اغلب بخاری‌سازان قطعه تنظیم‌کننده اکسیژن هوا را نصب نمی‌کنند!

0

متاسفانه اغلب واحدهای تولید بخاری گازی در کشور قطعه OSD را روی محصولات خود نصب نمی‌کنند.
اسماعیل بازارچی دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن گازسوز در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اظهارات چندی پیش معاون حفاظت و پیشگیری سازمان آتش‌نشانی تهران مبنی بر لزوم معرفی تولیدکنندگان متخلف وسایل گرمایشی توضیح داد: اغلب تولیدکنندگان متخلف وسایل گرمایشی مربوط به واحدهای زیرپله‌ای هستند که بدون نظارت و کنترل اقدام به تولید بخاری می‌کنند.
وی با اشاره به این‌که سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران باید نظارت خود را روی واحدهای تولید وسایل گرمایشی و به ویژه بخاری افزایش دهد، عنوان کرد: اغلب ‌واحدهای بزرگ تولیدکننده وسایل گرمایشی از اظهارات معاون سازمان آتش نشانی تهران مستثنی هستند، زیرا این واحدها هم‌اکنون صادرات دارند و تولید خود را تحت کنترل انجام می‌دهند. البته باید به این موضوع نیز اذعان کرد که اغلب واحدها هم‌اکنون به دلیل وارداتی بودن قطعه OSD از نصب این قطعه روی محصولات خود خودداری می‌کنند.
دبیر انجمن تخصصی صنایع همگن گازسوز با اشاره به این‌که قطعه OSD تنظیم‌کننده اکسیژن هوا بوده و نصب نشدن آن روی بخاری مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد، خاطرنشان کرد: ‌این قطعه وارداتی بوده و تولید داخل ندارد و هم‌اکنون تعرفه واردات آن ۳۰ درصد است و گمرک باید کمک کند تا این تعرفه به چهار درصد کاهش پیدا کند تا تولیدکنندگان داخلی متحمل افزایش هزینه تولید نشوند.
بازارچی اضافه کرد: با نصب قطعه OSD روی بخاری، قیمت این محصول بین ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان افزایش یافته و امکان رقابت از تولیدکنندگان داخلی گرفته می‌شود. البته باید در هر صورت روی این موضوع تاکید کرد که نصب قطعه OSD روی بخاری اجباری بوده و واحدهای بزرگ و متعهد که به کیفیت و برند خود توجه می‌کنند، حتما این قطعه را روی محصولات خود نصب می‌کنند.
گفتنی است، چندی پیش داوود براتی – معاون حفاظت و پیشگیری سازمان آتش‌نشانی تهران – با اشاره به افزایش ۱۵ درصدی تلفات گاز گرفتگی طی ۹ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته در کشور، هشدار داده بود که تولیدکنندگان سیستم‌های گرمایشی وحرارتی که محصولاتشان بیشترین سهم در حوادث را دارند، به مردم معرفی خواهند شد.
وی با اشاره به این‌که طی سال گذشته آتش‌نشانان ۱۸۲ حادثه مربوط به گاز گرفتگی را امدادرسانی کردند، عنوان کرده بود که‌ در سال گذشته بر اثر گاز گرفتگی ۲۹ تن کشته و ۸۸ نفر در تهران مصدوم شدند.
او همچنین توضیح داده بود که در ۹ ماهه امسال آتش نشانان در ۹۰ حادثه مربوط به گاز گرفتگی حضور یافتند که این حوادث ۶۰ کشته و مجروح بر جای گذاشت.
به گفته براتی آمار گازگرفتگی در کشور طی سال ۱۳۸۶ بالغ بر یکهزار و ۲۴ نفر بود که این آمار در سال گذشته به ۷۸۹ تن رسید. این در حالیست که میزان گاز گرفتگی در ۹ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۱۵ درصدی را کشور نشان می‌دهد.
این مقام مسوول با بیان این‌که آمار تلفات حوادث گاز گرفتگی در حال افزایش است، اما متاسفانه هنوز موضوع ایمنی در برابر گاز منوکسیدکربن جدی گرفته نمی‌شود، گفته بود که متاسفانه فکر می‌کنیم تنها وجود ضعف فرهنگی باعث وقوع این نوع حوادث می‌شود؛ در حالی که آتش‌نشانی در سال‌های اخیر بارها اعلام کرده که مردم تنها یکی از حلقه‌های بروز این حوادث هستند و مردم نمی‌توانند به تنهایی جبران همه کاستی‌ها را بکنند و اگر یک ساختمان ایمن و یا وسیله حرارتی گرمایشی ایمن را تحویل مردم دادیم و در این میان فردی در ناایمن کردن محیط اطرافش دخالت داشت، آن وقت می‌توانیم بگوییم که در این زمینه ضعف فرهنگی وجود دارد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.