروه انجامید، مشاهده می شد.
بیش از پنجاه پروژه در سراسر امارات با توجه به بحران اقتصادی متوقف شده است که دراین میان دوبی بیشترین سهم را در بین هفت امارت موجود در این کشور دارا می باشد.
سجیر بابو تحلیلگر بانک ملی ابوظبی در این باره گفت:"در بلند مدت انتظار می رود ساخت و ساز در بازار با توجه به کاهش نقدینگی، کاهش یابد." وی خاطرنشان ساخت: "بر طبق برآورد بانک ابوظبی قیمت مسکن پیش از صعود با افتی ۱۰ تا ۱۵ درصدی مواجه خواهد شد."
در عین حال نظرات درمورد بازار مسکن در ابوظبی متفاوت است. این امارت که مرکز نفتی کشور نیز محسوب می شود در سال ۲۰۰۹ افت قیمت نداشته است ولی برای سال آینده نظرات کاملا مختلف است و از رشد تا کاهش ۲۵ درصدی قیمت تفاوت می کند.
براساس پیش بینی بانک ملی ابوظبی با توجه به نیاز به ۲۰ هزار واحد مسکونی جدید تا پایان سال ۲۰۱۰ بازار با افزایش تقاضا روبه رو خواهد شد. اما نرخ اجاره و رهن در ابوظبی ۱۵ درصد در سال ۲۰۱۰ و ۵ درصد در سال آینده کاهش خواهد یافت.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.