استراتژی تولید صنعت خودرو اصلاح شود

0
صنعت خودروسازی در ایران با مشکلات و مسائل زیادی روبه‌رو است. یکی از این مشکلات دولتی‌بودن این صنعت است. در واقع دولت تعیین قیمت را به صنایع و صنعتگران واگذار کرده است.‌

از این رو دیروز هم وزیر صنعت، معدن و تجارت در گروه خودروسازی سایپا خواستار توجه جدی نمایندگان مجلس به صنعت خودرو شد و اظهار کرد که امیدواریم نمایندگان مجلس در کنار توجه به بحث قیمت‌گذاری خودرو، اهتمام جدی به حوزه تولید کشور داشته باشند و برای خروج خودروسازی از زیان‌دهی تلاش کنند.

از این رو با حسین گروسی، عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم شهریار به گفت‌وگو پرداختیم که در پی می‌آید.

عوامل افزایش قیمت خودرو را چه می‌دانید؟

با شعار اشتغال، سایت‌های زیان‌دهی را در داخل و خارج کشور ایجاد شده و هزینه‌های آن را مردم پرداخت می‌کنند. باید برای سایت‌های زیان‌ده فکری کنند. به هر عنوان در داخل کشور سایت‌ها با هزاران کیلومتر با مرکز خودرو سازی ایجاد شده است که باعث شده هزینه‌ها و قیمت تمام‌شده خودرو افزایش پیدا کند.

اینها عواملی است که باید دولت و وزارت صنایع، خودروسازان را مکلف کنند که استراتژی تولید صنعت خودرو اصلاح شود که سایت‌های زیان‌ده و هزینه‌ها، از جیب مردم نباشد. با اصلاح این گونه کارها باعث می‌شود که از ورشکستگی خودروسازان جلوگیری شود.

باید منابع را تزریق کنند برای تولید خودرو و ارتقای سطح کیفیت. در نتیجه مجموعه‌هایی که در گذشته ایجاد شده زیان‌ده هستند و قیمت تمام‌شده را افزایش داده است.

چگونه می‌توان از ساختار انحصاری صنعت خودرو فاصله گرفت؟

اگر می‌خواهیم از بازار انحصار خارج شویم باید اولین نگاه ما، جلوگیری از هزینه‌های زائد باشد. درحال حاضر خودروسازان خودرو تولید می‌کنند و اگر راه‌آهن هم گسترش دهیم و از طریق حمل‌ونقل ریلی به کل کشور خودرو بفرستیم هزاران کیلومتر با خودروسازان فاصله دارند، حتی قطعه‌سازان هم همینطور.

بنابراین این وضعیت خودروسازان را دچار آسیب کرده است که باعث می‌شود قیمت تمام‌شده را افزایش دهد. الان شرکت تویوتا دوازده میلیون خودرو تولید می‌کند سایتی ایجاد نکرده است. پس ما که تا این اندازه تولید نداریم ایجاد سایت‌ها چه منفعتی دارد.

چرا سوخت یورو ۴ با تولید خودرو همگام نیست؟

اگر خودروی یورو ۴ تولید می‌شود قطعا نیاز دارد که سوخت و کیفیت استاندارد را داشته باشد. وزارت نفت و صنایع باید هماهنگی‌هایی لازم را داشته باشند.

از طرف کمیسیون صنایع تاکید شده است که باید تولید خودرو با سوخت همگام باشد ما نمی توانیم خودروی تولید کنیم که سوخت آن موجود نباشد که نتیجه آن هم قطعا باعث هزینه‌های اضافی می‌شود و در نتیجه بهره‌وری لازم را نداشته باشد.

قطعا باید وزارت نفت و صنایع همکاری وهماهنگی لازم را داشته باشند تا بتوانند سوخت موردنیاز را تامین و با هم همگام باشند.

منبع: روزنامه آرمان امروز

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.