اختصاصی/ نا امن ترین کشور جهان ؛ بهشت ساخت و ساز

0

مدیر پروژه ای در موصل، دومین شهر بزرگ عراق، که برای یک شرکت بزرگ ساخت و ساز کار می کند می گوید: “‘شما هیچ وقت نمی دانید در عراق چه اتفاقی در انتظارتان است.”
به گزارشcons bank به نقل از Building ، او نمی خواست نامش به دلایل امنیتی منتشر شود. اما او یکی از چند بریتانیایی در این کشور است که در بدترین دوران پس از اشغال بین سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۷ در این کشور حضور داشته است.
وی افزود:”یک شب دربصره در حال صحبت با دوستم بودم که یک موشک به وسط اردوگاه محل اقامتمان اصابت کرد. هنگامی که به خودمان آمدیم، دیدیم موشک دقیقا به سقف تریلر همکارم اصابت کرده و آن را همراه با هر چیزی که در داخل تریلر بود کاملا نابود کرده است. خدا را شکر که اودر آن زمان پیش من بود .”
با وجود دراماتیک بودن این توصیفات، این خطرات بخشی از زندگی روزمره در عراق را تشکیل می دهد. مدیر مذکور ادامه داد : “من زیر شدیدترین حملات خمپاره و راکت کار کرده ام. ما فقط زمانی کار را متوقف و به پناهگاه می رفتیم که آژیر خطر به صدا درمی آمد. شما تنها درصورتی مجاز به خروج از محدوده بودید که نگهبانان مسلح با وسایل نقلیه زره پوش از شما محافظت می کردند.”
وضعیت امنیتی عراق بهبود یافته و شهر موصل تنها در مواقع بسیار اندکی تهدید می شود.
این مدیر پروژه بریتانیایی می گوید : “اگر آژیر خطر هنگامی که پشت فرمان اتومبیلتان هستید به صدا درآید، باید از اتومبیل خارج شده روبه زمین در کنار جاده پناه بگیرید تا صدای آژیر رفع خطر به صدا درآید. مردم محلی بسیار دوست داشتنی و مهربان هستند، اما حتی آنها هم از راه رفتن در اطراف شهرها واهمه دارند و می دانند امکان رخ دادن انفجاری در نزدیکی محل راه رفتن آنها بسیار زیادست و این واقعیت دردناکی است.”
در عراق این مسئله وجود دارد که برنده مناقصات و قراردادهای بازسازی کسی است که زودتر از همه دست به کار می شود. مناقصاتی مانند طرح ۲ میلیارد دلاری متروی بغداد (که در اوایل ماه دسامبر اعلام شد) ، بطور حتم موجب مشارکت هرچه بیشتر کمپانی های خارجی در اینگونه طرحها خواهد شد. اما این شرکتها چگونه می توانند با به حداقل رساندن خطرات برای کارکنان خود از این فرصتها استفاده کنند؟ در اینجا ساختمان به مفهوم کار است و اینکه چگونه از جان و امنیت کارمندانتان مراقبت کنید؟”

چه فرصتهایی در انتظار شرکتهاست؟
در طول ۲۰ سال گذشته سرمایه گذاریهای موثر زیادی در زیرساختهای عراق انجام نشده است و به همین دلیل ابعاد عظیم پروژه های بازسازی در این کشور چندان شگفتی آور نیست.
مایکل توماس، مدیر کل انجمن خاورمیانه، که بر گسترش روابط تجاری بریتانیا و کشورهای خاورمیانه نظارت دارد، در این خصوص می گوید: “همه چیز در عراق با کمبود روبه رو است. اینجا نه فقط باید زیر ساخت ها و ساختمانها بازسازی شوند، بلکه نیاز به تامین کنندگان از ماشین آلات سنگین گرفته تا مصالح ساختمانی نیاز فراوانی احساس می شود. بازارعراق یک فرصت بزرگ و استثنایی برای صنعت ساخت و ساز کشورهای دیگر است.”
بر اساس برنامه بازسازی زیربنایی اعلام شده توسط دولت عراق در اوایل سال ۲۰۰۹ بازار ساخت و ساز این کشور ارزشی بیش از ۷۰ میلیارد دلار دارد.
ضروری ترین نیاز کشورعراق در حال حاضر در صنعت برق این کشور است.
یکی از پروژه های مهم عراق که با مشارکت بریتانیا، ایالات متحده و سوئیس انجام خواهد شد، ساخت ۲۴ نیروگاه برق در این کشور است. دولت عراق با دو کمپانی زیمنس وجنرال الکتریک، قراردادهای چند میلیارد دلاری منعقد کرده است تا این نیروگاه ها در سال ۲۰۱۲ راه اندازی شود.
انتظار می رود احداث سه عدد از این نیروگاه ها در اوایل سال جدیدآغاز شود اما بقیه نیروگاه ها در مرحله مناقصه قرار دارند. جالب اینکه طی هفته جاری وزارت برق عراق میزبان شرکتهای بزرگ بین المللی در کنفرانسی در کردستان عراق خواهد بود تا در زمینه مهندسی و ساخت کارخانجات مختلف با این شرکتها همکاری کند.
خانه های عراق نیز نیاز مبرمی به نوسازی دارند. دولت این کشور قصد دارد ۲۵میلیارد دلار از اعتبار زیرساخت ها را به ساخت بیش از ۳٫۵ میلیون خانه در ۱۰ سال آینده اختصاص دهد این کار را ۱۵ درصد از نیاز کشور به مسکن را برآورده می کند. اعتبار ۸۵ درصد دیگر توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی تامین خواهد شد.
علاوه بر هزینه های زیربنایی ، اکثر شهرهای عراق نیاز به بازسازی دارند. شرکت Cyril Sweettدر حال مذاکره برای حضوردر پروژه ۵۰ میلیارد دلاری بازسازی بغداد ، نجف و کربلا است. این شرکت ، به همراه تعدادی از شرکت های ساخت و ساز دیگر ، با مدیران شهرهای مذکور در ماه مه سال ۲۰۰۹ مذاکره کردند.
پروژه بازسازی بغداد شامل دو پروژه عظیم است. پروژه اول، به نام شهر آینده ، درمورد بازسازی شهر قدیمی بغداد است. دومین پروژه ، به نام ۱۰× ۱۰ ، یک پروژه ۱۰ میلیارد دلاری برای توسعه دادن بخش جنوبی شهراست. این پروژه در مدتی بیش از ۱۰ سال ساخته شده و ۲ میلیون نفر را صاحب خانه می کند. همچنین دو پروژه بزرگ نیز در کربلا اجرا خواهد شد: پروژه نخست بازسازی و ساخت و ساز شهر کربلا و دوم ساخت شهر جدید کربلا، با مساحت ۳۰ کیلومتر مربع و به ارزش ۲۰ میلیارد دلار است. به نظر می رسد که معمار آمریکایی Burt Hill مسئول اجرای این پروژه باشد.
اینکه این پروژه ها برای چند نفر ایجاد اشتغال می کند بطور دقیق قابل تخمین نیست. اما نزار محمد ، یکی از مدیران مشغول به کار در دفتر Cyril ‘sSweett در عراق می گوید:” پروژه شهر جدید کربلا به تنهایی توان ایجاد ۸۰ هزار موقعیت شغلی جدید را دارد.”

