ارتقای عمر خانه ها در ایران به ۱۲۰ سال

0

عمر مفید ساختمانها در ایران اکنون نزدیک به ۳۰ سال است و چنانچه به ۱۲۰ سال برسد صرفه جویی کلانی در منابع کشور و سرمایه ها بدنبال خواهد داشت.
به گزارش ایرنا، محمود گلابچی استاد دانشکده معماری دانشگاه تهران در نشست فناوریهای نوین ساختمانی در تالار شهید آوینی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران، اظهار داشت: ظرفیت فعلی تولید واحدهای مسکونی در کشور سالانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار واحد مسکونی است.
وی تصریح کرد: وضعیت زلزله خیزی کشور حاکی از آن است که واحدهای مسکونی موجود از نظر کیفی پاسخگوی نیاز نیست و هر رخداد زلزله خسارات کلانی از نظر انسانی و مادی بر کشور تحمیل می کند.
به گفته گلابچی، در شرایط کنونی سالانه هشت درصد تولید ناخالص ملی در بخش ساختمان و مسکن صرف می شود که این امر سرمایه گذاری کلان در این بخش را نشان می دهد.
وی افزود: مطالعات صورت گرفته نشان می دهد ۴۰ درصد انرژی مصرفی در کشور در بخش ساختمان مصرف می شود که این رقم قابل توجهی است.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: اطلاعات موجود حاکی از آن است که ۱۶ درصد اشتغال کشور مربوط به بخش ساختمان ومسکن است و رونق در این بخش نقش بسزایی در ایجاد اشتغال بدنبال دارد.
وی یادآور شد: سیاست وزارت مسکن و شهرسازی مبنی بر واگذاری زمین به استعداد ساخت یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی (طرح مسکن مهر) با تاکید بر سرعت در ساخت و رشد کیفیت با شیوه سنتی نمی تواند پاسخگوی نیاز کشور و تحقق برنامه باشد.
گلابچی تاکید کرد: رویکرد استفاده از فناوریهای نوین و اتخاذ روش صنعتی سازی مسکن برای جامه عمل پوشاندن به برنامه ها، اجتناب ناپذیر است.
وی از دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی دعوت کرد تا با تلاش در بخش ساختمان ومسکن در جهت دستیابی به ساخت وساز کیفی گام بردارند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.