ارایه کالای صنعتی بر پایه حسابداری سنتی یا صنعتی!؟

0

امروزه در روند روبه توسعه کشور و روی آوری تولید کنندگان مسکن به استفاده از تکنولوژیهای نوین و صنعتی در جهت انبوه سازی ، عایق کاری و کاهش مصرف انرژی در سازه ها و از طرفی هزینه بر بودن این تکنولوژیها ، همواره دست اندرکاران صنعت ساختمان را برآن داشته تا مصالح مصرفی در این بخش را با مناسب ترین قیمت تهیه نموده تا بتوانند کلیه شرایط استاندارد ساخت را در سازه لحاظ کرده و همچنین قیمت تمام شده هر متر مربع مسکن را تا حد ممکن کاهش دهند.
یکی از کالاهای مورد استفاده در صنعت ساختمان ، که با توجه به سیاستهای کلان دولت در بخش بهینه سازی مصرف سوخت و انرژی، مورد توجه خاص انبوه سازان و متولیان امر ساخت و ساز قرار گرفته است ، در و پنجره های UPVC با استفاده از شیشه های دو یا سه جداره و با کاربری عمومی جهت جایگزینی با پنجره های آهنی و آلومینیومی می باشند. لیکن به رقم کمبود تولید کنندگان در این زمینه ، تنوع قیمت و روشهای قیمت گذاری متنوع ، باعث سر درگمی مشتریان به جهت مقایسه استعلامهای دریافتی از تأمین کنندگان و تولیدکنندگان شده است و گاهی تا حدی پیش میرود که کیفیت در مقابل قیمت رنگ باخته و تنها در و پنجره نصب شده بر روی ساختمان به عنوان یک کالا با دوره بازدهی بسیار پایین بوده و متضرر اصلی ، مصرف کننده ساختمان می گردد.
طبق بررسی های صورت گرفته ، در حال حاضر تولیدکنندگان در و پنجره UPVC به سه روش زیر کالای تولید شده را قیمت گذاری می کنند که شاید بتوان گفت شالوده اصلی تمامی قیمت گذاری ها بر اساس روش حسابداری صنعتی بوده اما در روند رقابتهای غیر معمول در بازار ، تولید کنندگان را بر آن داشته تا از روش صنعتی به برآورد سنتی همانند روش قیمت گذاری در و پنجره ساخته شده از آهن یا آلومینیوم بصورت کیلویی ، بدون در نظر گرفتن هزینه های سربار ، اتلاف پروفیل ، بازدهی و راندمان کارگاه روی آورده و تنها در راستای کاهش قیمت به کمک کاهش کیفیت گام بردارند.
روشهای معمول قیمت گذاری در و پنجره UPVC در ایران به شرح زیر می باشد :
۱- روش محاسباتی متر طول پروفیل مصرفی و تفکیک شیشه و پانل و یراق به عنوان آیتم های مجزا
۲- روش محاسباتی متر مربع در یا پنجره و تفکیک شیشه و پانل و یراق به عنوان آیتم های مجزا
۳- روش محاسباتی واحد در و پنجره بر اساس قیمت تمام شده کالاهای مصرفی و هزینه های سربار جهت تولید هر طرح
با توجه به آنکه تعداد تولید کنندگان و استفاده کنندگان از پروفیل های وارداتی کشور ترکیه بیش از سایر پروفیل ها بوده و همچنین نرم افزار های طراحی ارایه شده از طرف فروشندگان پروفیل بر پایه متر طول پروفیل مصرفی ، یراق و شیشه محاسبه قیمت می نمایند ، لذا وزنه بازار جهت تعیین قیمت این کالا بیشتر به سمت روش شماره ۱ می باشد.
با توجه به بررسی های صورت گرفته در خصوص پروفیل های معمول سری ۵۸ تا ۶۰ میلی متری سه خانه موجود در بازار ، قیمت های ارایه شده از هر مترمربع ۶۸ هزار ریال تا ۱۱۰ هزار ریال متغیر می باشد که این امر به نوع و کیفیت پروفیل ، برند سازنده ، کیفیت تولید و رعایت استانداردهای ساخت و دیگر پارامترهای کیفیتی و کمیتی تولید بستگی دارد.
