ارائه وام خرید در کنار وام ساخت لازمه خروج از رکود است

0

عدم ایجاد بازارهای رهن ثانویه و سایر بازارهای دیگر همچون لیزینگ، یکی از دلایل رکود در بخش مسکن است.
دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان کشور با انتقاد از عدم پرداخت تسهیلات خرید مسکن‏، خواستار پرداخت این تسهیلات همگام با تسهیلات ساخت مسکن برای خروج بخش مسکن از رکود فعلی شد.
فرهاد سعدلو پاریزی در گفت ‌وگو با ایلنا افزود: بازارهای متشکل پولی و مالی در حدود ۳۰ درصد از حجم ریالی اقتصاد مسکن را تشکیل می‌دهند.
وی با اشاره به نبود بازارهای پولی و مالی ویژه بخش مسکن، اظهار داشت: عدم ایجاد بازارهای رهن ثانویه و سایر بازارهای دیگر همچون لیزینگ، یکی از دلایل رکود در بخش مسکن است.
سعدلو با اشاره به رکود حاکم بر بخش مسکن و انباشت تقاضا در سال‌های آینده، یکی از راهکارهای خروج از بحران فعلی در بخش مسکن و رونق آن را پرداخت تسهیلات خرید مسکن در کنار پرداخت تسهیلات ساخت مسکن ذکر کرد.
بر اساس این گزارش، بسیاری از کارشناسان بر این باورند، مادامی که دولت سیاست یکپارچه، عملی و ساده‌ای منطبق با واقعیات و نیازهای جامعه اتخاذ نکند، نمی‌توان امیدوار بود که سیاست تزریق اعتبار به طرح‌های مختلفی که بازارهای بانکی و مسکن را تحت تاثیر قرار می‌دهد بتواند راهگشای حل مشکلات مردم بی‌خانمان باشد.
دولت دهم از سال گذشته در یک سیاستگذاری جدید و انفعالی برای ایجاد رونق و کاهش دلالی در مسکن، از اعطای وام خرید مسکن در این بخش خودداری کرد و بنا را بر این گذاشت که تسهیلات موجود را به ساخت مسکن ارجاع دهد، اما با گذشت ۹ ماه از سال، تاکنون نشانه‌های واضحی از توفیق این سیاست در این زمینه به چشم نمی‌آید.
رکود همچنان ادامه دارد و نکته جالب آنکه دلالی و افزایش قیمت‌ها هم نیز آغاز شده است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.