استودویی برای زندگی

0

استودویی برای زندگیگروه طراحی سیناتو در سال ۲۰۰۴ و از سوی چیکارا اوهنو (Chikara Ohno) معمار جوان ژاپنی در شهر توکیو راه‌اندازی شد. روحیه خلاق و نوآور این هنرمند که هم‌اکنون در سن ۴۰سالگی به سر می‌برد از همان ابتدا سبب خلق موقعیت‌ها و دستاورد‌های متنوعی برای مجموعه شد. وی در سال ۱۹۹۹ از دانشکده طراحی شهری دانشگاه کانازاوا فارغ‌التحصیل و از آن پس وارد عرصه حرفه‌ای شد.

جوایز

استودویی برای زندگیاوهنو تاکنون جوایز متعددی را برای خود و کمپانی طراحی سیناتو به ارمغان آورده است که از جمله آن‌ها باید به جایزه معماری «مای» در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ و جشنواره طراحی برتر (Good Design Award) در سال ۲۰۱۰ اشاره کرد. روحیه نوآور و پشتکار وی در حوزه معماری علاوه‌بر جشنواره‌ها و مسابقات ملی و فراملی، انعکاس بسیار مطلوبی نیز در نشریات و مجله‌های تخصصی حوزه طراحی داشته است. نشریات فراوانی نظیر بزار (BAZAAR)، معماران (Architeckts)، آرهیتکست (arhitext)، بونیت (BONYTT)، کانسپت (CONCEPT) طی یک سال گذشته از آثار و دستاورد‌های او رونمایی کرده‌اند.

خانه ۲۶ساله

بازسازی خانه‌های قدیمی به‌طور معمول با دشواری‌هایی همراه است که عمدتاً ناشی از نبود محیط کافی و نقشه‌های مشکل‌دار نشئت می‌گیرد. پروژه بازسازی آپارتمانی ۲۶ساله در استان کاناگاوا واقع در کشور ژاپن با تمهیدی بسیار هوشمندانه و کارامد از سوی گروه معماران مواجه شد. دفتر معماری سیناتو در این پروژه از سازه‌های چوبی مشابه به پارتیشن‌ برای ایجاد فضا‌های مضاعف بهره گرفته است. این سوئیت‌آپارتمان ۶۴متر مربعی به شکل استودیویی و بدون اتاق بنا شده است. ایده ساده و سبک طراحان سیناتو به هیچ مقاوم‌سازی مجددی نیاز ندارد و همچنین فرایند اجرای آن زمانی بسیار کوتاه می‌طلبد.

پارتیشن چوبی

پارتیشن L شکل وسط خانه ۲ فضای مجزا برای محل خواب فراهم کرده است که محیط استراحت را از محل رفت‌و‌آمد و مبلمان نیز مجزا خواهد کرد. این پارتیشن از چوب درخت بلوط محلی به‌منظور همسان‌سازی با اقلیم ساخته شده است و پیرامون آن جای کتاب و قرار دادن تابلو، ساعت و مواردی از این دست پیش‌بینی شده است. این پارتیشن چند‌منظوره محل مناسبی برای به نظر رسید‌ه است و در دو طرف آن بخش‌هایی برای نشستن حدود ۵ نفر در نظر گرفته شده است.

فضایی در انتهای خانه و در برابر محل خواب قرار دارد که به‌عنوان فضای آرامش و تمدد اعصاب شناخته می‌شود. در کنار این فضا چند کمد قرار دارد و به شکلی برای کاربری انباری برای نگهداری لباس و کالا‌های برقی بهره گرفته می‌شود.

بتن، چوب و فولاد

مصالح کاربردی در این خانه به ۳ بخش تقسیم می‌شود که شامل بتن، چوب و فولاد‌های آب‌دیده می‌شود. کفپوش این خانه از پارکت ویژه‌ای تهیه شده است که در برابر رطوبت مقاوم و همچنین ضد خش است. همچنین شایان ذکر است که در بخش‌های نزدیک به پنجره‌های متعدد این خانه از کفپوش‌هایی از سنگ استفاده شده است که در برابر تابش نور آفتاب آسیب چندانی متحمل نمی‌شود. چینش بسیار کاربردی و مناسب این خانه برای محیط آشپزخانه بیش از هر فضای دیگری مثبت بوده است. کابینت بلند از جنس نوعی سنگ صنعتی بسیار سبک و شیک به همراه یک فر برقی کوچک و اجاق گاز برقی و ۳ شعله، بخش زیادی از ملزومات آشپزخانه‌ها را بر طرف می‌کند.

۲ سرویس بهداشتی

سرویس‌های بهداشتی در این خانه شامل یک حمام و یک دستشویی مجزا می‌شود. سرویس حمام پشت فضای نشینمن خانه قرار دارد و مجهز به یک پکیج ایستاده و یک جکوزی کوچک است. این در حالی است که سرویس دستشویی نیز در کنار راهروی ورودی قرار دارد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.