تأثیر طبیعت بر معماری

0
طبیعت در معماری

معماری در طول سال ها تحت تأثیر عوامل مختلفی جدا از زمان و مکان آن بوده است. تأثیرات مختلفی از الهام بخشی طبیعت در معماری وجود دارد که ما آنها را در شیوه های ساخت ساختمان ها می بینیم، مانند شکل و فرم ساختمان، عناصر گوناگون مختلف و غیره. طبیعت یکی از عوامل آشکار و بدیهی اثرگذاری بر معماری و شکل های مختلف آن در طی سال ها می باشد.

طبیعت یکی از الهام بخش ترین عناصر برای انسان ها در همه زمینه ها بوده است. طبیعت بخش جدایی ناپذیر زندگی ماست. خانه های کوچک و طرح ساخت آنها از طبیعت الهام گرفته شده است. طبیعت بخش جدایی ناپذیر زندگی ماست.

اشکال طبیعی به واسطه یک نیرو یا رویداد واحد و یا همزیستی ساده بخش های زیادی ایجاد نشده اند، در واقع تعامل هر بخش با محیط اطرافش خالق این فرآیندها می باشد.

نمونه های بسیاری در کل دنیا وجود دارند که نشان می دهند از زمان های پیش از تاریخ تا به امروز، معماری و طبیعت دست در دست هم داشته اند.

کلیسای ساگرادا فامیلیا در بارسلون اثر گائودی

طبیعت در معماری

نما و ستون های داخلی کلیسای ساگرادا فامیلیا، یکی از بهترین نمونه های معماری است که نشان دهنده اثرات شگرفت طبیعت در معماری است.

معبد لوتوس در درهلی نو

طبیعت در معماری

معبد لوتوس یکی از دیدنی ترین آثار معماری جهان می باشد که در معماری آن از گل نیلوفر آبی الهام گرفته شده است.

آسمانخراش چانگ در بانکوک

طبیعت در معماری

 ساختمان چانگ ( Chang) در شهر بانکوک کشور تایلند به نام ساختمان فیل شهرت دارد. در واقع، این آسمان‌خراش یکی از مشهورترین بناهای تایلند به شمار می‌رود و وجه تسمیه نام آن، شباهت بسیار زیاد به فیل است.

شکل و ساختار ساختمان

شکل، سطح و ساختار معبد لوتوس، نشان دهنده الهام بخشی بی نظیر طبیعت در معماری هستند.

حکاکی یا برجسته سازی

معبدهای یونان باستان دارای ستون هایی می باشد که دارای نقاشی های دیواری، حکاکی یا برجسته سازی های گوناگون می باشد که از طبیعت الهاک گرفته شده است. نمای کلیسای ساگاردا فامیلیا نیز دارای نقاشی ها و حکاکی هایی است که از طبیعت الهام گرفته شده است.

پایداری سازه

در ساگاردا فامیلیا که ساخته گائودی می باشد، ستون ها مانند درختان هستند و برگ های روی سقف به عنوان سقف و یا یک سیستم پشتیبانی عمل می کنند و به این ترتیب منجر به پایداری سازه می شوند.

چگونگی برقراری ارتباط با طبیعت

استخرهای بازتابنده لوتوس و در مقابل تاج محل، نمونه های خوبی از الهام بخش بودن طبیعت هستند. اینکه ما چگونه انعکاسمان را در دریا می بینیم، چگونه با طبیعت ارتباط برقرار کرده و چگونه به آن پاسخ می دهیم، همه در معماری نمایان است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.