اصول تولید محتوای بازاریابی برای برندها

0

دراین مقاله قصد داریم به پدیده ای بپردازیم که پیش از آغاز تبلیغات باید به آن اندیشید. گاه شنیده می شود که مدیران ساختمانی از تبلیغات خود و بازخوردی که از آن می گیرند رضایت کافی ندارند و به نتایجی که در نظر داشتند نائل نشده اند. این درحالی است که هزینه های مالی و معنوی زیادی بابت آن پرداخته اند. همین سبب می شود که مدیران نسبت به تبلیغات بی توجه شوند و در نتیجه متحمل آسیب های عدیده ای نظیر افت فروش، کاهش  ارتباط  با مشتریان و توقف در مسیر توسعه سازمانی خواهند شد. گاهی  هم  هزینه هایی از سوی این  واحدها در راستای تبلیغات پرداخته می شود که به  دلیل  بی اعتمادی  این  مدیران از ساز و کار تبلیغات به  فرایندی  بی نتیجه  مبدل  می شود.

 مهمترین عنصری که در ابزار و برنامه های تبلیغاتی به چشم می خورد محتواست. پیشینه و سابقه ابزار تبلیغاتی طی ۲ قرن پیدایش آن نشان می دهد که با وجود طول عمر قابل توجه اما تنوع ساختار متناسب با پیشینه آن حاصل نشده است. البته طی این سالها مجراهایی متنوعی نظیر نشریات، بنرها، تیزرهای تلویزیونی، فضاهای مجازی و… تعریف شده است. اگر بهره مندی از ابزار متنوع به تنهایی برای تبلیغات مؤثر کافی بود،همه ساله شاهد مجراها و اشکال جدیدی در این رابطه بودیم که به فراخور برندهای گونا گون به این عرصه معرفی می شد. آنچه که این ابزار را متمایز و به یاد ماندنی می کند محتوایی است که سوار بر آن شده و به صورت هدفمند در برابر مخاطب هدف قرار می گیرد.

شاید این سؤال پیش بیاید که چرا بدون در نظر گرفتن این دانش ها و علومی فنی، جریان تبلیغات در گذشته بازخوردی مطلوب داشت؟ به این نکته توجه داشته باشید که ساختار کنونی بازارها در تمام دنیا با سرعت فزاینده ای وارد جریانات رقابتی شده و تعدد نامها و برندهای موفق در هر حوزه سبب ساز فضایی به شدت سخت و دشوار برای رشد واحدهای مختلف بوده است. علاوه بر آن ابزار اطلاع رسانی بیشتری به لطف توسعه فضاهای مجازی محیا شده است که در دل خود مفاهیم و راهکارهای جدیدی دارد. به واسطه جریان بمباران اطلاعات و تبلیغات در محیط های شهری و فضاهای مجازی، تولید محتوای کارآمد و صحیح مستلزم دانشی عمیق و ابزاری متناسب است. اکنون گزینش  ویژگی ها و شاخص های پیام تبلیغاتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است تا محتوایی با بهترین شاخص  مفهومی خلق شود. توجه داشته باشید که محتوا در تبلیغات لزوماً مکتوب نیست و محتوای مکتوب تبلیغاتی صرفاً  یکی از الگوهای تبلیغاتی به حساب می آید.

محتوا به زبان ساده آن عنصر واحدی است که در تمام ابزار تبلیغاتی از آن استفاده می کنیم. اگر محتوایی حرفه ای داشته باشیم تردیدی نیست که با حداقل هزینه، نتیجه مورد نیاز حاصل خواهد شد.درنتیجه جریان یاد شده، تخصص جدیدی با عنوان متولی تولید محتوای تبلیغاتی شکل گرفت که با تکیه بر شناخت درست از بازار هدف، استراتژیها،اهداف، برندینگ و بازرایابی برند مربوطه کار خود را آغاز می کند. طبیعتاً اگر برنامه درستی داشته باشید ،جزئیات استراتژی ها، اهداف و برنامه های سازمانی خود را پیشتر طبقه بندی کرده اید. دراین طبقه بندی، ابزار و راه های انتقال محتوای تبلیغاتی تعیین می شود. بنابراین با انتقال این اطلاعات به فرد یا گروه متولی تولید محتوای تبلیغاتی به این بخش ها در تولید محتوایی کاربردی و مؤثر کمک خواهید کرد. در این مرحله مطالعه دقیقی برپایه گزینش ابزار مناسب صورت می گیرد تا بهترین الگو و مجرای تبلیغاتی برای محتوای پیام شما انتخاب شود. این محتوا در قالب متن،عکس، ویدیو و… خلق به فرایند تولید وارد می شود. به این نکته ظریف توجه داشته باشید که مفهوم محتوای بازاربی یا ( Content Marketing ) لزوماً درفضای مجازی اتفاق نمی افتد و درحقیقت به زبان ساده شامل مجموعه فعالیت هایی است که منجر به تولید، توزیع و نشر انواع محتوا از جمله صدا،متن، موسیقی، ویدیو و سایر خدمات مرتبط با انتقال اطلاعات می شود.بنابراین این مفهوم در تمام مجراهای ارتباطی مابه ازا خواهد داشت.

