اعلام آمادگی ایران برای اجرای پروژه های فنی مهندسی در قزاقستان

0

در دیدار وزیر بازرگانی با وزیر حمل و نقل و ارتباطات قزاقستان از آمادگی ایران برای افزایش راه‌های ارتقا مبادلات تجاری و اجرای طرح‌های فنی- مهندسی و راهسازی خبر داده شد.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی بازرگانی ایران،”مهدی غضنفری” در دیدار با کاسیانوف، توسعه ارتباطات دو کشور براساس وظایف تعیین ‌شده از سوی روسای جمهور ایران و قزاقستان را خواستار شد.
وزیر بازرگانی کشورمان با بیان اینکه رقم مبادلات تجاری ایران و قزاقستان در چند سال گذشته جهشی جدی نداشته، افزود: این درحالی است که تاکنون ۱۰ اجلاس کمیسیون مشترک برگزار شده است.
به گفته وی با وجودی که در سال ۲۰۱۰ قرار است یازدهمین کمیسیون مشترک ایران و قزاقستان در تهران برگزار شود اما بیشتر بازرگانان دو کشور همچنان با زمینه‌های همکاری آشنا نیستند.
وی با بیان اینکه بخش خصوصی ایران در بسیاری از کشورها طرح های مشترک اجرا می‌کند، گفت: باید موانع بر سر راه بخش خصوصی را برداشت و مهمترین راه آن نیز ایجاد خط پروازی میان تهران و آلماتی است.
غضنفری از آمادگی شرکت‌های ایرانی برای حضور در بندر اوکتائو، ساخت فرودگاه و پروژه های راهسازی در قزاقستان خبر داد و گفت: از طریق راه دریایی، هوایی، ریلی و جاده‌ای زمینه همکاری‌ها فراهم می شود.
به گفته وی، دو کشور می‌توانند مبادلات خود را در کوتاه‌مدت به پنج میلیارد دلار و در میان مدت به ۱۰ میلیارد دلار در سال برسانند.وزیر بازرگانی با اشاره به آمادگی واگن‌سازی پارس و ایران‌خودرو برای اجرای طرح‌های حمل و نقلی در قزاقستان، گفت: زمینه همکاری در تولید خودروهای سنگین و گازسوز کردن خودروها نیز وجود دارد.
وزیر بازرگانی با اشاره به اینکه باید شرکت‌های مشترک حمل و نقل ایجاد شود تا موضوع حمل و نقل بار و مسافر را ساماندهی کنند، بر افزایش مجوزهای تجاری بین دو کشور تاکید کرد.
وزیر حمل و نقل و ارتباطات قزاقستان نیز با اشاره به موضوعات مورد اشاره؛ گفت: ایجاد خط
هوایی بین ایران و قزاقستان مورد توجه ماست و در سه ماهه اول ۲۰۱۰ حل و فصل خواهد شد.
کاسیانوف افزود: طرح راه‌آهن سه کشور ایران، قزاقستان و ترکمنستان از سال ۲۰۱۱ افتتاح خواهد شد و هم‌اکنون از ۱۳۸ کیلومتر این پروژه ریلی در ترکمنستان اجرا شده و باید به ۴۷۰ کیلومتر در این کشور برسد.
وی افزود: ۷۰ کیلومتر از این پروژه ریلی نیز در خاک ایران است و تا سال ۲۰۱۱ مسیر ریلی مربوط به قزاقستان به پایان می‌رسد.
کاسیانوف گفت: هم‌اکنون شرکت‌های ایرانی درپروژه‌های راهسازی مرکز و غرب قزاقستان
فعالند و ۷ شرکت ایرانی برای احداث ابر پروژه‌های راهسازی از اروپای غربی به غرب چین با قزاقستان همکاری می‌کنند.
وزیر حمل و نقل و ارتباطات قزاقستان به تشریح توافق‌نامه‌های میان دو کشور پرداخت و درباره مجوزهای حمل و نقل نیز گفت: باید این مجوزها میان بخش های حمل و نقل دو کشور چند برابر شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.