چه فرصتهایی در انتظار کارکنان است؟
سود سرشاری افرادی که مایل به ریسک کار کردن در عراق هستند، وجود دارد. به گفته مدیرشرکت بین المللی Zoiren ، انجام تبلیغات برای یافتن افراد مناسب در پستهایی از قبیل مدیریت سایت و مدیریت پروژه حدود ۳۰۰۰ متقاضی را به سوی شما می کشاند که این تعداد دوبرابر بیش از زمان مشابه در سال گذشته است. قسمت عمده ای از این افزایش به دلیل رکود اقتصادی در سایر کشورهاست اما میزان حقوق نیز نقش بسزایی در این زمینه دارد.
نیل موریس مدیر استخدان بخش خاورمیانه شرکت Digby Morris می گوید: ” من تا به حال کسی را ندیده ام که برای کمک به بازساری عراق و یا اهداف بشردوستانه برای کار در عراق تقاضا بدهد. دلیل عمده آمدن به عراق پول است. شما می توانید در سال درآمدی بالغ بر ۳۵ هزار دلار داشته باشد. من کسانی را می شناسم که تا به حال دو یا سه بار به عراق رفته اند. آنها معمولا تنها زمانی که دست از عراق می کشند که با مخالفت همسرانشان روبه رو می شوند”.

فرصتهای سرمایه گذاری
بسیاری از کشورها وعده داده اند برای کمک به بازسازی زیرساخت های عراق کمکهای مالی اعطا کنند که تا کنون که ۱۷ کشور مبلغی بالغ بر ۴۹۴ میلیون دلار را در بانک جهانی به حساب صندوق عراق به سپرده گذاشته اند. انتظار افزایش این مبلغ وجود دارد. کنفرانس بازسازی عراق ،قول ۳۳ میلیارد دلار کمک را از جامعه جهانی گرفت.
ممکن است این مقدار بسیار زیاد به نظر بیاید ولی در مقایسه با ارزیابی بانک جهانی از ساخت و ساز در عراق که نشان می دهد تا پایان سال ۲۰۱۰ نیاز به ۱۸۸ میلیارد دلار وجود دارد، رقم ناچیزی است. کمکهای مالی کشوری فقط ۴۸ درصد از این مقدار را پوشش می دهد. بودجه اضافی باید از طریق سرمایه گذاری خصوصی سرمایه گذاران بین المللی و از طریق PFI و طرح های PPP تامین شود. سرمایه گذاری بین المللی در عراق با توجه به آرام تر شدن اوضاع این کشور رو به افزایش است، اما برخی سرمایه گذاران همچنان برای پیاده سازی طرحهایشان در عراق با تردید روبه رو هستند. .
بانک تجارت عراق که در سال ۲۰۰۳ توسط آمریکایی ها پایه گذاری شد وسرمایه ای بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار دارد یک منبع مالی مناسب برای به راه انداختن فعالیتها در بخش خصوصی است. بیشترین سرمایه گذاری خصوصی از حاشیه خلیج فارس ، ترکیه و ایران و یا تبعیدیان عراقی که به دنبال به دست آوردن جای ثابت در بازار این کشور هستند، صورت می گیرد.
به گفته احمد رضا، رئیس کمیسیون ملی سرمایه گذاری عراق، پیشنهاداتی برای سرمایه گذاری های خصوصی به ارزش ۱۳ میلیارد دلار برای بندر بصره وجود دارد. بزرگترین پروژه ها،از سوی دولت ابوظبی و توسط شرکتی با نام National Holding حمایت می شود. شرکت سرمایه گذاری بین المللی امارات نیز طرحی چند میلیون دلاری برای سرمایه گذاری در طرح های مسکونی عراق در دست دارد.
در نتیجه می توان گفت با وجود خطرات فراوانی که کار در کشور عراق برای پیمانکاران و سرمایه گذاران دارد، فرصتهای سرمایه گذاری در بازار عراق در حال حاضر بیش از حد برای وسوسه برانگیز هستند و تنها نکته مهم برای سرمایه گذاران تبعیت از قواعد و قوانین موجود برای حفط امنیت کارکنان و پروژه هایشان است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.