اعتراف وزیر اقتصاد به رشد ۱۰۵ تا ۱۸۹ درصدی تورم در دولت نهم

0

وزیر اقتصاد همزمان با اعلام رشد ۲۱۰ درصدی نقدینگی در ۴٫۵ سال گذشته اعلام کرد که اثر رابطه نقدینگی و تورم در کشور ما حدود ۵/۰ تا ۹/۰ محاسبه کرده اند.
به گزارش consbank به نقل ازخبرآنلاین، مطابق گزارش بانک مرکزی، حجم نقدینگی کشور با رشد بیش از ۲۱۰ درصدی از ۶۸ هزار میلیارد تومان در پایان سال ۸۳ به ۲۱۱ هزار میلیارد تومان در پایان شهریور ماه سال جاری رسیده است.
در چنین شرایطی محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی از کاهش نرخ تورم به ۱۵ درصد در آذرماه گذشته و تک رقمی شدن نرخ تورم تا پایان سال جاری خبر می دهد، ادعاهایی که با ناباوری از سوی مردم دنبال می شود.
با این وجود شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در سخنان خود طی برگزاری همایش تحول اقتصادی در استان گلستان با تایید رابطه مثبت رشد حجم نقدینگی و نرخ تورم اعلام کرده است که اثر رابطه نقدینگی و تورم در کشور ما حدود ۵/۰ تا ۹/۰ محاسبه کرده اند.
این بدان معناست که در خوشبینانه ترین حالت هر یک درصد رشد نقدینگی تنها نیم درصد نرخ تورم را افزایش خواهد داد و در شرایط بدبینانه رشد نرخ تورم تا ۰٫۹ درصد نیز می رسد.
بر این اساس در طول ۴٫۵ سال گذشته که حجم نقدینگی بیش از ۲۱۰ درصد رشد کرده است، نرخ تورم باید بین ۱۰۵ تا ۱۸۹ درصد رشد کرده باشد.
بدین ترتیب متوسط نرخ رشد تورم در هر سال کاری دولت نهم باید بین ۲۳٫۳ درصد تا ۴۲ درصد بوده باشد. این در شرایطی است که متوسط نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی برای فاصله سال های ۸۴ تا ۸۷ حدود ۱۶٫۵ درصد اعلام شده است. بانک مرکزی نرخ تورم را در سال های ۸۴، ۸۵، ۸۶ و ۸۷ را به ترتیب ۱۰٫۴، ۱۱٫۹، ۱۸٫۴ و ۲۵٫۴ درصد برآورد کرده است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.