اقتصاد ایران در آستانه رشد یا رکود?

0

اقتصاد ایران در چه شرایطی قرار دارد؟ رکود یا رونق و رشد. برخی از کارشناسان می گویند اقتصاد ایران در آستانه رکود است. واقعیت های حاکم بر جامعه و آمارهای دولتی مانند آمارهای بانک مرکزی نیز با سخنانی که از رکود می گوید، می خواند. نمایندگان مجلس نیز نگران شده اند و با استفاده از اهرم استیضاح بر آنند که جلوی اتفاق شوم رکود را بگیرند. اما پرسشی که در پی این اخبار می آید آن است که نظر دولتیان در مورد حال اقتصاد ایران چیست؟
به گزارش فرارو، یحیی آل اسحاق رییس اتاق بازرگانی تهران از وجود رخوت در صنعت ایران خبر داد و گفت: «ممکن است در برخی واحدها که عمدتا واحدهای بزرگی هستند رشد اقتصادی داشته باشیم اما آن چه که روشن است این است که کل فضای تولید وصنعت کشور در نشاط به سر نمی برد و واحدهای تولیدی ما با مشکلات زیادی روبرو هستند و آسیب هایی دیده اند که توجه ویژه ای می طلبد.»
در آن جلسه یکی دیگر از اعضا اتاق تهران از وزیر صنایع خواست که وجود بحران در صنعت را باور کند، احمد پورفلاح با اشاره به بحث آمارها و تفاوت های موجود در آمارهای ارائه شده توسط ارگان های مختلف خطاب به محرابیان گفت: «نسبت به آمار ارائه شده توسط بخش خصوصی بدبین نباشید و آن را غلط قلمداد نکنید. این شکاف در دیدگاه را پرکنید تا بتوانیم قبل از بروز مشکل از آن پیش گیری کنیم. آمار غلط سرمایه گذاران را به اشتباه می اندازد.»
گلایه ها و هشدار های اهالی صنعت در حالی ارائه می شود که طی گزارش بانک مرکزی از اقتصاد ایران در سال ۸۷ رکود جهانی بر وضعیت اقتصاد ایران شدیدا تاثیر گذاشته است و وضعیت بخش های مختلف اقتصادی در رکود به سر می برند.
در گزارش بانک مرکزی از تحولات اقتصادی ایران در “بخش واقعی نیمه اول سال ۸۷ ” آمده است: «بر اساس بر آورده های اولیه اقتصاد ایران در شش ماهه اول سال ۱۳۷۸ در مقایسه با دوره مشابه سال قبل، با کاهش نرخ رشد مواجه گردیده است.»
بانک مرکزی در گزارش دیگری با عنوان نماگر های اقتصادی، که هر سه ماه در آن به اعلام اطلاعات آماری می پردازد به وضعیت اقتصادی ایران در سال ۸۷ در مقایسه سال های پیش از آن پرداخت است، در این گزارش آمده است، تاسیس واحد های جدید صنعتی در ۶ ماه اول سال ۸۷ به نسبت سال قبل از آن ۴۰ درصد و در بهره برداری ها ۲۱ درصد کاهش داشته است.
این کاهش در حالی صورت گرفته است که بنا بر همین گزارش ایران در ۹ ماهه منتهی به آذر ماه سال گذشته بیش از ۷۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار نفت فروخته است و در همین مدت ۱۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار صادرات غیر نفتی داشته است.
این درحالی بود که یک هفته پیش از ارائه گزارش بانک مرکزی معاون اقتصادی وزارت صنایع و معادن هرگونه بحران در بخش صنعت را رد کرد و در عین حال از رونق در این بخش خبر داد. افشین روغنی در حالی این سخنان را بر زبان آورده بود که انتقاد شدیدی به مسوولان اتاق بازرگانی ایران که از بحران و استفاده نکردن از ظرفیت تولید واحدهای صنعتی سخن گفته بودند، وارد کرد.
این در شرایطی است که گزارش بانک مرکزی می گوید: «طبق نتایج بررسی عملکرد کارگاه های بزرگ صنعتی در شش ماهه اول سال ۱۳۸۷، شاخص تولید کارگاه های بزرگ صنعتی در این دوره در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳/۶ درصد افزایش دارد. این در حالی است که این شاخص در شش ماهه اول سال قبل از آن ۴/۱۱ درصد بود. همچنین در شش ماهه اول سال ۱۳۸۷ شاخص اشتغال کارکنان کارگاه های بزرگ صنعتی با ۱/۱ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل روبه رو بود.»
رکود اقتصادی بر اساس گزارش بانک مرکزی فقط مختص بخش صنعت نیست بلکه در بخش کشاورزی و بورس و بانک ها نیز آمار ها نشان دهنده بازار رکودزده است، در گزارش بانک مرکزی رشد تولید ناخالص داخلی بر حسب فعالیت های اقتصادی در بخش کشاورزی در شش ماهه اول سال ۸۷” ۳/۱۰-” این در حالی است که این رقم در سال ۸۶ نشانگر ۷/۳ است، بر اساس در رشد بخش کشاورزی ۱۷ درصد رلکود داشته است.
در گزارش بانک مرکزی از وضعیت بخش کشاورزی آمده است: «آمار مقدماتی وزارت جهاد کشاورزی حاکی ازآن است که تولید محصولات زراعی، باغی و دامی در سال ۸۷ نسبت به دوره مشابه سال قبل به ترتیب دارای رشد ۸/۱۴-، ۵/۲۴- و ۰/۶ درصدی می باشد.»
در بخش ساختمان و ساخت و ساز گزارشهای بانک مرکزی روایتگر آن است که تعداد پرونده های ساختمانی صادر شده در مناطق شهری از سه ماهه دوم ۸۷ رو به کاهش بوده است بر اساس همین گزارش نرخ این کاهش در سه ماهه دوم در کلیه مناطق شهری ۵/۹- و در سه ماه سوم ۲/۳۳- درصد بوده است.
کاهش صدور پروانه های ساختمانی در مناطق مختلف شهری کشور را می توان در کاهش سطح زیر بنای ساختمان ها مشاهده کرد. گزارش بانک مرکزی در این خصوص حاکی از آن است که سطح زیر بنای طبقات در کلیه مناطق شهری در سه ماهه سوم سال گذشته نسبت به سه ماهه سوم سال ۸۶ حدود ۳۱ درصد در شهرهای بزرگ کاهش داشته است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.