دلایل ارائه شده توسط شبکه تحلیلگران اقتصادی مبتنی بر اخذ مالیات از خانه های خالی

0
اخذ مالیات خانه های خالی

 

شبکه تحلیگران اقتصادی در جهت لزوم اخذ مالیات از خانه های خالی نامه ای به محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نوشته و بر لزوم پیگیری این مهم جهت کاهش قیمت مسکن و اجاره بها تاکید کردند. قابل توجه اینکه پورابراهیمی در مصاحبه ای طی روزهای گذشته، اخذ مالیات از خانه های خالی را منتفی دانسته بود.

دلایلی که شبکه تحلیلگران اقتصادی مبنی بر لزوم اخذ مالیات در این نامه ارائه نموده اند، به شرح زیر می باشد:

۱-مالیات بر خانه های خالی یک مالیات تنظیم گر بوده و در اکثر کشورهای پیشرفته جهان که نرخ تورم صفر دارند و بحران خاصی در زمینه مسکن ندارند، برقرار است.

۲-با فرض خروج سرمایه از بازار مسکن در صورت اعمال مالیات بر خانه های خالی، خروج سرمایه ای که با هدف سوداگری به بازار مسکن ورود پیدا کرده، به ضرر مستأجرین و خریداران واقعی نبوده و بر اساس تجربیات جهانی، اعمال مالیات منجر به روی آوردن سرمایه گذاران واقعی به سمت ساخت و ساز خانه های متناسب با نیاز مردم شده و سوداگران و سرمایه گذاران غیرواقعی از بازار مسکن خارج شده و در پی آن قیمت مسکن و اجاره بها کاهش خواهد یافت.

۳-در حال حاضر تورم افسارگسیخته ای در بازار مسکن وجود دارد که طبق گزارش فروردین ماه سال ۱۳۹۷ قیمت خرید و فروش یک مترمربع واحد مسکونی نسبت به سال گذشته حدود ۳۰درصد رشد داشته و همچنین شاخص اجاره بها نیز در سال ۱۳۹۶ رکود افزایش ۲۰ درصدی بر جای گذاشته است.

۴-در صورتی که نگرانی جنابعالی ورود سرمایه های خارج شده از بازار مسکن به بازارهای سوداگرانه دیگر است، باید گفت که اثرات عدم تصویب و اجرای قانون «مالیات بر عایدی سرمایه» در بازارهای مسکن، طلا و ارز را نمی توان با عدم اجرای یک قانون دیگر برطرف کرد. در این زمینه شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی مجددا اعلام آمادگی می کند که مطالعات کارشناسی و پیشنویس طرح قانونی در خصوص این پایه مالیاتی حیاتی را تقدیم کمیسیون نماید.

۵-با توجه به اینکه تعداد خانه های خالی در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۸۵، افزایش ۳۱۰ درصدی داشته است، بررسی ها نشان می دهد که مالکان این خانه ها به سود معقول ناشی از تولید مسکن راضی نبوده و با احتکار و عدم فروش و اجاره، به آشفتگی در بازار دامن می زنند و سبب افزایش قیمت ها می شوند.

۶-مالیات بر خانه های خالی در درجه اول یک مالیات تنظیمی است تا درآمدی. طبق فرمایش جنابعالی  در سال ۱۳۹۵ در مصاحبه ای که با رادیو گفتگو داشتید، هدف از دریافت این مالیات، هدایت سرمایه های منجمد به بخش تولید، خروج سوداگران از حوزه مسکن، ایجاد شفافیت و شناسایی تقاضای واقعی است. هر چند این مالیات از منظر درآمدی نیز قابل توجه بوده و طبق گزارش معاونت اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی، اعمال آن در سال اول می توانست درآمد حداقل ۳۲۰ میلیارد تومانی به همراه داشته باشد که در حال حاضر به دلیل عدم اجرای قانون و پیگیری توسط نهادهای ذیربط، این درآمد برای کشور کسب نشده است.

۷-پیش نیاز اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی، راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان کشور توسط وزارت راه و شهرسازی است. با وجود اینکه سه سال از تصویب قانون مذکور میگذرد، هنوز این سامانه راه اندازی نشده و مجلس شورای اسلامی در این زمینه پیگیری لازم را نداشته است. در شرایطی که وزیر راه و شهرسازی و مسئولان سازمان امور مالیاتی پس از مدت ها برای اجرای قانون اعلام آمادگی کرده اند، صحبت از عدم اجرای این قانون مهم توسط جنابعالی به عنوان رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، منطقی به نظر نمی رسد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.