افزایش نجومی مالیات فروش مسکن

0

وزارت اقتصاد تصمیم گرفته مالیات نقل‌وانتقال مسکن را ۲۵ برابر افزایش دهد و برای تصویب نهایی آن، طرحی به شورای شهر تهران ارائه شده است، اما اعضای شورای شهر با این توجیه که افزایش نجومی مالیات نقل‌وانتقال مسکن باعث تحریک قیمت مسکن و فشار اقتصادی به مردم می‌شود، فعلا با تصویب آن مخالفت کرده‌اند.
خسرو دانشجو، مرتضی طلایی و علیرضا دبیر سه عضو شورای شهر هستند که در جلسات وزارت اقتصاد و دارایی حضور داشتند و پس از اعلام ۲۵ برابر شدن عوارض توسط نمایندگان این وزارتخانه با آن به مخالفت پرداختند.
خسرو دانشجو، سخنگوی شورا و نماینده اعضا در جلسه مشترک با وزارت اقتصاد و دارایی با انتقاد از درصد‌های تعیین شده گفت: با یک محاسبه کلی می‌توان نتیجه گرفت که وزرات اقتصاد و دارایی قصد دارد بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ درصد مالیات نقل‌وانتقال املاک را افزایش دهد و به این ترتیب مالیاتی که در گذشته ۳۰ هزار تومان بود سه میلیون تومان گرفته می‌شود و مشخص است که مردم دچار فشار مالی شدید می‌شوند که مستحق آن نیستند و همین مساله باعث می‌شود که مردم به سمت معاملات غیر رسمی و خطی بروند و از سیستم قانونی وارد نشوند.
وی توضیح داد: وزارت اقتصاد و دارایی پیشنهاد کرده که برای کم کردن فشار مالی مردم سهم دو درصدی که مربوط به شهرداری و شورا می‌شود کاهش پیدا کند.
مهدی چمران، رییس شورای شهر تهران در جلسه دیروز شورا با انتقاد از این پیشنهاد گفت: اگر قرار است کاهشی در این درصد‌ها به وجود بیاید، باید از ۵ درصد سهم وزارت اقتصاد و دارایی باشد نه دو درصد شورا و شهرداری.
رییس شورای شهر تهران در توضیح بیشتر این لایحه به دنیای اقتصاد گفت: قرار بود هر ۴ سال قیمت دفترچه ارزش املاک به قیمت منطقه‌ای نزدیک شود که این اتفاق صورت نگرفته و نتیجه آن این است که فشار مضاعف و غیر قابل تحملی به مردم وارد شود و متاسفانه به این مساله تا به امروز توجه نشده است.
مرتضی طلایی، رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی نیز درباره جلسات با وزارت اقتصاد و دارایی توضیح داد: درصدهای اعلام شده درست محاسبه نشده‌اند و باید مورد تجدید نظر قرار بگیرند؛ چراکه بر اساس محاسبات جدید به عنوان مثال در خیابان شریعتی ملک ۴ طبقه با ۱۰۰تا۱۷۵ متر اعیان در حال حاضر ۷۵۰ هزار تومان مالیات نقل‌وانتقال می‌پردازد که در صورت تصویب این لایحه به ۱۸ میلیون و هفتصدو پنجاه هزار تومان افزایش پیدا می‌کند.
رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر همچنین از پیشنهاد دیگر شورا برای تعدیل این عوارض خبر داد و گفت: این وزارتخانه می‌تواند تنها از املاکی که مدام مورد معامله قرار می‌گیرند، به شکل تصاعدی مالیات دریافت کند و در این میان املاک مسکونی که در مدت طولانی خرید و فروش می‌شوند، عوارض کمتری بپردازند.
محمد علی نجفی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران نیز در انتقاد از رقم بالای مالیات تعیین شده عنوان کرد: استدلال منطقی در زمینه قیمت‌های اعلام شده وجود ندارد و نباید به هر عنوانی از مردم مالیات، عوارض و تراکم اخذ شود و کم مانده که شهرداری حتی برای ازدواج نیز از مردم عوارض بگیرد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.