اختلاف دو میلیون نفری از آمار کارگران ساختمانی

0

جمعیت کارگران ساختمان کشور سه میلیون نفر است یا پنج میلیون نفر؟ این سوال هنگامی شکل گرفت که دو مقام امور ساختمانی از دو رقم متفاوت از جمعیت کارگران ساختمانی کشور سخن گفتند.
در نشست مطبوعاتی انجمن شرکت های ساختمانی بهاءالدین ادب جواد خوانساری رئیس این انجمن آمار کارگران ساختمانی را سه میلیون نفر ذکر کرد. در حالی که رجبعلی نیکویی مدیر توسعه همین مجتمع معتقد به وجود جمعیت پنج میلیون نفری جمعیت کارگران ساختمانی است.
جواد خوانساری با اشاره به اینکه بیش از ۳ تا ۵ میلیون کارگر ساختمانی به صورت فصلی و دائمی در سراسر کشور مشغول به کارند، افزود: از این تعداد فقط ۷ هزار نفر دارای کارت شناسایی معتبر از سازمان فنی وحرفه ای هستند.
وی با بیان اینکه ساختمان هایی که در کشورساخته می شود، هشت برابر سنگین تر از ساختمان های ساخته شده در کشورهای پیشرفته است، تصریح کرد: این یعنی درکشورمان هشت برابر کشورهای پیشرفته جهان مصالح، منابع، انرژی وزمان صرف می شود.
خوانساری با تاکید بر اینکه بیشتر از ۵۰۰ شرکت که برخی بیش از ۵هزار کارگر وتکنسین دارند، درانجمن شرکت های ساختمانی عضوند، اضافه کرد: این انجمن با هدف ایجاد ارتباط میان بخش خصوصی و دولتی درجهت ارتقا صنعت ساختمان کشور وتربیت کارگران وتکنسین های ماهر تشکیل شده است.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون۸۴ رشته دربخش صنعت ساختمان فعالیت می کنند، افزود: این انجمن در پانزده رشته، اقدام به تربیت کارگران به صورت تئوری وعملی کرده است و پس از پایان دوره آموزش ،کارت شناسایی صادرمی کند.
رئیس انجمن شرکت های ساختمانی بهاءالدین ادب با اشاره به اینکه نحوه آموزش این انجمن با مراکز آموزشی وزارت علوم و سازمان فنی وحرفه ای متفاوت است، تصریح کرد: این آموزش بنا به تقاضای پیمانکاران درمحل اجرای طرح های عمرانی انجام
می شود.
وی با اشاره به شیوه آموزش دراین انجمن گفت: نحوه آموزش به کارگران ساختمانی مطابق با جدیدترین شیوه های مرسوم درکشورهای پیشرفته است که به صورت شیوه نامه اجرایی طرح آموزش کارگران صنعت ساختمان تدوین شده و وزارتخانه های کار و اموراجتماعی ومسکن وشهرسازی آن را تصویب کرده اند.
خوانساری معتقد است در ۳۰ سال گذشته برای تعلیم نیروی کار متخصص در بخش ساختمان و مسکن برنامه آموزشی منسجم تدوین نشده و اکنون بخش خصوصی برای پر کردن این خلا مهم وارد عمل شده است. وی گفت: وزارت مسکن و شهرسازی از سال ۱۳۸۶ اعلام کرده که سالانه ۱۰۰ هزار نفر را بطور مستقیم از طریق سازمان آموزش فنی و حرفه ای تحت تعلیم آموزش های مورد نیاز قرار داده،
گفتنی است، به دلیل تلاش زنده یاد "بهاءالدین ادب" برای شکل گیری مجتمع مذکور، نام او را بر آن نهاده اند تا بدینوسیله از خدماتش قدردانی کنند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.