امیدواری شرکتهای ساختمانی خاورمیانه به افق فعالیت

0

شرکت‌های ساختمانی فعال در خاورمیانه به‌ویژه درکشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس تا اندازه‌ای به سوددهی فعالیت‌های خود در سال جاری امیدوار و خوش‌بین هستند.
به گزارشConsBank به نقل ازتهران امروز، پس از وقوع بحران مالی شرکت‌ دوبی ورلد، بسیاری از شرکت‌های ساختمانی به متنوع کردن حوزه فعالیت خود پرداختند زیرا به این نتیجه رسیدند که فعالیت تنها در یک پروژه، حاشیه سود آنها را کاهش می‌دهد و رقابت شدید باعث افول افق فعالیت‌های آنها خواهد شد.
بحران بدهی‌های شرکت دوبی ورلد که باعث کاهش قیمت مسکن به میزان ۶۰ درصد شد، بسیاری از شرکت‌های ساختمانی را به خروج از دوبی و فعالیت در دیگر امارت‌های امارات یا دیگر کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس وادار کرد.
هر یک از کشورهای نفت‌خیز عرب در حوزه خلیج‌فارس از سال‌ها پیش به هدف متنوع کردن منابع درآمد اقتصاد خود سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف از جمله ساخت‌وساز، پتروشیمی و صنعت را آغاز کردند اما طی دو سال گذشته بحران مالی و رکود اقتصادی در جهان زمینه رکود در فعالیت‌های ساخت‌وساز را در این کشورها فراهم کرد.
بیشترین لطمه را دوبی متحمل شد زیرا شرکت دولتی دوبی ورلد با فروش اوراق قرضه به احداث مجتمع‌های عظیم مسکونی و اداری پرداخته بود و رکود اقتصاد جهان باعث شد بخش بزرگی از این اماکن نیمه تمام باقی بمانند یا به فروش نرسند. اما ابوظبی که به صادرات نفت متکی است و بخش اعظم نفت امارات در آن قرار دارد، توانسته تبعات بحران مالی و رکود اقتصادی جهان را از سر بگذراند. اکنون شرکت‌های فعال در حوزه ساخت‌وساز به فکر توسعه فعالیت‌های خود به کشورهایی نظیر الجزایر و لیبی فکر هستند. مشکل دیگر شرکت‌های یاد شده سخت شدن دسترسی به منابع مالی بانکی است.
اکنون که حجم نقدینگی در کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس کم است بانک‌ها چندان تمایل ندارند به تامین مالی پروژه‌های بخش خصوصی بپردازند زیرا ریسک آنها بالاست و احتمال دارد شرکت‌ها نتوانند پروژه‌های خود را بفروشند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.