استفاده ایران از تجربیات کشورهای جهان برای خانه دار کردن مردم

0

پنجمین نشست دومین هیات رییسه اجلاس وزرای مسکن و شهرسازی منطقه آسیا و اقیانوسیه با حضور هفت کشور هندوستان، ‌ارمنستان، اندونزی، پاکستان، جمهوری خلق چین، ایران و قطر برگزار شد.
به گزارش consbank به نقل ازایسنا، علی نیکزاد وزیر مسکن و شهرسازی در این نشست با بیان اینکه اجلاس مساله اسکان را بررسی می‌کند، خاطرنشان کرد: فائق آمدن مشکلات مسکن جلوگیری از زاغه‌نشینی و فقرزدایی از اهداف این اجلاس است.
وزیر مسکن با بیان اینکه جلسه مهمی در روزهای اول تا چهارم فروردین ماه سال آینده در برزیل برگزار می‌شود، گفت: این جانب به عنوان ریاست هیات رییسه درباره موضوعت مذکور صحبت می‌کنم و ریاست جلسه را خرداد ماه سال ۱۳۸۹ به اندونزی تحویل می‌دهیم.
وزیر مسکن در مورد مقایسه وضعیت مسکن ایران با سایر کشورهای عضو تصریح کرد:‌ وضعیت پاکستان از ما بدتر است و هند نیز با توجه به رقم جمعیت زیاد، هیچگونه برنامه‌ریزی برای اسکان جمعیت ندارد.
وی ادامه داد: کشور پاکستان هشت میلیون واحد مسکونی کم دارد و سالانه ۳۰۰هزار واحد به این میزان افزوده می‌شود این در حالی است که بخش خصوصی و دولتی در این کشور طبق برنامه سالانه دویست هزار واحد مسکونی می‌سازند.
نیکزاد با بیان این‌که موضوع مسکن و اولویت آن با مسوولان کشور پاکستان مطرح شد، اظهار کرد: سالانه دویست هزار واحد مسکونی تنها با پشتیبانی دولت از طریق سیستم بانکی و کاهش نرخ سود بانکی و پرداخت مابه التفاوت توسط دولت در ایران ساخته می‌شود.
وزیر مسکن با اشاره به نقش سیستم بانکی در ساخت ‌و ساز و نرخ ۱۲ درصدی تسهیلات بانکی گفت: ‌یک میلیون واحد مسکونی طرح مسکن مهر با پشتیبانی دولت ساخته می‌شود.
نیکزاد ادامه داد: قصد داریم از تجربیات کشورها در سطح منطقه جهان به منظور احداث مسکن برای مردم استفاده کنیم.
وی تصریح کرد: قصد داریم از حاشیه‌نشینی و زاغه نشینی جلوگیری کنیم و با زندگی شهری که در حاشیه شهرها به وجود می‌آید مقابله و تجربیات را منتقل کنیم.
نیکزاد تصریح کرد:‌ دبیرخانه در هر کشوری که قرار بگیرد سازمان ملل بودجه‌ای را در اختیار آن کشور قرار می‌دهد و بانک جهانی اعتباراتی را بدون بهره به آن کشور پرداخت می‌کند.
وی ابراز امیدواری کرد: بانک جهانی در این راستا با ایران سیاسی برخورد نکند.
نیکزاد افزود: در راه‌های ساخت مسکن راه و راه‌آهن و برای همکاری با کشور پاکستان اعلام آمادگی کرده‌ایم زیرا از توان ساخت در این حوزه‌ها برخوردار هستیم.
وی با بیان اینکه برای انتقال تجربیات با کشور هند همکاری می‌کنیم، درباره سرمایه‌گذاری خارجی در طرح مسکن مهر تصریح کرد: دو شرکت ایتالیایی و کره‌ای طراحی ساخت ۱۱۸۲ واحد مسکونی که بنا است طی مدت هشت ماه در شهر پرند به شیوه صنعتی ساخته شود و همچنین هشت هزار واحد مسکونی که طی مدت دو سال احداث می‌شود، همچنین یک شرکت کره‌جنوبی عملیات اجرایی و آماده سازی را در شهر جدید پرند آغاز کرده است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.