اسنپ املاک راه‌اندازی می‌شود

0

اسنپ ملکی به بازار مسکن رسید

اسنپ املاک راه‌اندازی می‌شوددولت برای کنترل عرضه و تقاضا و تغییر فاز بازار مسکن به‌دنبال تامین منابع مالی یک میلیون ۳۰۰ هزار واحد مسکن تا سه سال آینده است و بنا دارد با راه‌اندازی سامانه‌ای نظیر اسنپ املاک به نیازهای مسکن پاسخ فوری دهد. بر این اساس مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک مسکن از برنامه آتی بانک عامل بخش مسکن برای راه‌اندازی اسنپ ملکی خبر داد. سیدمحسن فاضلیان گفت: برای کاهش هزینه‌های معاملات ملکی در نظر داریم با استفاده از ظرفیت‌های موجود، سامانه معاملات املاک و مستغلات را با ‌عنوان اسنپ ملکی راه‌اندازی کنیم تا معاملات خرید وفروش مسکن از طریق این سامانه و همچنین با استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه انجام شود. وی همچنین از برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی اولین صندوق املاک و مستغلات خبر داد و گفت: در تلاشیم این اقدام را نیز از یک پروژه اقتصادی آغاز کنیم و از این شیوه نیز به‌عنوان یکی از روش‌های نوین تامین مالی در بازار مسکن بهره‌مند شویم. فاضلیان با بیان اینکه از سوی دیگر در حال رایزنی برای کسب مجوز انتشار فاز دوم اوراق رهن ثانویه هستیم، گفت: به محض کسب مجوز از سوی بانک مرکزی، فاز دوم انتشار اوراق رهن ثانویه به ارزش هزار میلیارد تومان اجرایی خواهد شد.

توسعه انحرافی پایتخت در ۵ سال گذشته

دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور مطالعات جدیدی را با هدف راستی‌آزمایی میزان پایبندی مدیریت شهری پایتخت به سند بالادست اداره شهر تهران در پنج سال اخیر انجام داد. نتایج اولیه این مطالعات از قطع ارتباط معنادار بین محتوای تدوین و مصوب شده ضوابط ساخت‌وساز با پروانه‌های ساختمانی صادرشده طی پنج سال گذشته از اجرای طرح تفصیلی تهران حکایت دارد. بررسی‌های انجام شده از شورای عالی شهرسازی و معماری کشور نشان می‌دهد در چند سال گذشته از اجرای طرح تفصیلی تهران به‌عنوان سند اجرایی ملاک عمل ساخت‌وساز، آنچه در عمل مبنای ساخت‌وساز در شهر تهران قرار گرفته نتیجه دو نوع دستکاری محتوایی و اجرایی در طرح جامع شهر تهران بود که تبعات آن باعث «توسعه انحرافی» پایتخت شده است. منشا توسعه انحرافی پایتخت در سطح اول از اعمال یکسری از تغییرات در طرح تفصیلی نسبت به سند طرح جامع شکل گرفته که منجر به ایجاد مغایرت‌های جدی میان طرح جامع و سند اجرایی آن یعنی طرح تفصیلی شده است و در سطح دوم تغییراتی میان مجوزهای ساختمانی صادر شده با طرح تفصیلی مصوب رخ داده و نتیجه آن ایجاد مغایرت‌های اساسی میان ضوابط ملاک عمل در شهرداری‌های مناطق و طرح تفصیلی مصوب بود. عمده مغایرت‌های جدی و اساسی ایجاد شده در طرح تفصیلی در سه محور تغییر کاربری، تغییر پهنه‌ها و تغییر افزایشی تراکم ساختمانی سه عارضه مهم را نصیب پایتخت کرده است. این در حالی است که طی دوره گذشته تقابل میان نهاد نظارتی و مجری، توسعه انحرافی در برخی مناطق پایتخت همچون منطقه ۲۲ را جدی کرد. کارشناسان شهری معتقدند اگرچه مطابق با سند طرح جامع شهر تهران بنا بود غالب کاربری‌های پیش ‌بینی شده در منطقه ۲۲ تفریحی و گردشگری باشد اما عملکرد شهرداری در این منطقه طی پنج سال گذشته شاهد عینی انحراف از طرح جامع شهر تهران تلقی می‌شود.

حومه تهران مسکن نهایی مهاجران است

اسنپ املاک راه‌اندازی می‌شودمعاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری شهردار تهران به دشواری‌ها و پیچیدگی‌های سیاست‌گذاری بخش مسکن به دلیل سوداگری در بخش املاک و مستغلات اشاره کرد و افزود: در دهه گذشته تراکم بالای جمعیت و گران بودن مسکن در این شهر هجوم تازه‌واردان به درون شهر را محدود کرده و در نتیجه درصد رشد جمعیت آن کاهش یافته‌است اما این امر سبب استقرار آنها در حومه شهر به‌عنوان مناطق خوابگاهی شده، به‌طوری‌که درحالی‌که سایر مناطق روستایی کشور با کاهش نسبی جمعیت و مهاجرت به شهرها مواجهند، روستاهای تهران برعکس مهاجرپذیرند و رشد جمعیت آنها افزایش یافته‌است.  به همین دلیل سهم جمعیتی شهر تهران نسبت به استان تهران در چند دهه گذشته رو به کاهش گذاشته‌ است. لذا مجموعه شهری تهران همچنان مهاجرپذیرترین مجموعه شهری در کشور است اما این مهاجران رفته‌رفته حومه را به‌عنوان محل اقامت خود انتخاب کرده‌اند. حجت‌الله میرزایی افزود: شهرداری تهران در مدیریت شهری و سیاست‌گذاری به ویژه سیاست‌گذاری مسکن و زمین با چالش‌هایی در فضای جاری مواجه است که این چالش‌ها از گذشته انباشته شده و برنامه‌ریزی برای وصول به اهداف چشم‌انداز شهر تهران مستلزم چاره‌اندیشی برای این چالش‌ها است. وی همچنین با انتقاد از «آینده‌فروشی پایتخت» به واسطه سیاست غلط واگذاری تراکم سیار و هولوگرام به طلبکاران شهرداری در دوره‌های گذشته مدیریت شهری، این موضوع که مشخص نیست چه زمانی سوداگران قرار است از امتیازهای تراکم سیار در اختیار خود استفاده کنند را به منزله به گروگان رفتن مدیریت شهری تلقی کرد.

