اقامتگاهی جالب و جدید برای افراد بی‌خانمان

0

شرکت فرم‌لب (Framlab) طرحی انقلابی برای اسکان افراد بی‌خانمان دارد. در این طرح می‌توان افراد موردنظر را در اقامتگاه‌های جدید و شش‌ضلعی جای داد که در بخش پشتی یک ساختمان چندین طبقه قابل نصب است و در نتیجه هیچ نیازی به اختصاص محوطه‌ای خالی برای نصب اقامتگاه‌ها نیست. این واحدهای تک‌نفره جایی میان زمین و آسمان قرار می‌گیرد و به بدنه ساختمان‌های چندین طبقه وصل می‌شود.

فراملب توسط یک طراح نروژی به‌ نام اندریاس تیلدفلات (Andreas Tjeldflaat) تاسیس شده و دو دفتر مرکزی در شهرهای اسلو و نیویورک دارد. طرح پیشنهادی این شرکت، واحدی تک نفره برای اسکان افراد بی‌خانمان است که هومد (Homed) نام دارد و هیچ فضایی از زمین نمی‌گیرد. این شرکت همیشه سعی داشته با طرح‌هایی خلاقانه و نوین از فضاهایی در محیط شهری استفاده کند که قبلا به‌هیچ‌وجه مورد توجه معماران و طراحان قرار نگرفته‌ است. نمای پشتی ساختمان‌های چند طبقه در شهرهای شلوغ و پرجمعیتی چون نیویورک همیشه خالی است و هیچ استفاده‌ای از این فضا نمی‌شود. طراحان فراملب این فضا را «سرزمین عمودی» می‌نامند. طبیعتا چنین کلانشهرهایی تعداد زیادی بی‌خانمان دارد که به‌ناچار زیر پل یا در حاشیه شهر، شب را به روز می‌رسانند. طرح جدید فراملب می‌تواند این افراد را در فضایی میان زمین و آسمان اسکان دهد که زیاد بزرگ نیست ولی امن و گرم است.

ساختار این واحدها برپایه فولاد است. داخل واحد با یک پوسته پلی‌کربنات بازیافت‌شده و ۳بعدی پرینت‌شده پوشیده می‌شود. بخش خارجی واحد هم با فولاد پیش‌ساخته و آلومینیوم اکسیدشده آماده می‌شود. در بخش داخلی از لمینیت چوب استفاده می‌شود. اگر چند واحد را به‌هم وصل کنیم می‌توانیم کارکردهای بیشتری غیر از اقامت هم داشته باشیم: حمام، اتاق خواب اضافی، اتاق نشیمن و … . این واحد به‌گونه‌ای طراحی شده که در تمام روزهای سال سرپناه مطمئنی برای افراد بی‌خانمان باشد و در برابر شرایط آب‌وهوایی نامساعد و بارش و سرمای زیاد هم مقاوم باشد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.