امارات، چین، کره، سوئیس و آلمان پنج کشور طرف تجاری ایران

0

براساس سالنامه آمار بازرگانی خارجی ایران در سال ۱۳۸۷ امارات متحده عربی آلمان چین سوئیس و کره جنوبی پنج کشور عمده طرف تجاری ایران در بخش واردات بودند.
به گزارش ایلنا،امارات متحده عربی با ۲۴٫۰۷ درصد سهم ارزشی، آلمان با ۹٫۵۸درصد، چین با ۸٫۸۲درصد، سوئیس با ۶٫۳۲ درصد و جمهوری کره با ۵٫۵۴درصد سهم ارزشی مهمترین کشورهای صادرکننده کالا به ایران در سال ۱۳۸۷ بودند. به بیان دیگر، ۵۴٫۳۴درصد از کل ارزش واردات ایران از پنج کشور فوق انجام شده است. در سال ۱۳۸۶ نیز کشورهای امارات متحده عربی با ۲۳٫۷درصد سهم ارزشی، آلمان با ۱۱ درصد، چین با ۸٫۸درصد، سوئیس با ۵٫۷۴درصد و جمهوری کره با ۵٫۷۰ درصد سهم ارزشی از کل ارزش واردات، پنج کشور عمده طرف تجاری ایران در واردات بودند. این پنج کشور در سال ۸۶ در مجموع ۵۴٫۴۳ درصد از کل ارزش واردات را به خود اختصاص دادند.
سالنامه آمار بازرگانی ایران در سال ۸۷ همچنین نشان می‌دهد که عراق، امارات متحده عربی، چین، هند و کره جنوبی مهمترین کشورهای هدف کالاهای صادراتی ایران بودند.
عراق با ۱۵٫۷ درصد سهم ارزشی، امارات متحده عربی با ۱۲٫۷ درصد، چین با ۱۱٫۲ درصد، هند با ۶٫۳۲درصد و کره جنوبی با ۴٫۴۸ درصد سهم ارزشی از کل ارزش صادرات غیرنفتی کشور، پنج کشور عمده هدف کالاهای صادراتی ایران در سال ۱۳۸۷ بودند. به طوری که این کشورها در مجموع ۴۹٫۷۳درصد از کل ارزش صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص دادند. در حالی که طی سال ۱۳۸۶، کشورهای امارات متحده عربی با ۱۴٫۱ درصد سهم ارزشی، عراق با ۱۲ درصد، چین با ۸٫۱۲درصد، ژاپن با ۶٫۵ درصد و هند با ۵٫۵درصد سهم ارزشی از کل ارزش صادرات غیرنفتی پنج کشور عمده هدف کالاهای ایرانی بودند.
این پنج کشور در مجموع ۴۵٫۸درصد از کل ارزش صادرات غیرنفتی، طی سال ۱۳۸۶ را به خود اختصاص دادند.
به‌موجب آمار مقایسه‌ای صادرات غیرنفتی و واردات کشورمان در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸، که از سوی دفتر آمار و فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران منتشر شده است در سال ۲۰۰۸ بیش از ۳۱ میلیون و ۸۲۲ هزار و ۸۳۰ تن کالا به ارزش ۱۸ میلیارد و ۷۰ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار از ایران به کشورهای خارجی صادر شد که این رقم در مقایسه با سال قبل از آن یعنی سال ۲۰۰۷، از نظر وزنی ۰۷/۲ درصد و از لحاظ ارزشی ۲۳٫۷۷درصد رشد داشت.
در زمینه واردات کالا نیز ایران در سال ۲۰۰۸ بیش از ۴۴ میلیون و ۴۳۳ هزار و ۴۵۰ تن کالا به ارزش ۵۸ میلیارد و ۳۴۲ میلیون و ۹۶۰ هزار دلار وارد کرد که این ارقام نسبت به سال ۲۰۰۷ از حیث وزن ۰۳/۵ درصد و از نظر ارزش ۲۹٫۱۷ درصد افزایش داشت.
با توجه به آمارهای فوق می‌توان نتیجه گرفت که تا سال ۲۰۰۸ صادرات و واردات کشورمان بدون تأثیرپذیری از بحران مالی جهان روند افزایشی خود را طی می‌کرد، اما براساس آمارهای سال ۲۰۰۹ در هر دو بخش با کاهش ارقام وزنی و ارزشی روبه‌رو بودیم.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.