دکوراسیون داخلی خانه و اشتباهات رایج در انتخاب رنگ

0
انتخاب رنگ دکوراسیون

انتخاب رنگ یکی از موارد مهم در زمینه دکوراسیون داخلی خانه می باشد. ترکیب های متفاوت رنگ ها در کنار هم جلوه متفاوتی به دکوراسیون فضای اتاق می بخشند. برخی اوقات افراد در انتخاب طیف رنگی در دکوراسیون دچار اشتباه می شوند. از دید طراحان یک سری اشتباهات رایج در انتخاب رنگ دکوراسیون وجود دارد که در این مطلب به آنها اشاره خواهیم کرد.

در صورتی که مرتکب هر یک از این اشتباهات شده اید، نگران نباشید، به سادگی با به کار گیری راهکارهای زیر می توانید آنها را رفع کرده و جلوه بهتری به اتاقتان ببخشید.

عدم توجه به نور

انتخاب رنگ دکوراسیون - نور

از تأثیر زیادی که نور بر چگونه به نظررسیدن رنگ ها دارد نمی توان غافل شد. اگر شما در انتخاب رنگ دکوراسیون، به نوری که در فضای مورد نظر وجود ندارد توجه نکرده باشید، ممکن است با فضایی متفاوت با آنچه که در ذهن داشته اید، مواجه شوید.

قبل از اینکه رنگ مورد نظرتان را انتخاب کنید، آن را بیازمایید. با قرار دادن نمونه هایی از آن رنگ در گوشه های مختلف اتاق تأثیر نور را در طول روز بر روی آن ببینید.

ممکن است مشاهده کنید که رنگ انتخابی شما روشن تر، تیره تر و یا در سایه ای متفاوت با آنچه که انتظار داشتید به نظر می رسد. در این موقعیت به راحتی می توانید رنگ انتخابی را به رنگ دیگری تغییر دهید.

فراموش کردن رعایت تعادل

انتخاب رنگ دکوراسیون - تعادل

هنگامی که می خواهید از ترکیب چندین رنگ مختلف در اتاق استفاده کنید، رعایت تعادل و تناسب در انتخاب رنگ دکوراسیون موضوعی کلیدی می باشد. برخی نقاط مناسب رنگ های جیغ هستند و برخی نیازمند رنگ های خنثی هستند تا به چشم ها آرامش بدهند. در صورتی که در انتخاب هر یک از رنگ ها افراط کنید، ممکن است فضا شلوغ یا خسته کننده به نظر برسد.

خوشبختانه، راه حلی برای این مشکل وجود دارد. این قانون ۱۰/۳۰/۶۰ نامیده می شود. این قانون بیان می کند که از هر رنگی به چه میزان باید در فضای اتاق استفاده شود. ۶۰ درصد فضای اتاق در واقع رنگ اصلی می باشد که باید از یک تن خنثی استفاده شود. ۳۰ درصد بعدی که رنگ دوم می باشد، بایستی زمینه ای متوسط داشته باشد و ۱۰ درصد نهایی پررنگ ترین و جیغ ترین آنها می باشد.

طراحی و دکوراسیون هر اتاق به صورت جداگانه

انتخاب رنگ دکوراسیون

در ابتدا، ممکن است به نظر برسد که هر اتاقی بایستی دکوراسیون منحصر بفرد خودش را داشته باشد، چرا که هر اتاق کاربردی مخصوص به خود دارد. اما اگر دقت کنید، می بینید فضاهایی که به صورت حرفه ای طراحی شده اند از یک تم منسجم و واحد در کل فضا استفاده شده است و همه اتاق ها طیف رنگی یکسانی را به اشتراک می گذارند و یکپارچه به نظر می رسند. بنابراین حفظ انسجام یکی از نکات مهم در انتخاب رنگ دکوراسیون می باشد.

فراموش کردن کنتراست

انتخاب رنگ دکوراسیون - کنتراست

در صورتی که رنگ هایی که در دکوراسیون استفاده می کنید، بسیار مشابه باشند و همه از یک طیف رنگی باشند ممکن است فضا خسته کننده به نظر برسد. حل این مشکل بسیار ساده می باشد، با اضافه کردن مقداری کنتراست می توانید جلوه بصری بیشتری به فضا ببخشید. می توانید این کار را با اضافه کردن یک یا دو اثر هنری یا هر وسیله ای با رنگ متفاوت انجام دهید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.