اعتراف تلویحی بانک مرکزی به از دست رفتن ۷۵۰ هزار شغل

0

تناقض های آماری بانک مرکزی باز هم گریبانگیر رییس کل این بانک شد.
به گزارش consbank به نقل از خبر آنلاین، رییس کل بانک مرکزی در تازه ترین دفاع خود از سیاست توسعه بنگاه های زودبازده مدعی شده که تا کنون از طریق اختصاص اعتبار ۲۱۱ هزار میلیارد ریالی به اجرای این سیاست یک میلیون و ۷۰۹ هزار فرصت شغلی ایجاد شده است.
این ادعا در حالی مطرح شده که مطابق آمار رسمی بانک مرکزی نرخ بیکاری در نیمه دوم سال جاری به۱۱٫۳ درصد رسیده است. همچنین جمعیت فعال کشور در این بعد زمانی ۲۴٫۳ میلیون نفر گزارش شده است.
پیشتر یعنی در سال ۸۴ نرخ بیکاری کشور ۱۱٫۵ درصد گزارش شده بود و جمعیت فعال کشور در این سال ۲۳٫۲۹ میلیون نفر اعلام شده بود.
این بدان معناست که جمعیت فعال کشور در فاصله اجرای سیاست توسعه بنگاه های زودبازده یک میلیون و ۱۰ هزار نفر افزایش یافته و جمعیت بیکاران کشور با افزایش ۶۷ هزار و ۵۵۰ نفری از ۲ میلیون و ۶۷۸ هزار و ۳۵۰ نفر به ۲ میلیون و ۷۴۵ هزار و ۹۰۰ نفر رسیده است.
بدین ترتیب اگر در طول بیش از ۳ سالی که از اجرای سیاست توسعه بنگاه های زودبازده می گذرد، یک میلیون و ۷۰۹ هزار شغل ایجاد شده باشد که بیش از رشد یک میلیون و ۱۰ هزار نفری جمعیت فعال کشور است، باید ششصد و ۹۹هزار نفر از جمعیت بیکار کشور کاسته شده باشد. ولی جمعیت بیکار کشور شاهد رشد ۶۷ هزار و ۵۵۰ نفری بوده است.
بدین ترتیب در شرایطی که دولت برنامه اشتغالزایی خارج از چارچوب توسعه بنگاه های زودبازده نیز داشته است، ادعای رییس کل بانک مرکزی یا به معنای اغراق در موفقیت سیاست مذکور است و یا به منزله از دست گسترده فرصت های شغلی در طول بیش از ۳ سال گذشته است.
بر این اساس در خوشبینانه ترین حالت یعنی در شرایطی که مجموع شغل های ایجاد شده از سوی دولت در بیش از ۳ سال گذشته همین یک میلیون و ۷۰۹ هزار فرصت شغلی بوده باشد، آن گاه باید دولت اعتراف کند که سیاست های اقتصادی اش حداقل موجب از دست رفتن بیش از ۷۵۰ هزار فرصت شغلی شده است.
بنابراین این انتقاد کارشناسان به اعلام جمعیت فعال کشور از سوی بانک مرکزی که کم شماری های اعمال شده با هدف کاهش جمعیت بیکار کشور صورت می گیرد، بار دیگر جدیت بیشتری به خود می گیرد. به باور آنها اعلام کم جمعیت فعال کشور در عمل بانک مرکزی را در اعلام سایر آمار بازار کار به ورطه تناقض گویی می اندازد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.