استفاده از کامپوزیت بتن و توده چوبی در سازه‌های بلند

0

استفاده از کامپوزیت بتن و توده چوبی در سازه‌های بلند

شرکت اسکیدمور، اووینگز و مریل (Skidmore, Owings & Merrill) که به‌صورت اختصاری سوم (SOM) نامیده می‌شود، یکی از شرکت‌های پیشرو در عرصه ساخت‌وساز، معماری، طراحی داخلی و توسعه شهری است. این شرکت مدت‌هاست که در حال بررسی استفاده از سیستم کامپوزیت بتن و توده چوبی در سازه‌های بلند است.

در آمریکا از توده چوبی در ساخت سازه‌های بلند استفاده نمی‌شود چون این نوع ترکیب تا به‌حال تست نشده و مشخصات دقیق آن و میزبان مقاومتش مشخص نیست. اما شرکت سوم مدت‌هاست که در حال بررسی این احتمال است و تست‌های زیادی انجام داده است. آن‌ها می‌خواهند با یک ساختار فولادی، از کمپوزیت ترکیبی بتن و توده چوبی استفاده کنند و بدین‌ترتیب ثابت کنند می‌توان از این روش در ساخت سازه‌های بلند استفاده کرد. آزمایش اصلی از سال ۲۰۰۲ شروع شد. سوم در این طرح از یک سیستم کامپوزیت ترکیبی بتن-چوب در یک ساختمان ۴۲طبقه استفاده کرد.

اخیرا این شرکت دو پژوهش دیگر در این زمینه را هم منتشر کرده است. در پژوهش اول، شرایط فیزیکی استفاده از این روش تست شده و محل تحقیق هم دانشگاه اورگون (Oregon) بوده است. در پژوهش دوم هم این نکته تست شده که آیا می‌توان از قالب فولادی و کامپوزیت ترکیبی چوب و بتن برای ساخت یک ساختمان بلند تجاری استفاده کرد یا نه. نتایج هر دو تحقیق امیدبخش بوده است.

 

بنتون جانسون (Benton Johnson) مهندس ساختاری و یکی از مدیران سوم در شعبه این شرکت در شیکاگو است. او در این باره اظهار داشت: «فولاد، توده چوب و بتن هرکدام نکات مثبت و منفی در صنعت ساخت‌وساز دارد. در ساختارهای پایدار ما به دنبال استفاده حداقلی از مواد هستیم تا ردپای کربن را تا حد امکان کاهش دهیم. ساختارهای ترکیبی از هر ماده در همان‌جایی که مورد نیاز است استفاده می‌کند و درنتیجه برآیند کلی سازه مثبت می‌شود. استفاده از روش ترکیبی بسیار به‌صرفه‌ است؛ هم از نظر هزینه هم از نظر میزان کربن. با توجه به نتایج تحقیقات انجام شده می‌توان فواید استفاده از یک روش ترکیبی با در نظر گرفتن توده چوبی را مشاهده کرد.»

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.