شیوه تهیه محتوا و عناصر تشکیل دهنده آن بر اساس ملزومات، ویژگی ها و شاخصه های محصول مورد نظر طرح ریزی می شود تا اثر گذارترین محتوا برای مخاطبان هدف تولید شود. به عنوان مثال در طراحی سایت رسمی شرکت یکی از عوامل اصلی موفقیت در سایه تولید محتوای درست و مفید خودنمایی می کند؛ چرا که بهره مندی از محتوای تولیدی و استاندارد در سایت به شما کمک می کند تا در جست و جوی گوگل جلوتر از رقبایتان دیده شوید و درنتیجه از آمار بازدید از سایت بالاتری برخوردار باشید. موضوع مهمی که باید به آن دقت شود این است که متخصص تولید محتوا، صرفاً وظیفه تهیه این مفاهیم را ندارد و از سوی دیگر در گزینش بهترین ابزار و روشهای ارائه محتوا نیز بسیار مفید خواهد بود. فهرست این ابزار که مسئول تهیه محتوا باید در نظر داشته باشد مشتمل بر کاتالو گ، بروشور، وبسایت، رپورتاژ آگهی، فضای مجازی، شبکه های اجتماعی، ایمیل کمپین، کمپین های پیامکی، طراحی نامه های تبلیغاتی و بازاریابی، نگارش متون سخنرانی مدیران ارشد و مواردی از این دست را می توان به عنوان مجراهای اصلی یاد کرد که متولی تولید محتوا باید در نظر داشته باشد.

نوع دیگری از محتوا شامل مطالبی است که برای معرفی محصول یا خدمات شما تهیه می شود. این محتواها معمولاً با هدف بازاریابی و در قالب پاورپوینت، پی دی اف، فیلم های تبلیغاتی کوتاه و.. تولید می شود.

این ابزار به شما کمک می کند تا در هر شرایط و هر زمان، نماینده و معرف توانمندی ها و خدمات شما باشد. تولید این محتوا به بهره گیری از گروه های متخصص نیاز دارد تا زیر نظرمتخصص تولید محتوا عمل کنند. تیزر تبلیغاتی از جمله ابزاری است که در این دسته بندی قرار می گیرد و بالطبع پیش از آغاز فیلمبرداری باید بر اساس محتوایی فکرشده طرح ریزی و در مرحله اجرا عمل شود. امروزه یکی از روشهای رایجی که در معرفی کالا و خدمات به کار برده می شود نیز اینفوگرافی است. اینفوگرافی مبتنی بر طراحی ساختار خلاقانه و دقیقی است که باید طبق محتوای اصلی و براساس ابعاد اجرایی آن تهیه شود. از سوی دیگر روش مبتکرانه دیگری که نباید از آن غافل شوید تولید فایل گیف در فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی است. حجم پایین اطلاعات، سرعت بالا در انتشار، بازخورد سریع و هزینه ناچیز تولید از گیف،ابزار بسیار توانمند و مفید خلق کرده است. در این مطلب تلاش کردیم تا با اهمیت تولید محتوا و جایگاه تخصصی آن آشنا شوید و دریابید که این تخصص تا چه اندازه می تواند در بهینه سازی هزینه های تبلیغاتی مؤثر واقع شده و درمعرفی برند شما مفید باشد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.