اسکلت فلزی و اسکلت چوبی: مزایای سیستم های ساخت و ساز خشک

0
اسکلت فلزی و چوبی

هنگام طراحی یک پروژه معماری به منظور اطمینان از حفظ کیفیت و ارزش پروژه، فاکتورهای زیادی بایستی مورد توجه قرار گیرند. ارزیابی تکنیک ساخت و ساز اولین موضوع قابل توجه در انجام یک پروژه می باشد، زیرا تنها عاملی است که کفایت و کارایی پروژه را در حوزه زمان مصرفی، هزینه، نیروی کار و کیفیت نهایی تعیین خواهد کرد. سیستم های ساخت و ساز خشک مانند اسکلت فلزی و چوبی نسبت به روشهای سنتی این مزایا را در برخواهند داشت.

بخش ساخت و ساز مسئول تولید حجم زیادی از ضایعات می باشد. به گفته Elcio Carelli استاد تکنولوژی محیطی، ۶۰ درصد از کل ضایعات تولید شده در شهرهای برزیل مربوط به بخش ساخت و ساز می باشد. Diana Scillag، مدیر انجمن ساخت و ساز برزیل، اعلام کرده است در حالی که تنها ۲۰ تا ۵۰ درصد از اجناس طبیعی استفاده می شوند، ضایعات جامد شهری تولید شده، دوبرابر این مقدار می باشد.

سیستم های ساخت و ساز سنتی علاوه بر اتلاف منابع، صرف زمان زیادی را نیز در مقایسه با سیستم های صنعتی پیش ساخته می طلبند. بنابراین، در نظر گرفتن و یافتن تکنیک هایی که به لحاظ هزینه و زمان به صرفه هستند، اولین اولویت معماران می باشد.

اسکلت فلزی و چوبی به عنوان سیستم ساخت و ساز خشک

با استفاده از مصالح پیش ساخته در یک سیستم مونتاژ شده، نیازی به استفاده از سیمان نمی باشد و شما می توانید ساختار کار را در زمان کوتاهی محکم کنید. دو مدل اصلی موجود در سیستم های خشک ساخت و ساز، اسکلت چوبی و اسکلت فلزی می باشند.

اسکلت های ساخته شده از پروفیل های چوبی یا فلزی سبک تر بوده و حمل آنها راحت تر می باشد. برخلاف بلوک های بتونی یا سرامیکی، اسکلت فلزی و چوبی به وسیله صفحات سیمانی به هم وصل شده و با لایه گچی پوشانده شده و در نهایت روکشی از رنگ یا کاغذدیواری دریافت می کنند. سپس پوسته خاصی بین لایه ها به منظور عایق حرارتی قرار می گیرد.

اسکلت فلزی و چوبی

اسکلت فلزی و چوبی-فلزی

استفاده از اسکلت فلزی در کشورهای اروپایی بسیار گسترش یافته است. بسیار مهم است که با توجه به منطقه ای که پروژه ساخت و ساز در آن انجام می شود، ضخامت و نوع فلز استفاده شده را انتخاب نمایید.

این سیستم به عنوان یک کار تمیز و سریع، مزایای زیادی داشته و در ساختمان هایی که تا ۴ طبقه هستند و همچنین پروژه های تجاری قابل استفاده هستند. همچنین قابل بازیافت بودن فلز، از دیگر ویژگی های مثبت آن می باشد.

اسکلت فلزی و چوبی

اسکلت فلزی و چوبی-چوبی

استفاده از اسکلت چوبی در کشور آمریکا بسیار رایج می باشد. این نوع اسکلت در طول فرآیند ساخت، انرژی کمی مصرف کرده و از منابع تجدیدپذیر ساخته شده است. اغلب، به منظور تعیین ابعاد صحیح پروفیل های چوبی و موقعیت قرار گرفتن آنها برای ساخت یک محوطه، یک سری محاسبات ساختاری انجام می شود. برای ساخت دیوار، صفحات چوبی را با تخته های سیمانی کنار هم قرار داده و نهایتاً سطح آن با روکش مناسبی پوشیده می شود. این لایه، عایق حرارتی مناسبی می باشد.

در نظر داشته باشید که سیستم های ساخت و ساز خشک (اسکلت فلزی و چوبی) به اندازه سیستم های سنتی مقاوم بوده و تا ۱۰۰ سال می توانند دوام داشته باشند. علاوه بر این، اینگونه سیستم ها مزایایی مانند کیفیت، پایداری و صرفه اقتصادی را برای صنعت ساختمان به ارمغان آورده و روز به روز شهرهای بیشتری به سمت استفاده از این تکنیک ها روی خواهند آورد.

 

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.