در محاسبه به روش شماره یک ، معمولاً میانگین موزون در بین پروفیل های مصرفی لحاظ نگردیده و تنها پروفیل در به لحاظ وزن و قیمت بالاتر از سری پروفیل های دیگر مجزا گردیده که این امر خود می تواند بر حسب نوع طرح در یا پنجره به ضرر خریدار باشد. زیرا میزان مصرف پروفیل های قاب ، لنگه و مقسم به نسبتهای مختلف با قیمتهای یکسان منظور می گردد در حالی که دارای قیمت های متفاوتی می باشند.
این امر در روش محاسباتی ۲ نیز کاملاً مشهود بوده و هیچگونه برداشتی از نوع طراحی در و پنجره لحاظ نگردیده است که خود می تواند کاستی این روش و در موارد مختلف وزنه را به سمت مشتری یا تولید کننده متمایل نماید.
حال باید گفت با توجه به آنکه تولید کنندگان مسکن و شرکت های ساختمانی که تماماً از دانش فنی روز برخوردار بوده و با توجه به دید فنی ، محاسبات صنعتی برآورد قیمت یک کالا را می توانند ملموس تر از خریداران عادی تجزیه و تحلیل نمایند ، درک بهتری از روش محاسباتی شماره ۳ خواهند داشت.
پر واضح است که اقلام تشکیل دهنده یک واحد در و پنجره با واحدهای مختلفی از نظر قیمت، سنجش می گردند مانند :
خرید پروفیل به متر طول – لاستیک آببندی به کیلوگرم – یراق به تفکیک قطعات – پیچ به عدد – شیشه به متر مربع و غیره که این امر باعث می شود تا رسیدن به قیمت هر متر طول یا متر مربع پنجره تنها جهت طرح و ابعادی مشخص، از روش صنعتی و معکوس امکان پذیر شود . با توجه به امکانات نرم افزار های پیشرفته طراحی در و پنجره و قابلیت تعریف کلیه اجزای تشکیل دهنده یک طرح ، امکان محاسبه قیمت بر اساس هزینه کالای مصرفی و قیمت تمام شده طرح ، امری کاملاً میسر و دقیق می باشد که به محصول در و پنجره تولید شده ، ماهیت یک کالای صنعتی با جزئیات فنی و ریز اقلام مصرفی می بخشد. روشن است که پیشنیاز این روش قیمت دهی، اطلاع دقیق از جزئیات طرح در و پنجره های مورد نظر می باشد و تنها قیمت دهی پس از وارد کردن اطلاعات در نرم افزار و محاسبه هزینه تمام شده میسر می باشد که این خود امری وقت گیر اما محاسبه ای دقیق و بدور از هر گونه اشتباه می باشد. لذا روشهای سنتی قیمت دهی در خصوص این کالا در طول دوره مالی ، تأثیرات سوء خود را به مجموعه اعمال خواهد کرد و این امر چیزی جز رشد قارچی مجموعه های تولید در و پنجره و ریزش مداوم آنها در هر فصل مالی را در پی نخواهد داشت.
لازم به ذکر است که تسریع در قیمت دهی و تعجیل در امر تصمیم گیری ، در صورت نادیده گرفتن پارامترهای فوق ، بخصوص در پروژه های انبوه و تعدد طرح یا تعداد آن، در اغلب موارد باعث ضرر و زیان برای طرفین قرارداد ها بوده که این امر با کمی تأمل در هنگام محاسبات و استعلام قیمت ، می تواند به نفع طرفین باشد.
با توجه به رویکرد فوق ، شرکت پنجره آرمانی با بهره گیری از جدیدترین نرم افزارهای طراحی و با استفاده از تجارب قبلی خود در زمینه تولید و آنالیز قیمت قطعات صنعتی و بکارگیری نرم افزار یکپارچه کنترل ۲ ، در حال حاضر با محاسبه صنعتی هر واحد در و پنجره ، اقدام به قیمت گذاری کالای خود می نماید. در این راستا کلیه فرایند تولید یک واحد در یا پنجره در سیستم تعریف و با گروه بندی فرآیندها ، تعریف فرمول ساخت و بازبینی کالای مصرفی جهت هر طرح ، امکان محاسبه قیمت تمام شده و میزان بهره وری مجموعه را در هر زمان میسر می سازد.
امید است تا در راستای سیاست های کلی سند چشم انداز ایران ۱۴۰۰، تمامی مسئولین و متولیان امر ساخت و ساز ، تولید کنندگان در و پنجره و مصرف کنندگان آن ، همگی به تعاملی سازنده در خصوص این کالای استراتژیکی ( کاهنده اتلاف انرژی ) با رویکرد محصول صنعتی ، اولویت کیفیتی و تغییر فرهنگ مصرف برسند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.