تبیین رویکرد برنامه سوم توسعه شهر تهران

معاونت برنامه‌ریزی شهرداری تهران در نظر دارد در آستانه تدوین برنامه سوم توسعه شهر تهران با توجه به چالش‌های پیش روی مدیریت شهری، با رویکردی نوین سیاست‌های مدیریت شهری از جمله سیاست‌های حوزه مسکن و زمین را به نحوی بازآرایی کند که ضمن ایجاد رشد فراگیر در بخش ساختمان و ایجاد اشتغال در این حوزه، ساختار درآمدی شهرداری تهران را به سمت افزایش سهم درآمدهای پایدار سوق دهد که این رویکردهای نوین عبارتند از:

  • گذار به برنامه‌ریزی شهری بر اساس یک نظام سه‌سطحی شامل مجموعه کلان‌شهر، مناطق ۲۲ گانه و محلات ۳۵۰ گانه
  • تحول به سوی برنامه‌ریزی مشارکتی با حضور فعال کلیه ذی‌نفعان شهری
  • حرکت از برنامه‌ریزی کالبدی صرف به برنامه‌ریزی چندوجهی اقتصادی-اجتماعی
  • حرکت از اقتصاد مبتنی بر ساخت و ساز به اقتصاد مبتنی بر دانش و تولید و فعالیت‌های متکی بر فناوری‌های نوین
  • تحلیل روندهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی در سطح ملی و فراملی
  • تاکید و توجه محوری به تحول کارکردهای مدیریت شهری از خدمات شهری و ساخت و ساز به متولی سازوکارهای مدیریت و اصلاح و بازنگری خط مشی‌ها با محوریت واگذاری تصمیمات و تمرکززدایی
  • شفافیت حداکثری و تولید و انتشار فراگیر اطلاعات شهری.

لغو اختیارات طلایی شهرداری

بررسی‌های شورای شهر تهران نشان می‌دهد طی سال‌های گذشته به موجب اختیارات طلایی شهرداری در واگذاری مالکیت و همچنین واگذاری حق بهره‌برداری املاک شهر، حواشی و تخلفات گسترده‌ای در سازمان‌ها و شرکت‌های زیرمجموعه شهرداری تهران به وجود آمده بود. از این رو شورای شهر تهران در قالب طرحی در مرحله نخست به لغو اختیارات طلایی شهرداری درباره واگذاری حق بهره‌برداری املاک و اراضی شهر به‌صورت رایگان یا با شرایط مشخص به غیر اقدام کرده است.

برنامه‌های بانک مسکن برای افق ۱۴۰۰

مدیرعامل بانک مسکن از برنامه‌‌ریزی به منظور تامین مالی یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی تا افق ۱۴۰۰ خبر داد. محمدهاشم بت‌شکن گفت: براین اساس مقرر شده طی چهار سال آینده بانک مسکن صرفا از محل ظرفیت منابع مالی این نهاد ۳۳۰ هزار فقره تسهیلات ساخت، ۳۸۶ هزار فقره تسهیلات خرید و تامین مالی ساخت ۵۰ هزار واحد از محل موسسات پس ‌انداز و تسهیلات مسکن پرداخت کند. همچنین ۵۰ هزار واحد از محل لیزینگ ساخته خواهد شد و با استفاده از ظرفیت بازار سرمایه نیز تامین مالی ۵۳ هزار واحد مسکونی صورت می‌‌گیرد. به گفته وی ۲۲۵ هزار واحد مسکونی که عمدتا شامل واحدهای مسکن مهر می‌‌شود نیز از طریق واگذاری سهم الشرکه (فروش اقساطی) تامین مالی خواهد شد. همچنین حدود ۲۰۴ هزار فقره تسهیلات جعاله به این ترتیب پرداخت می‌‌شود. بت‌ شکن در ادامه با تاکید بر ضرورت تامین مالی سالم و پایدار در بخش مسکن، از غفلت نسبت به این موضوع در دوره‌های گذشته انتقاد کرد و گفت: تامین مالی در بخش مسکن باید به نحوی صورت گیرد که منجر به رشد نقدینگی و تورم نشود، بنابراین نباید صرفا با تکیه بر منابع مالی بانک‌ها صورت گیرد.

شتاب در نوسازی بافت فرسوده

رئیس سازمان نوسازی شهر تهران از رشد ۶۸ درصدی نوسازی بافت فرسوده در ۵ ماه ابتدایی سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر داد. عبادالله فتح‌اللهی خاطرنشان کرد: این رشد قابل توجه در آمار صدور پروانه پس از ابلاغ بسته تشویقی نوسازی اتفاق افتاد که توانست ۲۵ درصد از هزینه ساخت‌وساز در بافت‌های فرسوده را تقلیل دهد؛ گرچه برخی از دستگاه‌ها در این زمینه به تعهدات خود عمل نکردند.  فتح‌اللهی تاکید کرد: پنج درصد از مساحت شهر تهران بافت فرسوده است که ۲۲ درصد از پلاک‌ها و ۱۵ درصد از جمعیت شهر را شامل می‌شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.